Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '19

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
20
 

Picasson’nunÖğretebileceği Şey

Pablo Picasson’nun Bizlere Fotoğraf Hakkında Öğretebileceği Yedi Şey
 
Çeviren/Derleyen: Dr Hakan YAMAN
 
Fotoğraf tarzımı geliştirirken, fotoğrafçıların işlerini incelediğim gibi; sanatçı, yazar ve müzisyenlerden de ilham almaya çalışırım. Soyut fotoğraf konusunda çok önemli esin kaynaklarından birisi de sanatçı olarak Picasso’dur. Picasson’nun izinde İspanya’yı dolaşmak ya da ömrünün önemli bir kesimini geçirmiş olduğu Paris’te geçirmek önemli katkıları olacaktır.
 
Müzelerde eserlerini incelemek ve eser ve çalışmalarını okumak şüphesiz içinizdeki sanatçının ortaya çıkmasına vesile olacaktır. Bazı fikirleri harikulade ve fotoğrafçılığınızı geliştirmeye katkısı olacaktır.
 
O zaman fikirlerin inceleyelim. Picasso’nun dediği gibi “İlham (her zaman) mevcuttur, (ancak) Sizi çalışıyorken bulmalıdır.”
 
Yukarıda Picasso’nun söylemleri ile fotoğrafta yaratıcılık teşvik edilmeye çalışılmıştır. Fotoğrafa yeni başlayanlarda ve kendi içsel yolculuğa çıkmış olanları teşvik etmek, motivasyonlarını artırmak, özgüvenlerin desteklemek amacı güdülmüştür bu yazıda. Yaratıcılığın önünde en büyük engel kendi önümüze örmüş olduğumuz engellerdir. Kendimizi bu konuda acımasızca eleştirmemizdir. Yeni başlayan birisi olarak şüphesiz bir rehbere ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak rehberinizden farklı ve kendi yaratınızı ortaya çıkarmak için yukarıda ifade edilen noktaların katkısı olacaktır. Işığı arayanların yolculuklarında kolaylıklar dilerim.
 
Kaynak:  Epes A. 7 Things Pablo Picasso Can Teach Us About Photography. Erişim;  https://petapixel.com/2018/12/28/7-things-pablo-picasso-can-teach-us-ab. Erişim Tarihi: 14.12.2019.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 33
Kayıt tarihi
: 25.03.19
 
 

Prof. Dr. Hakan YAMAN,ANFAD (Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Sille Sanat Sarayı, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster