Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '21

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
14
 

Peygamberler,adalet,halifelik

Peygamber olarak Allah tarafından seçilmiş  olsalar da Peygamberler de sonuçta insandırlar ve yaptıkları yanlışlar olmuştur. Ancak, Peygamberlerin farkı, yaptıkları yanlışların Allah tarafından vahiyle  düzeltilmesidir.

Onun için, Peygamber olmayan, vahiy almayan hiç kimse, Allah’ın yeryüzündeki temsilcisi olarak, Allah  adına insanları yönetemez. Ancak kendinden önceki yöneticinin yerine geçeni, onun halifesi olabilir.

Kur’an’da, adalet konusunda peygamberlerin yaptıkları yanlışlara da  yer verilmiş, insanların ibret alması için anlatılmıştır:

Hz. Musa, kavga eden iki kişi görür. Biri kendi kabilesinden, diğeri yabancı iki kişi kavga etmektedir. Hz. Musa, kendi kabilesinden olan adamın yardım çağrısına uyar. Diğerine müdahale eder. Attığı yumruk adamı öldürür. O zaman aklı başına gelir:

Gerçekte haklı olan hangisiydi? Belki benim yardım ettiğim adam haksız, öldürdüğüm adam suçsuzdu!

“Halkının habersiz olduğu bir sırada kente girdi. Orada iki adam buldu, dövüşüyorlardı. Bu Musa’nın halkından olan, düşmanından olana karşı Musa’dan yardım istedi. Musa ona bir yumruk indirip işini bitirdi.Dedi:”Bu yaptığım, şeytanın amellerindendir. İnsanı saptıran açık bir düşmandır o! Rabbim, öz benliğime zulmettim, beni affet!” diye yakardı da Allah onu affetti. Gafur O’dur, Rahim O’dur. Dedi:”Rabbim, bana lütfettiğin nimete yemin ederim ki, bir daha suçlulara asla arka çıkmayacağım.” Kentte korku içinde sabahladı, göz-kulak kesiliyordu. Bir de bakltı ki, dün ondan yardım isteyen adam yine onu yardıma çağırıyor. Musa ona dedi:”Anlaşıldı, sen, tam azmış bir adamsın!”(Kasas, 15-18)

 

Hz. Davut  tuzağa düşer.  Davacılardan birinin lehine, diğerini de dinlemeden karar verir. Sonra yaptığı yanlışı fark eder. Allah’tan af diler.

“Geldi mi sana o çekişme hikayesinin haberi? Hani o hasımlar duvarı aşarak mihraba ulaşmışlardı.Davud’un yanına girmişlerdi de onlardan korkmuştu:’Korkma dediler,biz iki davacıyız.Birimiz ötekinin hakkını çiğnedi.Şimdi sen, aramızda hak ile hükmet, adletsizlik etme. Bizi yolun denge noktasına ilet! Şu benim kardeşimdir..Kendisinin doksan dokuz koyunu var. Benimse bir tek koyunum var. Buna rağmen,’Onu da bana ver!’ dedi ve tartışmada bana galip geldi. Davud dedi:’Vallahi, senin bir tek koyununu kendi koyunlarına katmak istemekle sana zulmetmiş. Zaten ortaklardan  bir çoğu birbiri aleyhine haksızlık ve zulme sapar. İman edip barışa, hayra yönelik işler yapanlar böyle değildir.Ama onlar da pek azdır.” Davud kendisini imtihan ettiğimizi düşündü:hemen Rabbinden af diledi;rüku ederek yerlere eğildi ve Allah’a yöneldi. Biz de ondan o günahı affettik.”(Sad, 21-24)

Hz. Muhammed, halk üzerinde etkisi olan şehrin varlıklı kişileri ile görüşürken, kör bir adamın gelip bir şeyler sorması O’nu rahatsız etmişti. Ancak Allah katında üstün olan sağlıklı-varlıklı olan değil, arınıp temizlenmek isteyendir. Bu durumda belki de hiç iflah olmayacak şımarık zenginler lehine, sakat ve yoksul adama haksızlık edilmişti.

“Yüzünü ekşitti ve öteye döndü; yanına kör adam geldi diye.Nereden bilirsin, belki de o arınıp temizlenecek. Belki de düşünüp taşınacak da öğüt kendisine yarayacak. O, kendisini her ihtiyacın üstünde görene gelince, ki sen ona yöneliyorsun; sana ne onun arınmasından! O koşarak sana gelen var ya; odur içine ürperti düşen. Sen ona aldırmazlık ediyorsun.”(Abese,1-10)

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 174
Toplam yorum
: 110
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4337
Kayıt tarihi
: 19.06.09
 
 

1958  doğumluyum. Arkeologum. Evliyim. Çocuğum yok. Çalışmıyorum. Yıllarca çalıştıktan sonra, zam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster