Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '07

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
1768
 

Picasso ve Meninas

Picasso ve Meninas
 

ODTÜ İşletme'nin deli ama çok bilge, hem en sevilen, hem en nefret edilen profesörü Muhan Hocanın Strateji Yönetimi dersinin ilk saati öğretim üyelerinin bile katılımıyla geçer ki her senesi ayrı ilginçtir. Derslerinden birinden bir anekdot:

Muhan Soysal tepegöze bir Picasso resmi koyar. Herkes bakar bakar ama tarzı zaten kübik olan sürrealist resimde sanatla fazla ilgili olmayanların anlayabileceği çok az şey vardır. Bozuk perspektifli bir oda, sarı uzun saçlı yaratığa benzeyen bişey. Etrafında başka yaratıklar, yerde yine bir yaratık ve arkadaki şekli bozuk içi parlak dikdörtgenin içinde başka bişeyler daha.

5-10 dakika hiçbişey söylemeden sınıfı izleyen hoca, birazdan Picasso' nun resmini alıp Meninas'in bir resmini koyar. Bu resimde sandalyenin üzerinde oturan sarı uzun saçlı bir aristokrat kızının etrafındaki dadıları onun saçını tararken yerde köpeği yatmaktadır. Ve babası arkasından ışık sızan kapıdan kızını izlemektedir.

Ancak ikinci resmi görünce Picasso'nun resmindeki öğelerin ne olduğunu ve bu resmin Meninas'in tablosuna gönderme olarak yapılmış olduğunu farkeder tüm sınıf.

Ve Muhan Soysal hiç unutamayacağımız dersini verir:

"Hayatta hiçbirşey Meninas'in resmi kadar belirgin ve net değildir. İş hayatı gerçekleri size Picasso'nun resmindeki gibi şekil değiştirmiş olarak gösterir. Picasso'nun resmine bakıp, Meninas'in resmini görebilenleriniz başarılı olacak, diğerleri kübik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkarmaktan gerçekleri hiç göremeyecek."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Bu yazı mail olarak bana gelmişti ve o zaman gönderen arkadaşlara hatayı bildirmiştim. Bahsi geçen tablonun ressamı değil adıdır Meninas, daha doğrusu Las Meninas (nedimeler anlamına gelir), ressamı da Velasquez'dir. Güzel bir hikayecik ama yanlış bilgiyle etkisini yitiriyor.

nursel erdal 
 31.05.2007 23:45
Cevap :
Benim açımdan hikayecik'in adından sanından ziyade okuyanlara verdiği mesajdır. Ben aydınlanmıştım kendi adıma, gerisi de size kalmış artık. Ayrıntılarda gezinmek mi, yoksa mesajı almak mı? Baktığım açı şekli bu. Size de saygılıyım yanlış anlamayın. Bu bakışlar hayata da bakışı gösteriyor bir anlamda değil mi? Aynaya böyle de bakmak lazım :) Saygılar  04.06.2007 3:09
 

Muhan Soysan'a göre ben kubik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkarmaktan gerçekleri hiç göremiyeceğim. Ee bazende gerçekleri görmesek , fena olmaz değil mi? Hayat o kadar gerçek ki bu gerçeklere başka anlamLAR yüklemeli diyorum. ESEN KALINIZ...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 18.03.2007 14:14
Cevap :
Bu dediğiniz; yani hayatın fazla gerçekliği konusunda size katılıyorum, ama adı üstünde hayat, sizin ne kadar sıkıntı çektiğinizle ilgilenmez, size de aynı tarifeyi uygular.. Çünkü farklı açılardan bakmayan ya da bakamayan biriyle birliktelik pek zor. O farklı şekiller farklı bakış açılarını da yaratacaktır. (heves varsa)  19.03.2007 11:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 2111
Kayıt tarihi
: 12.02.07
 
 

Hayatla doğrudan ilgiliyim, hemen hemen her konu ilgimi çeker, ancak mistik, metafizik, tarih ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster