Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '19

 
Kategori
Egzersiz
Okunma Sayısı
108
 

Pilates Tehlikeleri!

Pilates, yirminci yüzyılın başlarında joseph Pilates tarafından derlenen, içerisinde denge, koordinasyon ve esneklik barındıran bir fiziksel uygunluk sistemidir. Günümüzde magazin programlarında sıkça yer almasından kaynaklı artan talep ve ticari kazancın iyi olması nedeniyle popüler hale gelmiştir.

Tüm sportif branşlarda spora özgü bir takım sakatlanmalar(yaralanmalar) mevcuttur ve bu yaralanmalar oluşmadan önlem alınması için fizyoterapistler ve egzersiz uzmanları önleyici çalışmalar uygulamıştır. Bu uygulamalar içersinde pilates ve yoga çalışmalarına da yer verilmiştir. Pilatesin, yaralanmaların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmak üzere çıkmasına rağmen son günlerde sakatlanmalara yol açtığı konusunda şikayetler belirtilmiştir.

Spor salonlarındaki pilates grup sınıfları, pilatesi deneyimlemek isteyen herkes için düşük maliyetli bir çözüm noktasıdır ancak burda eğitmenler tüm bedenleri göremez ve düzeltemezler. Ayrıca bireysel çalışmalarda da deneyimsiz eğitmenler, bireylerde belirli egzersizlerin kısıtlanması gerektiğini kabul etmeyebilir ve geri dönüşü olmayan sakatlanmalara yol açabilir. Örneğin, omurga fleksiyonunun(omurganın öne bükülmesi) kemik yoğunluğu düşük olan bireylerde kesinlikle kaçınılması gerekir ve aynı zamanda yana bükülme ve omurgayı döndürme egzersizlerinin çok dikkatli yapması gerekir. Özellikle pilates reformer üzerinde yeterli kas kuvvetine erişmemiş bireylere çelik yaylar ile direnç uygulamak yaralanma potansiyelini artırır. 

Ne yazık ki, gittikçe daha fazla insan egzersizler sonucunda sorun yaşıyor. Esas tehlike pilates değil, eğitmenlerin nasıl uyguladığı!

Londra'daki Kraliyet Ulusal Ortopedi hastanesindeki ortopedi ve omurga cerrahı Stewart Tucker, "Pilates derslerine katıldıktan sonra kas gerginliği ve ağırlaşmış dejenere diskleri olan hasta sayısı giderek artmaktadır" diye belirtmiştir. Malesef bu durum; bel ve sırt ağrısı yaşayan herkesin ortopedi cerrahları ve doktorları pilatesi önerse dahi, tüm pilates uygulamalarından yarar görmeyeceği anlamına gelmektedir.

Ülkemizde de pilates eğitimleri ve eğitmenlerinin büyük bölümü, trend olan bir uygulamadan para kazanmanın peşindedir. Ancak unutulmamalıdır ki, en basit egzersiz bile yanlış uygulandığında bireylerin sakatlanmasına neden olabilir. Bu nedenle, pilates stüdyolarına büyük beklentiler ve hayallerle gitmeden önce mutlaka bilimsel bir süzgeçten pilatesin ne olduğunu, kimin uyguladığını ve kilo verdirdiği gibi iddiaların gerçek olup olmadığını araştırmak gerekiyor.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 110
Kayıt tarihi
: 21.12.18
 
 

Spor Fizyoloğu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster