Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
424
 

Pierre Loti' nin kuklalari

Pierre Loti' nin kuklalari
 

Pazar günü (23.09.2007) Dolmabahçe Sarayı'nda "Eşek Postu Küçük Tiyatrosu & Pierre Loti'nin Kuklaları" sergisine gittim.

Fransız plastik sanatçı Jean-Michel Othoniel, ismi İstanbul’a olan sevgisiyle bütünleşmiş ünlü Fransız yazar Pierre Loti’nin Rochefort’daki evini ziyareti sırasında yazarın çocukken yaptığı kuklaları yerleştirdiği kutuya rastlar. Üzerlerine insan yüzleri çizilmiş kiraz çekirdekleri, peri veya 1860’lı yılların burjuva kıyafetleri giydirilmiş kibrit çöpleri ve hamurlardan yapılmış küçük bebekler. Çocuk Pierre Loti, ilk eserini sakladığı kutunun üzerine, “Belki bir gün birisi bu Eşek Postu Küçük Tiyatrosu’nu sahneler” diye not düşer.

Çocuk Pierre Loti’nin ilk eserini sakladığı kutunun üzerine, “Belki birgün birisi bu Eşek Postu Küçük Tiyatrosu’nu sahneler” notuyla harekete geçen Jean-Michel Othoniel, Pierre Loti’nin dileğini yerine getirmeye karar verir ve dikkate değer bir incelik ve titizlikle camdan bir dünya içerisinde Perrault’nun bir masalından esinlenen kişileri sahneye koyar.

Öneriler:

* Sergi denilince aklınıza kocaman bir salonda bir yığın şey görmek gelmesin.
* Toplam 4 masa'dan oluşan sergi sizleri şaşırtmasın.
* Masaların renklerine dikkat edin.
* Eşek Postu masalını okumadan masalarda gezmeye kalkmayın.
* Fotoğraf çekmek için ışıklandırma berbat. Gerçekten kaliteli bir fotoğraf makinası ile gidin.
* Eğer bu sergiyi kaçırırdıysanız ÜZÜLÜN.
* 28 Eylül son gün.

''Ülkenin kraliçesi ölmeden önce kocasına ülkenin en güzel kızıyla evlen vasiyetinde bulunuyor. Eşini kaybetmenin verdiği acıyla kral, deliliğin eşiğine geliyor ve ülkenin en güzel kızı olan kendi kızıyla evlenmek istiyor.

Kızı bu fikirden dehşete kapılıyor ve evlilik gerçekleşmesin diye babasından yapılması imkansız isteklerde bulunuyor. Önce 'Bana zaman renginde bir elbise yap' diyor ve kral yapıyor. Sonra güneş renginde istiyor, kral yapıyor. Daha sonra 'Ay renginde yap' diyor, yapıyor. Hepsi gerçekleşince kız bu kez kralın en sevdiği eşeğinin postunu getirmesini istiyor. Kral eşeğine kıyıyor ve postunu kızına veriyor. Bu dilek de gerçekleşince kız ne yapacağını bilemiyor. Sonunda bu posta bürünüyor ve eşek kılığına girip saraydan kaçıyor. Daha sonra her masalda olduğu gibi bir prensle karşılaşıyor ve mutlu bir hayat sürüyor.''

Masaların sıralanması masaldaki sıraya uymuyor. Güneş masası ayrı bir yere konulmuş. Masaların renklerine dikkat edin ve masaldaki sırayı takip edin. Daha anlamlı oluyor. Mutlaka bir yerlerden bu masalı bulup okuyun.

Ben masalı komik, sergiyi anlamlı, kuklaları muhteşem ve cam eserleri çok güzel buldum.

Size de öneririm.

Çektiğim fotoğrafların tamamını space'ime koydum. Lakin genel olarak Fotoğraf bölümünün yayında tutmuyorum. Olurda yayınladığım bir ana denk getirebilirseniz: http://tekinerx.spaces.live.com/ adresinde bulabilirsiniz.

Tekiner® - 24092004

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

o sayfayı bende okudum. Bu kadar araştırma bu kadar bilgi nasıl olur da bu kadar farklı yorumlanır anlayabilmiş değilim. Ama bizim inancımızın güzelliği de burda sizin anlamak istediğinize de karışmıyor saygı duyuyor. Bizlerde size saygı duyuyoruz. Duam şudur ki sizin kadar bilgili bi insan doğru tarafta yer alsın...

OrhanC 
 15.10.2007 16:59
Cevap :
Milliyet Blog'un bu tartışma için uygun olmadığını biliyoruz. Lütfen konu edilen alanda tartışmak için ilgili siteyi kullanınız. Saygılarımla. Tekiner0  15.10.2007 17:16
 

Yorumunuzun sonuna saygılarımla demişsiniz de hangi saygı çok merak ettim doğrusu... Sizinle bir polemiğe girmeyeceğim. Ama hani o saygılarımla kelimesini yazmışsınız ya, işte onu hayatınızın her kademesine uygulamanızı isteyeceğim. Şahsi sitenizde saygıyı görmek hele inanç konusunda mümkün değil. Milliyet blogda da bunu şablon icabı yapıyorsanız ayrı. İnanması için kimse zorlanamaz. Ama saygı için insan biraz düşünmeli. Umarım sizin gibi inanmamakla kalmayıp dalga geçen birine, şu iki yorumda saygının çerçevesini azda olsa özetleyebilmişimdir. Bir insanı rencide etmenin dolaylı ve dolaysız hayatınızda önemi varsa, bilin ki rencide oldum.

Tarık Azra 
 15.10.2007 16:54
Cevap :
Milliyet Blog'un bu tartışma için uygun olmadığını biliyoruz. Lütfen konu edilen alanda tartışmak için ilgili siteyi kullanınız. Saygılarımla. Tekiner0  15.10.2007 17:16
 

Sitenize girmişken, islam kategoriside dikkatimi çekti. Şöyle bir okudum da, okudukça yüreğimdeki sevgi bin kat daha arttı Yaradana ve Onun resulüne... Şükrettim bir kez daha bize sunduğu bu iman lezzetinden ve aynı zamanda da üzüldüm nice çaresizler nice sevgisiz ve saygısızlar olduğunu görünce. Saygısız diyorum çünkü inanmak kişisel bir durum. Ya inananların inandığına saygı göstermek? Ne kadar aşağılayıcı ifadeler kullanmışsınız. Ama elbet sizinde azot olacağınız gün gelecek. Biz inananlar, başka şeye inananların o inandıklarını kötü söz söylemeyiz. Söylemeyiz ki onlarda bizim inandığımıza söylemesin... Ama size çok acıdım. İnanın çok acıdım. Yine derim ki hayat bu nelere gebe olduğu bilinmez. İşte bu yüzdendir ki bazı cümlelerinizi kullanırken seçin özen gösterin. Bir bakmışsınız ki o gün utançtan yüzünüz yerden kalkmaz. Ben yinede ağır eleştrilerinizden dolayı size beddua etmeyeceğim. Çünkü kalplerin sahibi Allahtır. Bir bakmışsınız ki secdeden kalkmaz başınız. Varmı garantisi ?

Tarık Azra 
 11.10.2007 11:03
Cevap :
Kimi insanların beyin gözü açıktır Kimi insanların kalp gözü açıktır Kurana göre kalbi mühürleyen de açan da Allah'tır. Bilime göre kalp kaslardan oluşan bir organdır. Beyin, işte bu, bir canlıyı bir "şey" yapandır. Ben insanım, beynimin açık olmasını kalbimin mühürlü olmasına tercih ederim. Saygılarımla.  12.10.2007 18:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 432
Kayıt tarihi
: 19.09.07
 
 

Ben İstanbul'da yaşayan ve İstanbul'da yaşamayı "İşte yaşamak bu kardeşim" şeklinde özetleyen biriyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster