Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '07

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
11270
 

Pet şişelerin geri dönüşümü

Pet şişelerin geri dönüşümü
 

Özellikle kurak, az yağışlı ve su sıkıntısı yaşanan bir yaz mevsimini geride bırakmaktayız. Yaz mevsiminde artan pet şişe ve damacana ile su tüketimi sucu firmalar arasındaki rekabeti yoğun bir şekilde yaşatmaktadır ve su dağıtıcı firmalar milyonlarca adet pet şişe üretimi yaparak perakende su piyasasına yarım-bir-on-beş-yirmi litrelik pet ambalajlarda su dağıtmaktadır.

Geri dönüşüm sağlanamadığı için milyonlarca pet şişe atıkları dereleri, ırmakları, sokakları ve her yağmurdan sonra aktığı denizleri birer pet şişe çöplüğü gölü haline getirmektedir. Maalesef geri dönüşümün sağlanması için ülkemizde pet şişelerden depozito ücreti kesilmemektedir.

Aslında sorunun çözümü oldukça basittir satılan pet şişe su ücretine ilave olarak sembolik bir boş şişe depozito ücreti alınabilir ve Almanya'daki gibi pet şişelerin geri dönüşümü, toplanması sağlanabilir. Çevre Bakanlığı bu dönüşümü zorunlu hale getirebilir. Nitekim bütün Avrupa Birliği ülkelerinde bu kural uygulanmaktadır.

Anlayamıyorum, eninde sonunda bu uygulamaya geçmek zorundayız ama halen neyi bekliyoruz? Derelerin, denizlerin, sokakların iyice atık pet şişelerle kaplanmasından, dolmasından sonramı önlem alacağız???

Ayrı bir sorun da oldukça yaygınlaşan naylon poşet kullanım. Her alışverişte bedava verilen naylon poşetler maalesef doğada ayrı bir yokolması yüzyıllar alan kalıcı bir çöp yığını haline gelmektedir. Bu sorununda çözümü oldukça basittir; alışveriş merkezlerinde verilen naylon poşetler için alınacak küçük bir ücret, bedel naylon poşet tüketimini azaltacaktır. Ayrıca çevreye zarar vermeyen bez torba ya da filelerin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

Büyük alışveriş merkezlerini Çevre Bakanlığı'nı ve su firmalarını bu konuda duyarlı ve bu sorunun çözümüne yardımcı olmaya davet ediyorum.

Daha temiz ve yaşanılabilir bir çevrede buluşmak dileğiyle...

Saygılarımla
Ahmet Öğretmen

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zonguldak'ta ,köprü altı diye tabir edilen yerde geçimini atıkları toplayıp ayrırıp satan vatandaşları görüyorum hergün.Aslında onlar çok cazip bir miktarda ücret için bu işi yapıyorlar.Heralde çevreye ne kadar katkıda bulunduklarının önemini bilmiyordurlar.Onları tebrik etmek lazım.

brahmms 
 25.01.2008 1:35
Cevap :
Çok haklısınız bu kişiler bir anlamda hem kendi geçimlerini sağlıyorlar hemde doğaya attığımız çöpleri ayrıştırma görevini gerçekleştiriyorlar. Bir anlamda çevrenin korunmasına katkıda bulunuyorlar. Biliyormusunuz gelişmiş ülkelerde çöp ayrıştırma ekonomisi başlı başına bir sektör ve geçim kaynağı olmuştur. Önemli olan doğadaki kaynakları tüketmeyen,geri dönüşümü kolay ambalaj malzemelerinin kullanılması ve artık geç kalınmadan pet şişelere vede teneke kutulara,naylon poşetlere depozito uygulanmasının getirilmesidir.. yorumunuz için teşekkür ederim.  25.01.2008 20:04
 

Merhaba; Bu konuda kisa bir tez yazacagim. Sorun olan Isvec'te yasayip ve universiteye gittigim icin kaynagi nerden bulacagimi cok iyi bilmiyorum. önerlileriniz var mi?

demet oz 
 29.11.2007 22:01
 

Bende denizde naylon poşet görünce çok kızıyorum.Hele o poşetin yanında yüzen insanlar beni çileden çıkarıyor.Kimsede denizden almıyor.Garip insanlarız herşeyi başkasının yapmasını bekliyoruz.Sanki uzaylılar gelip temizleyecek dünyamızı.Sevgiler.

Ufaklık 
 17.10.2007 13:15
Cevap :
yorumunuz için teşekürler,herkeste sizinde belirttiğiniz gibi adam sendecilik,bana dokunmayan bin yaşasın zihniyeti son yıllarda giderek yerleşti. Aslında dinamik toplumlarda insiyatif alma,sorumluluk bilinci doğal varlıkları ve kamuya ait yerleri koruma bilinci gelişmiştir.Biliyormusunuz Almanya da bir ankesörü silen birini bulabilirsiniz ama bizdeyse hıncını ankesörden çıkaran bir çok maganda bulabilirsiniz, saygılarımla  17.10.2007 22:54
 

Ama neden inatla uygulanmıyor. Üzerinde yaşayabileceğimiz başka dünya yokken ve duyarlı olmamız gerekiyorken bu ısrarcı ve doğaya düşman tutumu anlamış değilim. Toplum olarak neyin intikamını alıyoruz tabiat anadan? Okuyana birşeyler katan ve düşündüren çok güzel bir yazıydı Ahmet bey, kaleminize sağlık. Sevgiyle...

Tülay TERZİOĞLU 
 14.10.2007 20:33
Cevap :
Güzel ve benim için önemli ve degerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Aslında çözümler kolay ama birinin elini taşın altına koyması lazım ama maalesef sorumluluk alan yok,sevgiyle kalınız  14.10.2007 21:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1481
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

Yabancı diller okudum. Eğitimle ilgili yazılar yazmayı, deneyimlerimi paylaşmayı paylaşmayı seviyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster