Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
837
 

Peri masalı

Peri masalı
 

Günlüğümden:

"Çok ama çook uzak bir ülkede titreşimlerle anlaşan ve konuşmanın gereğini bile duymayan insanlar yaşarmış. Görme, duyma, dokunma duyuları da çok gelişmişmiş bu insanların. Kimse birbirine emir vermezmiş ama her iş de zamanında yapılırmış. Bulaşık bile ilahi bir şiir eşliğinde yıkanır gibiymiş. Herkes sorumluluğunu bilir, gereksiz gürültü patırtıya hiç yer kalmazmış.

İlk geldiklerinde bir çölmüş orası ama doğayla tam bir bütünlük sağladıklarından olacak en kısa zamanda adına "Cennet " denmiş bu ülkenin. "

Peri masalında yaşayan bu insanların toplum teki olarak değil de birey olarak herbirinin kendisini yaşaması ve ayni zamanda sosyal yönden de diğerleriyle uyum sağlaması sanıldığı kadar güç müdür ?

Öyle ya bir felsefe kuramı ya da sezgisi olan herkes bunu belirtmek zorundadır. Bu genellikle yapılmaz ve rafta durur.

Söylenecek olan şudur. İnsan daha az bencil, daha az kibirli daha çok hoşgörülü olabilir. Emek geçerli olabilir. Eğer sosyal sınıflar ve baskılar ortadan kalksa kişi kendini yaşayacak ve sürü teki olarak değil bir birey olarak kendi değerlerini ortaya koyabilecek ve anlaşılabilecek. Onaylanmak ve uyum sağlamak için bireysel değerini ardına itmek zorunda kalmayacak. Yeni bir hayat biçimi de körelmiş yüksek değerleri ortaya çıkaracak.

Doğruluğu kullanmanın doğruluk olduğu bir dünya istiyorum.

İyi insanların soyunu, doğru yaşamanın doğru sayıldığı bir dünyayı özlüyorum.

Bazı manevi değerler vardır ki hiç bir maddi ölçüye sığmaz. Ben onun adına "Mutluluk" derim.

Mikroplardan kurtulabildikçe, yüreğimizde, kafamızda, bilincimizde, belleğimizde hor görülen, ezilen, çiğnenen dostluk duygumuzu, dostluğun özünü, insancıllığımızı, bir giz gibi saklı kalmış sevecenliğimizle, coşkuyla insanı, yaşamı sevmek demek bana sorarsanız evrensellik katına yükselmektir.

Noktasına virgülüne dokunmadan 34 yıl önce yazmış olduğum yazılardan bir adet ...

İstanbul 1973

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanlığın her geçen gün biraz daha kendi yarattığı bataklığa yavaş yavaş gömüldüğü gerçeğini bu peri masalı hikayesi ne yazıktır ki oradan çıkartmaya pek yardımcı olamayacaktır. İnsanlık önüne almış hepimizi, kendi dinamikleriyle akıyor yüz yıllardır geçmişten geleceğe. Geçmiş bataklığın en altında, zamanın ağırlığıyla dipten çıkamamakta ve gelecek ise her gün biraz daha yaklaşmakta karanlıkda ki geçmişe.

Çağan Ugan 
 23.03.2007 19:10
Cevap :
Sevgili Çağan bu dünya bizim ego boyutumuzun yarattığı bir savaş arenası. Her insan kendi gerçeğini kendi düşünceleriyle seçiyor, kendi yaratıyor,kendi deneyimliyor. Unutmamalı ki herbirimiz görünen bedenimizin ötesinde sonsuz boyutlu varlıklarız ve görünmeyen Makro bilincin parçalarıyız. Vahdet-i vücud felsefesini anladığımızda Homo-sapiens'in yarattığı bu karanlıktan Tanrı'nın bize bahşettiği özgür irade ile çıkabilir ve peri masalı sanılan bir yaşamda da varolabiliriz. Hayat sonsuz, bizim bu sonsuzluğu anlamamız gerek. Hem yine unutma ki şafak her zaman gecenin zifiri karanlığından hemen sonradır.  23.03.2007 22:44
 

şeyinden belli olurmuş, günlüğünden:))) elinize sağlık..

Seydi 
 11.02.2007 1:14
 

Saf ve temiz dilekler ne öyle bir gezegen var ne de öyle bir gezegen adayı.yıllardır yapma yanılma yöntemiyle insanoglu günümüze ulaştı.peki gelinen nokta..inançların da amacı iyi kaliteli bireyler degilmiydi.mutlulukta en kötü yandan iyi yanlar bulabilme sanatı.her ihtiyaç gibi medeniyetler talepten dogar.geçmişte madde ve maneviyat ekseninde oluşmuş yaşanmış örneklere bakarsanız sonucu da beraberce bulabiliriz..insan yaşayan ve yaşatan şerefli onurlu haysiyet tacını takarsa gerçek kimligini buluyor...bunları kenara iterse vahşi kendi çıkarını düşünen et yıgınları olup çıkıyor.. işte talep ve istek belirleyici unsursa bunların çogunlugu da gelecegimizi tayin edecek..saglıcakla kalınız BAŞARILAR...

ZEYBEK 
 07.02.2007 0:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2214
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

 Hacettepe Üniversitesi'nde Psikoloji okudu. İ.Ü. Gazetecilik mezunudur. Öğrencilik yıllarında İn..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster