Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '12

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
466
 

Pet shoplarda yasal olmayan ilaç satışı insan sağlığını nasıl etkiliyor?

Diyeceksiniz ki kedidir, köpektir, kuştur ilacı orada burada satılsa ne olur!..

Ama düşündüğünüz gibi değil.

Sizin için insan dışında bir canlının değeri olmayabilir ama bu, olumsuz durumun sizi de etkilemeyeceği anlamına gelmez.


İlaçların hayvanlarda kontrolsüz olarak kullanımının evcil hayvan dostlarımıza vereceği zarar şüphe götürmeyen bir gerçektir ama bu durum bir başka yazımızın konusudur. Benim asıl anlatmak istediğim bu durumun insan sağlığını nasıl etkilediğidir. Neden Hayvan İlaçları Veteriner klinikleri dışındapetshoplar gibi yerlerde satılmamalıdır anlatalım.

1- Satılan ilaçların nasıl kullanıldığı konusunda ayrıntılı bilgi alabileceğiniz eğitimli biri pet shopta olmadığı için bazı ilaçları kullanırken elinize bulaştırmanız durumunda çocuğunuz ya da siz zehirlenebilirsiniz.

Örneğin; Petshoplarda kaçak satılan Kene ve pireler için kullanılan ense damlası ya da banyo ilaçların sizin derinize bulaşması durumunda zehirlenmeniz kaçınılmazdır. Kedi ve köpek için ayrı olan bu ilaçlar hangisine kullanılacağı bile karıştırılmaktadır. Kliniklerimize her yıl bu türden zehirlenmeler düzinelerce gelmektedir.

 

2- Kedi, Köpek, Kuş, Balık ya da egzotik hayvanlarda bilip bilmeden kontrolsüzce kullanılan pet shoplarda satılan antibiyotik, parazit ve benzeri ilaçlar kullanılan hayvanların bünyelerine girdikten sonra dışkıyla idrarla ya da balıkların suyu değiştirilirken toprağa karışırlar. Çünkü onlar için özel bir kanalizasyon sistemi yoktur. Dışkı ve idrarın içinde toprağa karışan bakteri, virus ve parazitler tam olarak ölmeyip hatta kullanılan yanlış dozda yanlış ilaçlarla daha direçli yeni nesiller üretmektedir. Ve tabi ki bu toprakta giderek güçlenen mikroplar hem tarım arazilerinde kulanılan gübreler kanalıyla hemde topraktan direk olarak insan hayatını ve sağlığını tehdit ederler.

 

3- İnsan sağlığını tehdit eden bu durum sonrası kullanılan bir çok beşeri ilaç hastalıklara karşı yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden çok fazla ilaç denemek zorunda kalındığı gibi tedavide de geçikilmektedir. Tedavide gecikildiği için grip virüsleri veya hastane enfeksiyonlarından bile ölümleri sıkça görüyoruz.


4- Veteriner klinikleri dışında hayvanınız muayene edilmeden pet shop gibi yerlerde satılan ilaçlar ticari amaclara hizmet eder. Böylece daha ucuz olur diye kaçak ilaçlar tezgah altından satılmaktadır. Bu kaçak ilaçlar hem hayvan hem insan sağlığına hemde ülke ekonomisine zarar verecektir. Ayrıca işe yaramayacağı için aile ekonomisini de çok etkiler. Bu ilaçlarla sonuç alamadığınız için evcil hayvanınızın tedavisinde geçikirsiniz. Sonuç olarak geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir ve bunun sonucunda daha fazla ekonomik kayba uğrarsınız.

 

5- Ayrıca sadece kedi , köpek, kuş veya balıklarda kullanılan ilaçlardan bazıları, etinden sütünden faydalandığımız büyük hayvanlarda da kullanılmaktadır. Bu durum daha da endişe vericidir. Yanlış kullanılan bir ilaç 250 kg ete sahip bir sığırda kullanıldığında bu ilaç ete geçecek ve kişi başı 200gr etten 1250 kişinin sofrasına aynı anda girecektir. Bu ilaç kortizon ya da bir hormon da olabilir. Bu durumda hamile bayanlarda ve çocuklarımızda bırakacağı hasarın sonuçları daha da vahim olacaktır.


6- Son dönem aşıların bile pet shoplara girdiğini buralarda yapıldığını ya da satıldığını görüyoruz. Bu konu oldukça önemlidir. Çünkü yanlış kullanılan aşılar doğru hayvana doğru zamanda yapılmadığı için hayvanı öldürmektedir. Ayrıca soğuk zincir önemsenmeyeceği için yapılan ilaça güvenerek köpeğinizi ya da kedinizi güvende zannetmeyin .


Gördüğünüz gibi bir insanda kullanılan yanlış ilaç sadece o kişiye daha çok zarar verirken hayvanda kullanılan kontrolsüz ilaçlar dolaylı yoldan binlerce belki milyonlarca insanın hayatını tehdit edebilmektedir.

Bu yazı belki bazılarımızın önemsiz olarak algıladığı pet shoplarda ilaç satışı sorununun nasılda insan hayatını ve aile ekonomimizi etkilemiş olduğunu özetlemektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bu alandaki yetkilerini kullanmalı bu olumsuz duruma geç kalmadan müdahele etmelidir.

Bunu mesleğim gereği bir sorumluluk olarak görüyor kamuoyuna bilgisine sunuyorum.


Uğur Bazan

Veteriner Hekim

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2848
Kayıt tarihi
: 18.04.12
 
 

Köpek maması, kedi maması, online pet alışveriş sitesi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster