Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
530
 

Pilli bebek

Pilli bebek
 

Hiç dikkat ettiniz mi? Herkes masum, suçlu hep başkaları. Siz hiç, ben suçluyum; yalan söyledim ya da birilerini dolandırdım, kalbini kırdım diyen birisini duydunuz mu?

Bütün yanlışlıkları yaparak hayatımızı mahveden birileri var ama onların kim olduğunu bilmiyoruz. Bazen de kim olduklarını biliyoruz ama bunları neden bize yaptıklarını bilmiyoruz. Ya bu insanlar hasta ruhlular, durup dururken gelip bizim hayatımızı mahvediyorlar ya da işin içinde başka bir şey var. Zira bu insanlar genelde en yakınımızda olan ve en çok değer verdiklerimiz.

Bu kötü (!) insanlar hayatımızı nasıl mahvediyorlar? Bize yalan söylüyorlar, aldatıyorlar, gururumuzu incitiyorlar, kalbimizi kırıyorlar, canımızı sıkıyorlar, sinirlendiriyorlar, ağlatıyorlar, büyük acılar yaşatıyorlar. Bütün bunlar olurken, biz tabi ki masum masum duruyoruz. Çünkü onlar başkalarına acı çektirmekten zevk duyan çok kötü insanlar.

Sürekli başkalarını suçlayarak; hayatımızın kontrolünü başka insanlara verdiğimizin farkında mıyız? Sanki bizim uzaktan kumandamız var ve birileri de ellerine geçirmiş istedikleri gibi oynuyor bizimle. Bir düğmeye basıyor ağlıyoruz, bir düğmeye basıyor gülüyoruz.

İnsan olarak ve insanlık onuruna yakışır bir şekilde yaşamanın birinci şartı sorumluluk almaktır. Hayatımızın ve kendimizin sorumluluğunu başka insanlara verirsek; gelişme ve öğrenme şansımızı da kaybetmiş oluruz.

İnsan istemediği sürece kimse onu üzemez, incitemez ve sinirlendiremez. Öncelikli olarak bunu kabul etmek gerekiyor. Bize yapılan her yanlışta mutlaka bizim de payımız vardır.”Ben hata yaptım” demek çok da aşağılayıcı bir şey değil, bilakis kendi sorumluluğunu ele almanın en önemli göstergesidir. Hiç kimse mükemmel değildir, tabi biz de değiliz. Mükemmel olmadığımızı ve hatalarımızı kabullendiğimiz zaman; onları düzeltebilme ve kendi mükemmelliğimize ulaşma şansımız da doğar.

Hiç hata yapmayanlar hiç yaşamayanlardır. Suçu hep başkalarında ararsak, kumandası kaybolmuş pilli bebekten farkımız kalmaz. Kumandanız hep sizde olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2352
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster