Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '09

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
1960
 

Peyzaj mimarı kimdir

Peyzaj mimarı kimdir
 

Daha doğru bir doğa kullanımı için doğanın sesine kulak verin


Tek bir cümle ile açıklamam gerekseydi Peyzaj Mimarı için “doğanın sesini dinlemeyi bilendir” derdim ama daha fazla cümle kuracağım anlaşılabilmek adına…

Ülkemizde ne okuyorsun/okudun sorusuna “peyzaj mimarı” dediğinizde çoğu size şu şekilde bir tepki verir. “Ne peysaj mı?” “Feyyaz mı?” “Ha! Siz ağaç çiçek falan diktiriyorsunuz bahçelere değil mi?” “Ay ne güzel! Ağaçlar, çiçekler, doğayla iç içe bir mesleğiniz var!” “Parkları, yeşil alanları falan tasarlıyorsunuz değil mi?” Ve başlıyorsunuz anlatmaya…

“Yok teyzecim/amcacım/arkadaşım tam olarak öyle sayılmaz” diye. Ben de işte konuşmanın tam burasından başlayım diyorum anlatmaya. En başta da dedim ya “doğanın sesini dinlemeyi bilendir” diye, konuya buradan girmek istiyorum.

Doğa öyle mükemmel bir uyum içinde çalışır ki bazen hayranlıkla bakakalırsınız. Biz insanlar ise bu uyumun en önemli parçasıyızdır. Üzerine basarak söylemek istiyorum ki, onun yöneticisi değil parçasıyız sadece. Doğa da tüm canlılar için düşünülmüş ayrıntılar vardır. Birçoğu da insanoğlunun yararlanması için düşünülmüş ayrıntılardır. Bu ayrıntıları göremeyenler doğayı hırpalar, yıpratır, kendi istediği biçime sokmaya çalışır ve böylelikle doğaya hükmettiğini sanır. Oysa günü geldiğinde doğa cevabını en iyi şekilde verir ve verecektir. Sel felaketlerinde sular altında kalan yerleşimler, yanlış yer seçiminden dolayı ilk güzelliğini uzun zaman koruyamayan tasarımlar, sararmış solmuş bitkilerle dolu refüjler, yaya sirkülasyonu düşünülmeden yapılan yerleşim birimleri ve çekilen sıkıntılar gibi saymakla bitecek gibi görünmeyen bir çok şey. Hepsi doğanın tepkisidir aslında. İşte bu noktada peyzaj mimarı, bir nevi, doğa ile insan arasında tercümanlık görevini üstlenir.

Peyzaj mimarı en büyük ölçekten en küçük ölçeğe kadar bir alanı değerlendirir. Öncelikle alanın doğasını anlar. Anlamak için, alanı inceler. Toprağını, suyunu, iklimini, jeomorfolojisini, topoğrafyasını vs. Bu alanlar hakkında ders alır ki gerektiğinde bunlar için ilgili meslek gruplarından yardım alabilsin diye. Tüm bu verileri değerlendirerek alan kullanımına yönelik sonuçlar çıkarır. Bir nevi o alanın sesine kulak verir önce. Orada ki doğa der ki; benim şu alanımda önemli verimli topraklarım var, burayı buna göre değerlendir. Bu alanda taban suyu yüksek aman dikkat et. Yapılaşma istiyorsan şu alandaki toprak verimsiz, altyapısı da sağlam, yerleşim orda yoğunlaşsın, burada erozyon tehlikesi var ağaçlandır gibi birçok önemli bilgiyi doğayı dinleyerek en doğru şekilde alabilirsiniz. O size neyin nerde uygun olacağını söyler. Doğada her şey için ayrılmış yer vardır, yeter ki biz insanoğlu bencillik etmeyip kullanmayı bilelim. Sonra peyzaj mimarı doğadan aldığı bu bilgileri değerlendirir. Mesleki eğitiminde mimarlık, şehir bölge planlama, meteoroloji, statik ve mukavemet gibi dersler görür ki diğer meslek grupları ile daha kolay iletişim kurabilsin diye. Bu bilgilerle diğer meslek gruplarıyla fikirlerini paylaşır ve onların fikirlerini alır. Onlara yön verirken onların fikirleriyle de tasarımına yön verir. Genel olarak bunlar işin planlama kısmıdır diyebiliriz. Sonra da alan içinde, yapılar dışında kalan alanların tasarımını yapar. Yine burada gerekli meslek gruplarının fikir birliği içinde olması önemlidir. İnsanların dış mekandaki ihtiyaçlarına cevap verecek tasarımları, doğanın sesine kulak vererek en uygun şekilde, en uygun yere yapmaya çalışır. İnsanlar için dış mekanı biçimlendirirken, doğaya saygısını da yitirmez, yitirmemelidir. Bu biçimlendirmeyi yaparken de bitkilerden, sudan, taştan, güneş ışığından, kısaca doğanın sunduğu her türlü nimetten faydalanır. Malzeme ve tasarım konusunda bilgisi ne kadar kuvvetliyse, planlama verilerini de o derece iyi kullanabilir, aynı şekilde planlama becerisi ne kadar yüksekse o derece iyi ve uzun ömürlü tasarımlar ortaya çıkarabilir.

İşte kısaca peyzaj mimarı kimdir ve ne yapar sorusunun bana göre cevabı bu. Elbette ki çok daha detaylı bir meslek tanımı yapılabilir ama bu yazıda benim amacım peyzaj mimarını olabildiğince teknik terimlerin dışında anlatabilmek ve herkesin anlayabilmesini sağlamak.

Tabi işin bir de “nasıl olması gerekirken, ne durumda olduğu” kısmı var. Yani peyzaj mimarlığı mesleği tüm bunları yapıyor mu daha doğrusu yapmasına izin veriliyor mu diye soracak olursanız, ne yazık ki “hayır” diyeceğim ve bu yazıda bunun detaylarına girmeyeceğim. Bir umut “gün olur devran döner”. Belli mi olur. Umutları yitirmemek lazım!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1739
Kayıt tarihi
: 17.12.08
 
 

1984 yılı Nisan ayının 16'sında Ankara'da doğdum. İlköğretim ve liseyi Ankara'da, lisans eğitimimi P..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster