Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '13

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
11501
 

Peri kızının Hikâyesi

Peri kızının Hikâyesi
 

Görüyorsunuz, belki sizde karşılaşmışınızdır. Kimi sevgiler var, insanı madde ortamından kurtarıyor. İnsanlara güvenilmeyecek bir ortamda, güven açlığına hitap ediyor...............


Bir köyde asîl bir genç, amcasının kızı ile evlenmişti. Gerek oğlan, gerek kız, ikisi de güzeldi. Birisi güneş, birisi aydı. Kızın ahlâkı gayet güzel, ve de munisti. Oğlan ise hırçın, inatçı idi.

Kız peri gibi sevimli, melek huylu idi. Oğlan aksi, geçimsiz, dirliksiz, soğuk idi. Daima yüzünü duvara döner, otururdu. Kız sevilmek için süslenir, bezenir, oğlanın karşısına öyle çıkardı. Oğlan dünyasından bıkmış, usanmış, her saat Tanrıdan ölüm dilerdi.

Bunların hallerine vâkıf olan köy ihtiyarları bir gün meclis kurdular, oğlanı oturttular: “ Oğlum, madem ki hanımını sevmiyorsun, nikâhı olan yüz koyunu ver de, bırak! “ dediler.

Oğlan bu sözü işitince: “ Oh, ne âlâ! Yüz koyun ile bu bağdan kurtulacakmışım. Ben bu işe aldanmam” dedi.

Kıza gelince, bu haberi işitir işitmez, o peri yüzü gibi olan yüzünü yırttı: “Ben sevgili kocamdan ayrılığa dayanamam. Ben sevgilimi  görmemeye yüz koyun değil, üç yüz bin koyun verseler, razı değilim. Böyle bir şey istemem. “ dedi, feryada başladı.

Arkadaş! Seni sevdiğinden hangi şey alıkoysa doğrusu, sevdiğin o şey olmuş olur.

Yorum! Değerli dostlarım.

Görüyorsunuz, belki sizde karşılaşmışınızdır. Kimi sevgiler var, insanı madde ortamından kurtarıyor. İnsanlara güvenilmeyecek bir ortamda, güven açlığına hitap ediyor.

Kimi sevgiler ise, kişiyi bağa götürüyor. Yaşanılanlar bunun göstergesi. Baksanıza genç adamın içi dışına vurmuş durumda. Elinden çıkabileceklerinin korkusu onu ele veriyor. Aslında bu gibi sorunları olanlar, farklı bir zihniyete, kibire, her şeyin en doğrusunu bilme inancına sahip oldukları da görülüyor.

Bu gibilerin yaklaşımlarından insanoğluna hiçbir şey gelmez diyebiliriz.

Ahmed F.Yüksel

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim tam da böyle ilişkileri olan tanıdığım bir karı- koca var.. Maalesef kadıncağız tıpkı bir peri kızı gibi, eşine çok düşkün, saygılı ve sevgi dolu.. Oysa kocası düzenbazın, ahlaksızın ve çıkarcının teki.. Yani masal demeyin, hadi canım demeyin, böyle aşklar ve ilişkiler gerçek hayatta da bizatihi mevcut…

Simay Özdemir 
 07.06.2014 13:43
 

Demek ki, devir değişse de bazı ilişkiler değişmiyor. Baksanıza, ikili olan bu kutsal ilişkide bir taraf gayet samimi ve sevgi dolu iken öbür taraf, sevgisiz, zalim ve samimiyetsiz. Allah düşmanıma bile vermesin diyeceğim türden bir şeydir bu... Maalesef günümüzde de anlatımı- öyküsü farklı dillendirilse bile, temel de aynı PERİ KIZLARI mevcut...

Saniye Düzgün 
 22.04.2014 21:57
 

Şu anda haberleri izliyorum ve moralim bozulduğundan(özellikle Suriye haberleri), bir hikaye okumak istedim. İyi ki de okudum. Burdaki Peri kızı gibi, vefalı, güzel ve karşılıksız verenlerden olsak. Ne ilginç değil mi, inananlar inananlara düşman olabiliyor. Halbuki aynı kitaba ve aynı Nebi’ye iman ediyoruz. Sevmeyi bilmeyenlerden, çıkarlarını gözetenlerden ne zarar geliyorsa geliyor. Bir kişiyi sevebilen bence, bütün insanlığı da sevendir! Saygılarımla…

Ünal Durmuşoğlu 
 26.01.2014 22:15
 

Böyle nice peri kızları, hikayedeki gibi duygusuzlarla ve bencillerle evlenmişlerdir,kimbilir? Yazıda geçen söz çok güzel ''Kimi sevgiler var, insanı madde ortamından kurtarıyor''..

Ümit Oltu 
 16.01.2013 23:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 630
Toplam yorum
: 2043
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 10020
Kayıt tarihi
: 14.12.11
 
 

Araştırmacı Yazar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster