Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
7776
 

Perde kalktımı ne sen kalırsın ne de ben...

Perde kalktımı ne sen kalırsın ne de ben...
 

Perde kalktımı ne sen kalırsın ne de ben...
"Ezeli sırları ne sen bilirsin, ne ben bilirim
Bu muammayı ne sen okuyabilirsin, ne de ben
Perde arkasında ben sen dedikodusu var ama
Perde kalktı mı ne sen kalırsın, ne de ben
"

Ömer Hayyam

"Senlik" ve "benlik" kavramı var oldukça "bilinmeyen" boyuttakini algılamak mümkün olamayacaktır.
Buradaki var oluşumuzun temeli Sen ve Ben ayrımı üzerine kurulmuşken bu gizi farkedebilmekde, dünyevi vazifelerden biri ve bu nedenle de epey zorlayıcı sanırım.

Birlik bilincini oluşturamadıkça, egosal gerçeklikle yetinmek durumunda olan biz dünya insanı,
böylelikle kendi seçimleriyle perdelerin ardındaki dedikodularla yetinmeye kendini mahkum ediyor

Kendini okumayı başaramayan kişi; kendini anlamakla meşguliyet yerine, dış gerçekliğin
iradesinin etkisinde kalarak ve onun idaresine sığınarak kendin muatap edinmek yerine,
diğer benlerin değerleriyle kendini ölçüp biçme yolunu seçecektir. Böylelikle kendi olmanın
ne demek olduğunu bilemeyen "ben" , karşılaştığı tüm benlerden aldığı tesirlerle; ne olduğunu şaşırmış, binlerce yargı ve etiketin tesirinde karmaşa ve kaos içinde bir var oluş halini deneyimleyen ve bir yandan da şaşkın, kendini anlama çabası içinde yola çıkmış fakat, kendi kuyruğunu kovalayan
kedi misali olduğu yerde dönüp dolaşacak bir halde yaşayacaktır.

Böylelikle ne "sen" ne "ben" in ne olduğunu algılayamayacak ve dedikoduların tesirleri ve tuzakları içinde oluşan ikilemlerde hayatını sürdürmeye mahkum kalacaktır.

Perdenin kalkması ise, ancak içsel uyanış ve farkındalık yolunda ilerleme ile zaman içinde, yada belki bir saniyede ki kavrayış anında hayata geçecektir. Burası bilinmez ancak, bilinebilecek şudur ki sadeece "OLMASI GEREKEN ZAMANDA" gerçekleşecektir..

Bu kavrayış anın perdeleri kaldırışı sonrasında da; özdeki birlik hissi açığa çıkacak ve ne ben, nede senin farkının olmadığını, olan her şeyin enerjiden ibaret bir oluş ve yansıma olduğunu görecektir kişi. Ben ne isem, karşımdaki de o olduğunu hissedebildiğimiz gün de; kırgınlık, kin, kalacak mı, ya savaşlar, üstünlük kurma telaş ve çabası, yönetme ve zorbalık... tüm bu dayatlmalar ve kavgalar...Hangisi kalabilir bu durumda?

Ya kendine yönelmiş bitmez tükenmez: Ol-ma çabası, ya bu zorlayış ya bu beklenti kalacak mı derseniz?...
Kimden mi? Birlikde ben den başka bilinç var mı?
Dışarda ne varsa benim... Eğer bir ben ve dışarısı varsa....

Ancak bu "hal" de kanımca, gayret ve çaba ve peşine düşme ile değil de, gönülden istek ve inançla olacaktır. Zaten perdelerin aralanmaya başladığı bilinç de zorlama ve telaşda kalmayacaktır.

Her şey olması gereken şekilde, olması gereken zamanda kontratımızdaki haliyle tecelli ediyor, edecekte...
Huzurlu ve rahat olun ki; huzurlu ve rahat olalım...

Sevgi ve ışıkla
Ayna
06.05.07

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hayatımızın her evresinde bir PERDE açıyoruz ve kapatıveriyoruz ..bir ışık geliyor "nokta" ışık..Yüreğine sağlık..İyiki varsın canım..Sevgiler..

aygoz Özlem Eryoldaş 
 11.05.2007 21:59
Cevap :
Işık zaten hep vardı Asyam. Sadece yüreğine yakınlaş ki ,göstersin kendini. Varlığın mutluluk veiryor. Sevgi ve ışıkla, Ayna  11.05.2007 22:19
 

Oysa o perdeler öyle kalın ki ve kat kat. Karşındakinin gözünden yüreğine bakmak ne mümkün. O kendini bu kadar gizlemişken ya da gizlemeye ihtiyaç duymuşken. Kalktığında o perdeler hepimiz insanlığın özüne inip aslında birbirimizden uzaklaşacak ne kadar fark olduğunu değil, birbirimize yaklaşmamızı sağlayacak ne kadar ortak şey olduğunu göreceğiz...Kişisel istek ve inanç olmadıkça perdeleri kaldırmanın da hiç bir gücü yok.Yüreğine sağlık canım..

guguk kuşu 
 09.05.2007 11:02
Cevap :
Tüm yaratılmış olan aslıda kocaman bir balon...Enerjiden oluşan kıpır kıpır yaşayan bir balon...Ben de sen de katilde, maktülde...Her birimiz tek bir enerjinin içindeyiz. Ben, yükselttikçe titreşimimi perdelerden sıyırdıkça kendimi, katmanlardan soyuldukça benliğimi ve açığa çıktıkça günbe gün ruhtaki saf pürüzsüz ışık; sen aynı bütündeyken ilişkideyken benle bağlıyken birbirimize mümkün mü beraber yükselmemek?...Yeterki aynı frekansta olmabilmek için talep olsun. Katkın için varlığın için içten teşekkürler canım. Sevgi ve ışıkla, Ayna  09.05.2007 11:33
 

perdelerde kalkması gereken zamanda kalkacaktı o zaman. başlarken ve biterken... sevgilerle..

erol aslan 
 07.05.2007 1:20
Cevap :
Sevgili Erol, perdeler anbe an kalkıyor algılayış kapıları genişliyor...Paylaşım ve katkına teşekkürler. Sevgi ve ışıkla, Ayna  07.05.2007 11:46
 

Perdemiz ruhumuzdur sevgili ayna... Kaç kere öldün diye sana sormuyacağım. Sen de bana sorma kaç defa katil oldun diye hep sonrasına.

sürahi 
 06.05.2007 19:19
Cevap :
Benim algılayışımda ruhta perde olmaz, olsa olsa benlikte ki örtüdür perde. Ruh zaten ilahi ve tam olan yanımızdır ve biz perdeleri kaldırdıkça onun mükemmel ışığına biraz daha yaklaşırız. Paylaşım ve katkın için teşekkürler River. Sevgi ve ışıkla,Ayna  06.05.2007 22:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1159
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 1805
Kayıt tarihi
: 15.09.06
 
 

Var olan her oluş ve bozuluş hakkında gözlem, tahlil ve sonuca varma sürecindeki yolculuğumu, siz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster