Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '17

 
Kategori
Oyunlar
Okunma Sayısı
216
 

PES 2018 Demo (İnceleme, izlenim, neler değişmiş, bu sefer olacak mı)

PES 2018 Demo (İnceleme, izlenim, neler değişmiş, bu sefer olacak mı)
 

Futbol oyunları dünyasındaki rekabet yıllara yayılarak devam ediyor. Karşılaştırma yazısında PES ve Fifa serisinin sırasıyla liderliği ele geçirmelerini ve taht değiştirme zamanlarından bahsetmiştim.

Yeni kral Fifa serisiydi ve geçen seneye kadar devam etti. PES 2017 çok sağlam, oynanabilir ve eğlenceli bir oyun olarak geri dönmesine rağmen kralı tahtından indirememişti. Bu sene durum farklı mı olacak acaba, büyük bir hamle gelir mi, demoya bakarak, en azından oynanış bazında yorumlayalım. Sorunları, PES serisinin neleri eksik yaptığını, nerelerde iyi olduğundan bahsedelim.

Geçen sene, özellikle PS4 konsolunda harika görünen PES serisi, ortalama olarak da Fifa’dan yüksek dereceler elde etmiş fakat liderliği ele geçirememişti. Daha yüksek puanlar almak, oyun fanlarını diğer tarafa çekmeye yetmiyor. Bu arada Fifa kötü bir oyun mu çıkarmıştı da PES 2017 den daha düşük bir ortalama tutturmuştu, hayır. İyi yaptığını devam ettirmişti ama Yolculuk modu dışında dişe dokunur bir yenilikle getirmemişti. PES ise oynanışta ve özellikle animasyonlarda yapmış olduğu çalışmalarla biraz daha gelişim için çaba harcamış görünüyordu. Yarışta geriden gelenin daha çok çabalaması da gayet doğal zaten.

Geçtiğimiz yıl belli ölçülerde çıtayı yükselten, kendisine has bir oyun yapısı sunan PES serisi bu sene ne gibi değişiklikler yapmış ya da yapmaya çalışmış, demodan gördüğümüz kadarıyla inceleyelim. Öncelikle hiç PES oynamadan sene boyunca Fifa deneyimi yaşayan oyuncular için karşılaştırmak zor olacaktır. PES fena değil, güzel olmuş gibi yorumlar arka arkaya gelecektir. Ben ise geçen sene boyunca PC platformunda PES oynamış biri olarak yorumlayacağım, aradaki farklılıklar daha net açığa çıkacaktır.

Deneyimi henüz PC platformuna demo gelmediği için PS4 konsolunda denedim ve ilk açışta fikrim oyunun fazla değişmediği oldu. Genellikle aynı mekaniklerin üzerine konuşmuş, biraz daha yumuşatılmış gibi bir izlenim verdi. Bu bekleniyordu çünkü spor oyunları genelde çok büyük bir sorun yoksa temelini sabit tutarak geliştirme yoluna giderler. Konami firması da geçen sene puan olarak yükselen oyununun eksikleri üzerine giderken iyi yaptıklarını daha iyiye taşıma çabasına gitmiş. Sene başında demolar çıktığında oynanışta, alışılmışın dışında taktikler denemek gerekir oysa PES 2018 demosu önceki oyunun üstüne kurulmuş gibi geldi. Çok fazla taktik değiştirmeden, yeni mekaniklere alışmadan oynanabiliyor. Bu özelliği de göz önüne alındığında sanki ufak tefek değişikler, makyajlamalarla yeni bir sene oyunu yapılmış hissi veriyordu ki merak ederek PES 2017’yi açtım demoyu birkaç maç oynadıktan sonra ve aradaki farklar hayli belirginleşti.

Arka arkaya oynandığında anlaşılan oynanış anlamında bariz değişiklikler mevcut. Göze ilk batan oyuncu hareketlerindeki yumuşaklık fark, edilenden fazlasıymış. PES 2017’deki oyuncu dönüşlerindeki hantallık kalkmış, animasyonlarla daha kullanışlı hale getirilmiş. Şut ve pas mekaniklerinin üzerinden geçilmiş, gerçekçilik veya zorluk farklı boyutlara taşınmış. Aslında PES 2017’nin iki dönemi vardı. Birincisi adam geçmenin neredeyse imkânsız olduğu, kanat akınlarında içeriye kat edilip gol atmanın çok özel beceriler istediği ilk dönemi ve sonraki aylarda gelen bir yama sonrasında adam geçişlerinde müsamaha tanındığı ikinci dönem. 2018 de ikinci dönem devam ettirilmiş. Yanından geçilen adam illaki topu kapmıyor, alabileceği yerlerde, doğru zamanda müdahale edildiğinde ele geçirebiliyor. Bir de süperstar seviyesindeki oyuncular (Messi, Neymar) biraz daha fazla animasyonla daha sık adam eksiltebiliyor, kaleye yaklaşabiliyorlar. Ekstra yardım sağlanıyor oyuncuya. Eksi mi gerçeğe yakınlık mı oyuncular karar verecektir.

Peki PES iyi oynanışı geliştirdiği için tahtı ele geçirebilir mi sorusunun cevabı ne olur diyenler için söyleyelim, Fifa fanlarının ilgisini çekemeyeceklerdir çünkü çok büyük bir lisans sorunu mevcut. Geçen sene PES bana Fifa’dan daha cazip görünmüş, daha canlı gelmişti ve açıkçası sürekli lisans probleminin dile getirilmesinden rahatsızlık duymuştum. PES 2017’nin cazip gelmesi demosunun önceden çıkmasıyla ilgiliydi sanırım, mekaniklerine alışınca ve Fifa 17 zor gelince seriye sıcak baktım. Ama uzun süre oynayınca tuhaf isimli takımlar ve takım yelpazesinin darlığı rahatsız etmeye başladı. En azından Fifa serisinin demosundaki takım kadar lisans alınabilse bir nebze daha ilgi çekerdi. Gelgelelim Fransız Ligi ve Juventus’suz bir İtalya Ligi dışında oynanabilecek orijinal üst düzey lig bulunamıyor. Barcelona tam lisansla alınırken Real Madrid’i sahte isim ve formalarla oynamak oyuncuda burukluğa neden olabilir. Unutmadan belirtelim, lisansı alınan takımların statlarının çevresi dahil, oyuncu tüneline kadar detaylarıyla görmek mümkün PES 2018’de ama bu takımların sayısı bir elin parmaklarını ne kadar geçecek gibi bir problem var. Durum bu sene de benzer biçimde devam ettirilmiş. İyi haber, ülkemizin üç büyük takımının oyuna dâhil edilmiş olması fakat rakibinde Türkiye Süper Ligi’nin tamamı var. İngiltere Ligi takımları ve statlarıyla lisanslı bir şekilde mevcut, hatta Fifa’daki hiç oynamayacağınız liglerin sayısı bile PES’teki toplam lig sayısından fazladır.

PES 2018 oynayan bir oyuncu PES 2017’yi oynamak istemeyecektir, bizzat oynayıp gözlemledim ve bir şey daha yaptım. İki oyundan sonra fazla aşina olmadığım Fifa 17’yi bir süre oynadım ve anladım ki Fifa çok daha keyif veriyor. Şahsen bu sene tercihimi Fifa’dan yana kullanmayı düşünüyorum. Üst üste karşılaştırarak bu sonuca vardım ki buna lisans sistemindeki çeşitlilik eklenince kararımı güçlendiriyor. Fakat PES 2017 sevenler PES 2018’i beğenecek, oynamakta zorlanmayacak, keyif alacaklar, eskisini akıllardan silen, gelişen bir oyunla karşılaşacaklardır. Bu yıl Konami PC sistemlerine özen göstereceği için tüm platformlarda rahatlıkla oynanabilecektir. Keşke imkânları olup yukarıda belirttiğim gibi Fifa’nın demosunda kullandığı kadar özel takımı orijinal biçimde ekleyebilselerdi…

Yazan: Emrah Subaşı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2029
Kayıt tarihi
: 07.07.17
 
 

Tüm oyunseverlere merhabalar… Bir roman yazarı olarak en sevdiğim hobim hakkında yazılarımı payla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster