Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '15

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
149
 

Peygamberimizin tasvir edilmesinin ne mahzuru olabilir?

Peygamberimizin tasvir edilmesinin ne mahzuru olabilir?
 

Elbette bu konuda özgürlük olamaz; çünkü o zaman herkes istediği gibi tasvir eder; sonuçta Allah’ın elçisi, bir kutsiyeti olmalı.

Peygamberle ilgili böyle sınırlamalar koyduğunuz zaman “yokmuş” gibi, “hiç yaşamamış” gibi algılamanın yolu açılır. Peygamberimizi anlatan kitaplar da bir tasvirdir. Ama okuduğunuz zaman da görüyorsunuz herkes kendi duygularına göre anlatıyor. Tamam, güzel olarak anlatıyor ama farklı farklı anlatılınca kafalar karışıyor.

Ulemanın gözetiminde İslam peygamberinin kutsal figürlerle tasviri peygamber sevgisiyle dolu müminlerin bakışına farklı bir boyut katacaktır.

Gizlenmesinde amaç ulviyet ama yaşarken hiç saklanmadı ki, o zaman ulviyeti yok muydu? Masal kahramanı gibi anlatmak daha mı iyi. O günlerle ilgili belge ve araştırmalar ışığında gerçeğine uygun ama inananların sevgisi ilgisi daha da artsın diye İslami ve ilahi motiflerle ulemalar nezaretinde hazırlanmış tasvirler dine ilgiyi daha da arttıracaktır. Yani bu tasvirlerden biri Kâbe’nin duvarına yapılabilir.

İsa’nın tasvirleri var. Ve Hıristiyanlık İsa ve Meryem Ana tasvirleri nedeniyle popülerliğini koruyor. Gerçi İslam gösterişi yasaklamıştır, popülerlik bir şey ifade etmez ama çağ değişiyor artık insanlar inandıklarını görmek de istiyorlar. Al bu kitabı oku demekle iş bitmiyor. Dine imaj gerekmez sözünü bir tarafa bırakıp dinin güzelliklerinin yansıtılması iyi olur diyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. Ben her zaman şunu söylüyorum. İslam dini, öyle öcü bir din değil aslında. Ama İslam dinini böyle öcüleştiren yobazlar takımı var. İslam dinini bu yobazların tekelinden kurtarmak ve açığa çıkarmak gerekiyor. Cenab-ı Peygamber'in vefatından sonra bu çıkar ve menfaat tayfası boş durmamış hemen işe başlamış ve kendi çıkarları doğrultusunda dine tefrikalar sokmaya başlamışlar. Cenab-ı Hakk, Kur'an'ı Kerim'de her bir şeyi güzel güzel açıklamış. Gerçekten zor bin değil. Ama Fıkıh uleması zorlaştırmak için elinden geleni yapmış. İnşAllah bunlar da aşılacak ve İslam dini tüm gerçekliğiyle insanların gönüllerine oturacak. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 28.12.2015 12:41
Cevap :
Sitede din konusunda 87 tane yazım var. Biraz serbest yazıldı.Özellikle bazıları hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. "İnançlar" başlığı altında.  29.12.2015 20:30
 

Merhabalar. Yazınızda paylaştığınız görüşlerinize aynen katılıyorum. İnsanlar neden putlara tapınmak zorunda kaldılar. Çünkü insanoğlu efendisini görmek istiyor, taptığı tanrısını görmek istiyor, hissetmek istiyor. Çağrı filminde Amr da şöyle söyledi, "Biz putlara değil, putların içine yerleştirdiğimiz ruha tapıyoruz" dedi. Bu ruh işte onlar tarafından da kabul edilen tanrıydı. Cenab-ı Peygamberin de tüm islam alemi tarafından ortaklaşa kabul edilmiş bir robot resmi çizilir ve işte peygamberimiz bu denilir. Çağrı filminde peygamberi hiç göremediğimiz için, almak istediğim şevk ve heyecanı asla alamıyorum. Oysa onu temsilen bir oyuncu orada kullanılabilirdi, ama işte bu yasak yüzünden maalesef olmuyor. Belki ilerleyen zamanlar da bu konu da aşılacak ve Cenab-ı Peygamber de bir görüntü halinde insanların gönüllerinde yerini alacaktır. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 25.12.2015 11:17
Cevap :
Çerçeveletip asılacak bir yorum daha...Belli kendini yetiştirmişsin.Nasıl aldın bu cahil ülkede bu kadar eğitimi.Bu kadar akıllı olmana nasıl izin verdiler. Ben bir iki deli divane şeyler katıp durumu idare ediyorum. Bu kadar bilgiyle seni nasıl rahat bırakıyorlar. Kitap yaz işte çoğunun yaptığı gibi.Fetullah malum gitti onun yerine Pensilvanya'da postnişin olsan diyorum!  26.12.2015 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6184
Toplam yorum
: 15192
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster