Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
897
 

Peru eski cumhurbaşkanı Fujimori'ye 25 yıl hapis cezası verildi...

Peru eski cumhurbaşkanı Fujimori'ye 25 yıl hapis cezası verildi...
 

Peru Eski Cumhurbaşkanı Alberto FUJİMORİ


Peru eski Cumhurbaşkanı Alberto FUJİMORİ görevde olduğu yıllarda güvenlik güçlerine cinayet ve adam kaçırma yönünde talimat vermekten 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

1990 - 2000 yılları arasında Peru Cumhurbaşkanı olan Alberto FUJİMORİ bu görevden istifa etmesinin ardından önce Japonya' ya kaçmış, daha sonra gittiği Şili tarafından 2007' de Peru' ya iade edilmişti.

***

Kasım, 2005’ te Peru'da LA COLİNA - ‘ Ölüm Mangası ’ olarak anılan orduya bağlı askerlerden oluşturulmuş grup hakkında mahkumiyet kararı verilmişti . Dört kişilik ' Ölüm Mangası ' üyelerinden biri 35 yıl, diğer üçü ise 15' er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sanıklar, 1992 yılında Lima yakınlarındaki La Cantuta Üniversitesi' nde dokuz öğrenci ve bir profesörü öldürmekle suçlanmışlardı.Ancak güvenlik kuvvetleri ve o zamanki hükümet birimlerince, öldürülen bu kişilerin devlete karşı saldırılar düzenleyen Maocu gerillalara (Aydınlık Yol ) bağlı oldukları iddia edilmişti.

Ama aslında öldürülenlerin gerillalarla ilişkileri olmadığı sonradan ortaya çıkacak , bu kişilerin suçsuz olduğu yargılamalar sonucunda anlaşılacak ve cesetleri yıllar sonra bir mezarlıkta bulunacaktı...

Ayrıca yargılanan ve hüküm giyen ölüm mangasının dört üyesi, 1991 yılında Lima' nın kenar mahallelerinden birinde kurbanları arasında 8 yaşındaki bir çocuğun da bulunduğu 15 kişinin öldürülmesiyle ve 1992'de aralarında bir iş adamı ve bir gazetecinin de olduğu birçok kişinin kaçırılmasıyla ilgili olarak da suçlanmıştı..

***

Peru' da bu davadan daha önce açılan insan hakları ihlalleri davalarının pek çoğunda yargılanan askerler " verilen emirler uygulandı " diyerek düşük cezalar almışlar veya beraat etmişlerdi...

***

2005’te Fujimori davasının savcısı, " Eğer bu saldırıları düzenleyen kişiler suçlu bulunduysa, emir komuta zincirinin başındaki, herşeyin ardındaki adamın, Fujimori' nin de aynı eylemlerden sorumlu tutulması gerekir " demişti ...

***

Ölüm mangası üyelerinden biri birkaç yıl önce yapılan bir röportajda Cumhurbaşkanının Onayı olmaksızın faaliyet göstermelerinin imkânsız olduğunu açık seçik söylemişti.

Oysa o dönemin cumhurbaşkanı olan Fujimori bu ‘ ölüm mangasından ’, sadece insan hakları ihlallerinden suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılan istihbarat servisinin eski başkanının haberdar olduğunu iddia etmişti..

İstihbarat servisi başkanı da, " Benim ya da bir başkasının böyle bir grubu cumhurbaşkanının onayı olmaksızın oluşturmuş olması düşünülemez " demişti…

***

Başkent Lima ‘ da 15 ay süren davanın ardından yargıçlar heyetinin , Maocu Aydınlık Yol (Sendero Lu-minoso) gerillalarına karşı verilen mücadele kapsamında, Fujimori' nin ordu içindeki bir ölüm mangasına, 25 kişiyi öldürme talimatı verdiğine hükmettiği açıklandı.

Eski Cumhurbaşkanı Alberto FUJİMORİ görevde olduğu yıllarda güvenlik güçlerine cinayet ve adam kaçırma yönünde talimat vermekten 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak Fujimori' nin, davayı temyize götürme hakkı var.

***

SKANDALLARLA BİTEN İKTİDAR…

70 yaşındaki Aberto Fujimori 1990 - 2000 yılları arasındaki 10 yıl boyunca Peru'nun devlet başkanıydı.

2000 yılında şimdiki lider Alberto Toledo ile başa baş çekiştiği ve usulsüzlük suçlamalarıyla lekelenen bir seçimin ardından 3. kez iktidara gelmişti.

Ancak ortaya çıkarılan bir rüşvet skandalı Fujimori’ nin iktidarının sonunu getirdi.

2000 yılında PERU İSTİHBARAT TEŞKİLATI Başkanı VLADİMİRO MONTESİNOS'UN, milletvekillerine FUJİMORİ' yi desteklemeleri için rüşvet verirken kaydedilmiş gizli kamera görüntüleri basına yansıdı!.…

Fujimori, bu olay üzerine ülkeyi terk etti ve Japonya'dan faks çekerek istifa ettiğini bildirdi.

Kongre ise, " Ahlaki Yetersizlik " gerekçesiyle kendisini görevden aldığını açıkladı.

Ailesi Japon göçmeni olduğundan, Japonya'ya gitmeyi seçen Fujimori burada vatandaşlık hakkı aldı.

Japon yetkililer, kendisini iade etmedi.

Ancak daha sonra kendisine yeniden Peru pasaportu verildi. ...

***

Ülkeden kaçana dek oldukça popüler bir siyasetçi olan Fujimori, Şili’ ye gelişini, Peru' ya dönüş yolunun üstünde olmasıyla açıkladı… Japonya'dayken seçim kampanyasını başlatmış olan Fujimori’nin amacı Peru’ ya geri dönüp 2006 Nisan'ındaki Başkanlık Seçimine katılmaktı.

Bu arada gücünü kötüye kullandığı iddiaları ile açılan yolsuzluk davasında karar verilerek suçlu bulunmuş ve 92 bin dolar para ve altı yıl hapis cezasına çarptırılmıştı..Hakkında ayrıca 2010'a kadar kamu görevi yapamayacağına dair de bir mahkeme kararı vardı...

***

Fujimori, turist vizesiyle girdiği Şili’ de Peru hükümetinin talebi üzerine başkent Santiago' da yakalanarak zorlu bir hukuk sürecinin ardından Peru’ ya iade edildi ve tutuklandı..

***

Ve son bir not olarak da; Alberto FUJİMORİ Güney Amerika'da, demokratik yollardan seçilip, daha sonra insan hakları ihlalleri nedeniyle suçlu bulunan ilk lider…

BBC – Türkçe ve diğer İnternet kaynakları

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 397
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 2590
Kayıt tarihi
: 25.12.08
 
 

İnşaat mühendisiyim. İTÜ mezunuyum.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster