Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '18

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
54
 

Peygamberimizin Hadis-i Şeriflerinden Mesaj Var –7

Peygamberimizin  Hadis-i Şeriflerinden Mesaj Var  –7
 

Müslümanlar her türlü davranışlarında olumlu olurlar. İlişkilerinde ölçülüdürler. Aralarında barışıktırlar.
 
Dinimizde kardeşlik, sevgi, saygı, yardımlaşma, hoşgörü, saygılı olma, merhamet ve bunun gibi güzel anlayış ve davranışların uygulanması tavsiye edilir. 
 
İbadetler müslümanlara güzel davranışlar kazandırır. İbadetler güzel ahlağın besin kaynağıdır. İbadetlerini güzel bir biçimde yerine getiren kişilerin davranışları kontrollü, ölçülü, iyi ve güzel olur. Kötü ve hoş olmayan davranışlardan uzak dururlar.
 
Kötü davranışlardan uzak durmak için nefsimizin arzu ve isteklerine teslim olmamalıyız. Nefis insana sürekli kötü olanı yaptırmak ister. 
 
İyi  bir kişi olmak için, birbirimize karşı saygılı davranışlar içinde olmalıyız. Kimseye kin ve nefret beslememeliyiz. Kimseye haset etmemeliyiz, hiç kimseye sırtımızı çevirip ilgisiz kalmamalıyız. 
 
Yüce Allah’a inanan herkesle kardeş olduğumuzu bilmeliyiz. Kardeşler  birbirleriyle ilişkilerini kesip, birbirine küsmemelidir. 
 
Dostluklar, Allah için olmalıdır. Kardeşlik ve dostluklar  konuşarak ve görüşerek sürdürülebilir. Bazı durumlarda dargınlıklar olsada bu durumu fazla sürdürmemek gerekir.
Küskünlükler uzun süre  devam ederse,dostluk ve kardeşlik hasar görürür. Bu durum dinimizce de uygun değildir.  Peygamberimiz bir müslümanın din kardeşinden üç günden fazla dargın durmasını  uygun görmemektedir.
 
Mutlu ve huzurlu yaşayabilmek için toplumda birbirimize hoşgörülü, sevgi ve saygı içinde hep birlikte kardeşçe yaşamalıy...Bu şekilde birlikteliğimizi ve gücümüzü  artırmış oluruz.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in  hadis-i  şerifteki  mesajı  şöyledir: 
Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki, ” Birbirinize kin  beslemeyin,birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah’ınkulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.”
                                                                 (Buhârî, Edeb, 57, 58 .)
 
Ne mutlu kardeşçe, huzurlu ,güvenli ve barış içinde yaşayanlara....
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 267
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 720
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

1965 Trabzon Of doğumluyum. İlahiyat Fakültesi mezunuyun.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster