Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
125
 

Pensilvanya rüzgarı Çankaya'ya doğru esiyor; ama...

Pensilvanya rüzgarı Çankaya'ya doğru esiyor; ama...
 

Kılıçdaroğlu'nun, Köşk için "Bozkırın tezenesi" dediği "çatı adayı"...Lodos rüzgarı bu çatıyı uçurmazsa......


...BU RÜZGAR KÖŞK'E ULAŞMADAN ÖNCE CHP VE MHP SOBALARINDA "LODOS" ETKİSİ YAPACAK VE SOBALAR TÜTECEK; DUMANDAN GÖZ GÖZÜ GÖRMEYECEK, YOĞUN BİR ÖKSÜRÜK BAŞLAYACAK...

CHP ve MHP'nin, sözde(!)  müşterek olarak seçtikleri "Çatı adayı" Ekmeleddin İhsanoğlu, özellikle "laik kesim" tarafından "laiklik" konusunda sorgulanmaktadır.

Aday İhsanoğlu da buna karşılık, "Yeni Yüzyılda İslam Dünyası" adlı kitabının okunmasını öneriyor...

Kitabı okumadım, böyle bir isim altındaki kitapta laiklik konusuna nasıl değinildiğini az çok tahmin ediyorum...

x    x    x

Bir insan hem İslami geleneklere bağlı olur hem de laik olabilir... Ama böyle kişilerde, laikliğin tanımı biraz farklı olur... Aynen, bir zamanlar --2011 Yılında Tunus'ta-- Başbakan Erdoğan'ın dediği gibi, "kişi laik olmaz, devlet laik olur"  dediği gibi. Başbakan şunu da ilave etmişti, "bir Müslüman laik bir devleti başarıyla yönetebilir"

Liakliği, demokrasiyi ve İslam'ı aynı bahçede sorunsuz yaşatabilirse neden olmasın.

Dinleyici olarak katıldığım bir "laiklik" konferansında, konuşmacı, laikliği Peygamber Muhammed döneminden başlatmış, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devleti'ndeki "laiklik uygulamaları"ndan günümüze getirmişti. Konuşmacının bu yaklaşımı, bana 12 Eylül zamanında "laikliği" Kuran ayetleri ile açıklamaya çalışan bir devlet büyüğümüzü hatırlattı.

Yukarıdaki paragrafta konu ettiğim, "Osmanlı'dak laik uygulamalar" neydi?

Evet, Osmanlı Devleti, ülkesinde devletin egemenliğini kabul etmiş diğer dinlerin mensuplarına dinlerinin gereği olan inançlarını uygulamada, onları tam anlamıyla özgür bırakmıştı. Devlete zarar vermedikleri sürece onlara hiç karışmamıştır.

Ancak bu durum, "laiklik" kavramının ve anlamının içini tıka basa dolduran bir uygulama değildir. Laikliği salt bu uygulama ile eşdeğer tutmak ya da "laikliği" salt bu uygulamaya indirgemek son derece yanlıştır.

Osmanlı Devleti, diğer dinlere uygulamada özgürlük getirmiştir ama, yanlısı olduğu İslam dinini, "devletin dini" olarak kabul etmiş, İslam dinini devlet yönetimine temel yapmış ve toplumsal yaşamın tüm alanlarında yanlısı olduğu dinin kurallarını egemen kılmıştır... Yani, Osmanlı da, "laiklik" söz konusu bile değildir.

x    x    x

Yukarıda da belirttiği gibi, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kitabını okumadım... Ama laiklik konusunda, Başbakan Erdoğan'da farklı düşündüğünü sanmıyorum. Yeni yüzyılda İslam  dünyasındaki laikliğin de, Osmanlı Devleti'ndeki gibi, "farklı dinlere özgürlük" uygulamasından öte olduğunu düşünmüyorum... Eğer, Ekmeleddin'in İhsanoğlu'nun laiklik anlayışı da bu doğrultuda ise yanlıştır.

Cumhurbaşkanlığı için propaganda dönemi başladığında Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da, Erdoğan gibi, "kişi laik olmaz, devlet laik olur.  Bir Müslüman,  laik bir devleti başarıyla yönetebilir" derse kimse şaşırmasın...

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündeme düştüğünde, hatırlarsanız(23 Nisan 2014) şöyle demişti : "Ters köşe olabilirsiniz, sağımız solumuz belli olmaz" demişti. Bu sözü, acaba kendisi ve Abdullah Gül için mi demişti; yoksa başka bir düşüncesi mi vardı?

Şimdi size başka bir olasılık, "bir komplo teorisi" kurayım...Eğer ay sonunda Erdoğan, kendi dahil AKP'den kimseyi Cumhurbaşkanlığı için aday göstermezse ve üstelik "bizim de adayımız da, Ekmeleddin İhsanoğlu'dur" derse ne olur?

Pensilvany'dan esen "meltem rüzgarı", lodosa dönmez mi? Tüten sobalardan göz gözü görmez hale gelmez mi? Tüten sobaların çıkardığı dumandan CHP ve MHP'liler boğulmazlar mı? Yoğun bir öksürük nöbeti, bu iki partiye gönül verenleri sarmaz mı?

Ne dersiniz?

Sözün kısası, Eğer aday, Erdoğan da olsa Gül de olsa, bu ikisi ile Ekmeleddin İhsanoğlu'nun İslamii kimlikleri benzer gibi görünse de, Gül ve Erdoğan, siyasi deneyimleri, Türkiye halkını daha iyi tanımaları, ülkenin her alanda gelişmesine yaptıkları katkılar, getirdikleri yenilikler, başlattıkları "çözüm ve barış süreci" dönemi, CHP ve MHP'nin ortak "çatı adayı"na fark atar gibime geliyor.

Yine de en doğru kararı, Başbakan'ın dediği gibi "halk" verecektir.

Halkın gölünde yatan, bakalım --Kılıçdaroğlu'nun deyişi ile--hangi "bozkırın tezenesi" olacak

Göreceğiz...

cdenizkent

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konuyu çok iyi analiz etmişsiniz.Özellikle AKP laikliğin içini boşalmaya çalışıp kendilerine göre laiklik kavramı oluşturmaya çalışıyorlar ki bu şeriat kokan bir laiklik olabilir.AKP ülkenin kılcal damarlarına değin girdi.Bu durumda ,Ekmeleddin İhsanoğu'nun işi zor gözüküyor.Sağ olun.Mutluluklar dilerim.

Hüseyin Başdoğan 
 21.06.2014 22:48
Cevap :
Teşekkür ederim Hüseyin bey...Bu gözlem için herhangi bir siyasi partinin yandaşı olmaya gerek yok. Görünen köy kılavuz istemez. Gerçek bu...Teşekkür ederim. Selamlar.  23.06.2014 18:30
 

Merhaba sade vatandaş..."sade vatandaş" tabirim, sizin kişiliğinizle ilgili değildir. yalnızca "rumuzunuz"un anlamı ile ilgilidir. Selamlar. cdenizkent

cdenizkent 
 20.06.2014 15:52
 

Çatı adayın açıklanmasından seçimin sonuçlanmasına geçecek sürenin ilginçliklerle dolacağı anlaşılıyor. Devlet deneyimi olmayan birinin devletin başına adaylığını anlamak mümkün mü? selamlar.

Kadri KANPAK 
 20.06.2014 12:12
Cevap :
Merhaba Kadri bey...Ben de aynı şeyi düşünüyorum...Devlet Başkanı olacak kişi, her konuda siyaset ve tarih(yalnızca İslam Tarihi'ni ve İslam coğrafyasının sosyokültürel yanını bilmesi yetmez)konusunda donanımlı olmalıdır.Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne başkan olacak kişi, Türkiye Cumhuriyeti Tarihini de her yönü ile bilmesi ve özümsemesi gerekir...Örneğin İngiltere ve İspanya'daki krallar gibi sembolik bir kişi olmamalıdır...Türkiye,, Cumhurbaşkanlığı süresinde, suya sabuna dokunmayan, oturduğu koltuktan 7 yıl boyunca kalkmayan "noter" cumhurbaşkanları da görmüştür. Bu tavırları Türkiye için kayıp yıllar olmuştur.Yorumunuz için teşekkür ederim. Selamlar.  20.06.2014 15:49
 

akp liler hic bu kadar telas icinde olmamisti. Garantiyse ben olsam oturur kis kis gulerim!

Newyorker 
 19.06.2014 23:55
Cevap :
Merhaba sade vatandaş...Ben telaş içinde olduklarını sanmıyorum; belki biraz tedirgindirler. Dikkat ederseniz, Erdoğan daha konuşmadı...Bir aday, bütün kariyerlerine rağmen, sizin gibi "sade vatandaş" görümünde; diğeri ise, yeri göğü titreten, bütün dağları ben yarattım diyen, önüne gelene sataşan, sataşanlara gerekli yanıtı veren ve bu arada ülkesine bir şeyler kazandıran ve kelesini koltuğuna almış cesur bir kişi...Halk, bu iki kişi arasında tercihini yapacak...Ben yürekli, dik duruşlu kişileri severim; bu tavrımdan dolayı meslek hayatımın en verimli çağında, "başınıza çalın" diyerek mesleğimi bırakmış olsam da...Pısırık insanlardan bu ülkeye yarar gelmez...Selamlar  20.06.2014 13:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 917
Toplam yorum
: 2415
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1388
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster