Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '06

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
828
 

Petrol Türkiye sınırından geçemiyor mu?

Petrol Türkiye sınırından geçemiyor mu?
 

Petrol, bilindiği üzere güneydoğudaki ve doğudaki komşularımızda (Suriye, İran...) bolca mevcut, peki bu petrol acaba Türkiye sınırından geçip bu tarafa gelemiyor mu? Güneydoğu Anadolu bölgesinde, petrol çıkması büyük olasılıkmış uzmanlara göre... Bir dergide okumuştum; bir iddiaya göre Güneydoğu'daki petrol kaynaklarına Amerikalılar tarafından beton dökülmüş. Tabi bunu ben söylemiyorum ve aslını da bilmiyorum...

Türkiye aslında doğal enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke; kullanmayı bilmiyoruz. Size yine bir dergiden okuduğum birkaç enerji kaynağının ülkemizdeki yerinden söz edeceğim.

Güneş enerjisi: Bakımından ülkemiz oldukça zengin ve önemli bir potansiyele sahip. Gerekli yatırımlar yapıldığında Türkiye yılda birim metrekareden 1500kWh lik güneş enerjisi üretebilir.

Yenilenebilir enerji kaynakları: Fosil yakıtların esas olan enerji kullanımı yakıt konusunda kısmen dışa bağımlılık, yüksek ithalat giderleri ve çevre faktörleri gibi olumsuzluklar doğurmaktadır.

Hidrolik enerji potansiyeli: Ülkemizdeki 26 hidrolik havzada bulunan akarsuların yıllık ortalama su potansiyeli, yaklaşık 193 (186+7) milyar m3'tür. Öte yandan, brüt teorik hidroelektrik enerji potansiyeli ülkemiz için 433 milyar kWh/yıl mertebesindedir.

Rüzgar Enerjisi: ABD'nin uzay çalışmalarıyla saptadığı meteorolojik veriler, Türkiye'nin rüzgar enerjisi bakımından zengin olduğunu göstermektedir. Türkiye'nin şebeke bağlantılı ilk rüzgar santralı oto prodüktör santral olarak üç adet 580 kW'lık türbinle toplam 1.74 MW güçte olmak üzere Çeşme Germiyan'da 1998 Şubat ayında kurulmuştur.

Veriler: Enerji Gündemi dergisi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye petrol denizi üzerinde yüzmektedir.Bunu söylemeselerde biliyoruz.sadece aramızda bir tel olan ırakta günde 500 varil petrol çıkarken bizde çıkan petrol günlük 15 varildir.bu imkansızdır.Çünkü petrol km'ler çaplık bir alanda çıkmaktadır.bizde az çıkmasının veya çıkmamasının nedeni izin verilmemesidir.bazı lobiler tarafından.bizdeki petrolüde sömürüyorlar böylece.petrol aramak için zamanında 4 mühendis gitmişti doğuya.onlar bulunamadı.bir süre sonra petrol bölgemizde 4 erkek cesedine ve kemiklerine rastlanmıştı. bunlar tesadüf değildir.bunlar üzerimizde oynanan oyunlardır. bizim ülkemizin enerji ihtiyacı 1999 yılında 2550 kwh ti zaten. şu an bu kadarlık güneş hiçbir işe yaramaz ve zaten güneş ülkeside değiliz.rüzgar sadece Ege Bölgesi'nde hakimdir. yağışlar karadenizde. su kaynakları azalmaktadır.bunun için alternatif enerji kaynakları ile Türkiye'nin enerji sıkıntısı giderilemez.Belki sağlam bir nükleer santral iyi olur. ama şu an zor gibi görünüyor.

Özlenenler 
 02.11.2006 23:23
 

yazdıklarınız için teşekkür ederim. Buraya yazmayı alışkanlık haline getirmem lazım. ben de sizin yazdıklarınızı okuyor ve yazacaklarınızı merak ediyorum. bir diğer merak ettiğim de gerçek alanınızın ne olduğu? saygılarımla...

Mustafa Bal 
 03.09.2006 21:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 936
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Evet kendimden bahsetmeliyim. Ben 22 yaşında bir üniversite öğencisiyim.. Her genç kız gibi tabi ki ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster