Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
8219
 

Pilot Cemal Amca (Cemal Uygun)

Pilot Cemal Amca (Cemal Uygun)
 

Bu gün telefonla görüştüğüm, Türkkuşu Planör Okulu öğretmen pilotlarından Ersel Özkan, “Cemal Hoca mide kanaması geçirmiş.” Dedi. Uzun süredir sağlığının bozuk olduğunu ve tedavi gördüğünü biliyordum. Aldığı ilaçların etkisi ile mide kanaması geçirdiğini ve bunun da ilk olmadığını bu gün öğrendim. Aldığım bu haber beni çok uzaklara götürdü. İlkokul ikinci sınıfta olduğum yıllara döndüm bir anda.

Benim çocukluğum, Altınova Devlet Üretme Çiftliği’nde geçti. Sonraları adı Tarım İşletmeleri olarak değiştirilen ve şimdilerde de özel sektöre kiralanan, satılması düşünülen bu çiftlikler; çiftçilere örnek olması için kurulmuş, modern tarımın her alanında olağan üstü çalışmalar yapan kuruluşlardı. Günü birlik politikalara kurban edildi. (Bu konuda onlarca yazı yazılır.)

Konya’nın Kadınhanı ilçesine 60, Ankara’nın Polatlı ilçesine ise 70 Km. uzaklıktaki bu çiftlik çölde bir vaha gibiydi. Babaları bu çiftlikte çalışan çocukların, haftada önceleri bir kez, daha sonrada iki keze çıkan, film gösterileri dışında, yaşayacağı sosyal bir etkinlik de yoktu. Okuldan arta kalan zamanlarda, futbol, voleybol,yakan top, saklanbaç gibi oyunlarla yetinmek zorundaydık.

Mayıs ayı ortalarında yaşamımıza inanılmaz bir renk gelirdi. Çiftliğin uçsuz bucaksız buğday tarlalarını tarım zararlılarından korumak üzere, havadan ilaçlama yapmak için gelen Türk Hava Kurumu Uçakları, biz çocukların tüm yaşamını değiştirirdi. Oyunlarımız, sohbetlerimiz tamamen uçaklar olurdu. Uçakların inip kalktığı pistin, okulumuza çok yakın olması, iniş ve kalkışlarının sınıf pencerelerimizden görülüyor olması, kız erkek hepimizi büyülerdi. Uçakların yakınına gitmek, hem sınıf öğretmenlerimiz, hem de çiftlik yönetimince yasaklandığından, ancak hep birlikte ve düzgün sıralar halinde pistin kenerına gütürüldüğümüz zaman, yılda bir kez uçakları yakından görebilirdik.

Akşama kadar sınıfımızın penceresinden sayısız iniş kalkışlarını izlediğimiz bu uçaklar bizi o kadar etkilerdi ki, tüm öğrenciler, akşamları okul dağılınca kollarımızı kanat gibi açar, motor sesleri çıkararak eve kadar koşardık.

Bu uçaklara binen arkadaşlarımız da olmuştu. Uçağa her binen arkadaşımız günün kahramanı oluyordu. Günlerce onların uçuş öykülerini dinliyor, rüyalarımda ben de o uçaklara bindiğimi görüyordum. Evde konuştuğum tek konu da uçaklar oluyordu. Uçaklı rüyalarımı anlatmaya bayılıyordum.

Bir akşamüzeri, rahmetli annem beni kantine göndermişti. Çiftlikteki bu kantin tek alış veriş yerimizdi ve açılma saatleri de belirliydi. Genelde mesai saatleri dışında açılır ve çiftlikte yaşayanlar alış verişlerini bu saatlerde yaparlardı. Kantinin hemen yanında bulunan ve adına lokal denilen yer ise, babalarımızın mesai sonrası buluştukları, tavla, pişti, bezik oynadıkları bir yerdi. Alış veriş için gittiğim kantinin hemen önünde, rahmetli babamı, tanımadığım birkaç arkadaşı ile sohbet ederken gördüm. Uzaktan eliyle çağırdı beni. Bu beklemediğim karşılaşmaya çok sevindim. Kantinde babamla karşılaşmam, benim için kesinlikle gazoz ve çikolata demekti. Koşarak yanlarına gittiğimde babam, yanındaki arkadaşlarına; “İşte, uçaklar geldiğinden bu yana, hem gündüz hem de gece uçakları sayıklayan oğlum bu.” Bana döndü ve “Bu amcalar gördüğün o uçakların pilotları.” Dedi.

İnanılmaz duygular yaşıyordum. Babamın yanında duran ve sıradan insanlardan hiç de farklı görünmeyen bu insanlar, demek ki o uçakları kullanan olağan üstü kişilerdi. Öğretildiği üzere ellerini öptüm. Benimle ilgilenmelerinden mutlu oldum. Ertesi günü beni de uçakları ile uçuracaklarını öğrendim. Dünyalar benim olmuştu. Annemin kantinden almamı istediği şeyleri de almadan, kollarımı yana açıp eve kadar koştuğumu(aslında uçtuğumu), tüm arkadaşlarımı ertesi günkü uçuşumdan haberdar ettiğimi söylememe sanırım gerek yok.

O akşam tanıştığım ve ertesi gün de birlikte uçtuğumuz Pilot Cemal Amca, Cemal Uygun’du. Bu gün Ersel Özkan’ın telefonda, mide kanaması geçirdiğini söylediği, Cemal Hoca…

Pazartesi günkü yazımda Cemal Uygun’u yazacağım. 1917 yılında Rumeli’de başlayan yaşamına sığdırdıkları, Türk Hava Kurumunda öğrencilikle başlayan ve Türkkuşu Genel Müdürü olarak emekli olduğu 1973 yılına kadar yaşadıkları ile..

Sağlık diliyorum, uzun ömür diliyorum, Pilot Cemal Amca.

Unutmayın1: THK Yangın Uçağı alım kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazıp, 3919’a gönderin. Bedeli 6 YTL’dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Kurban Derilerini, lütfen THK’na verin. Kanatlı bir Türk Gençliği yaratılması çabamıza destek olun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ortak yanlarimizi kesfediyorum yazilarinizi okudukca, sevgili Talip Bey. Ben de sizin gibi bir devlet üretme ciftliginde (Tokat) gecirdim ilkgenclik yillarimi (Ortaokul yillarim). O zamanlar ucak falan yoktu (siz daha gencsiniz, bilmezsiniz), hersey karadan hallediliyordu. Ilaclama sirttan pompalarla falan. Lütfen bu tür anilarinizi böyle sicacik sicacik anlatmaya devam edin. Isitiyor icimizi. Annenize rahmetler, Cemal Hoca'ya acil sifalar diliyorum. "Cemal Uygun MB Inönü Bahar Bulusmasi" önerinize tüm kalbimle destek veriyorum. Bundan sonraki bütün yazilarimda blognot olarak belirtecegim. Sahipsiz olmadigimizi göstermemiz lazim (Gerci biraz kafam karismadi da degil. Gecen haftaki bulusmamizda Yzb. Vedat Bey bizleri Selcuk ucus okuluna davet etti. Cok cazip bir öneriydi. Ama Cemal Uygun Hoca'nin ve Talip Bey'in önceligi var bu durumda. O halde: Ver elini Inönü baharda!). Sevgilerimle, güzel arkadasim.

pirmete 
 09.12.2007 17:51
Cevap :
Değerli Dostum, Sizin de Devlet Üretme Çiftliği geçmişiniz olması beni çok sevindirdi. Çocukluğumu ve çiftlik günlerini hala özlerim. Bahar buluşmamızı İnönü de O'nun adına yapma düşüncesi, Değerli MB Yazarı Yağmurzamanı'nın yorumuna verdiğim yanıtta aklıma geldi. Yazılarınızın altında bu konuyu "blognot" olarak yazarsanız sevinirim. Hatta bu düşünceyi biraz daha geliştirelim. Böyle bir buluşmadan yana olan tüm MB Yazarları bu notu yazılarının altına yazsın. Bakalım kaç kişi böyle bir buluşmanın gerçekletmesinden yana. Dahası bu notu en az 10 yazısının altına koymayanları bu toplantıya kabul etmeyelim. :=).... Selçuk ziyaretini de yaparız. O programı da son bahara rastlatırız. Saygılarımla..  09.12.2007 21:31
 

geçmişimizden bu güne kadar hayatımızda bir yer edinmiş insanların kalbimizdeki yerleri çok büyük oluyor. Elbette ki hayatımızın içindeki diğer insanlar da önmeli ama.. onlar daha bi başka oluyor.. Pilot Cemal amcaya çok geçmiş olsun.. İnönüye o kadar geldim ve bi uçamadan geri döndüm ya:((... aklım halaa uçmakta Talip bey. selamlar.. sevgiler.

sema öztürk 
 09.12.2007 11:29
Cevap :
Sema Hanım, Türkkuşu önceki Genel Müdürlerinden plt. Cemal Uygun, Cemal Hoca; Türkün maküs talihinin yenildiği o kutlu topraklarda, İnönü Eğitim Merkezi'nde uçan ilk Türk Gençleri'nden de biridir. Bahar buluşmamızı O'na adayalım mı? " Cemal Uygun MB İnönü Bahar Buluşması" diyelim mi? Milliyet Gazetesinin sponsorluğunu isteyip, yüzlerce MB Yazarı/Okurunu orada buluşturalım mı? Hadi bu projeye siz de destek verin. Tüm MB yazarları yazılarımızın altında bu buluşmayı istediğimizi yazalım. Bakarsınız başka sponsorlar da çıkar. Bu buluşmada da siz dahil uçmayan kimse kalmaz. Saygılarımla..  09.12.2007 12:24
 

sağlık ve hayat dolu günler diliyorum. Efsane günlerinde de sizlere nice mutlu anlar. Saygı ve sevgilerimle. (ben de şimdilik Sevgili Halide'nin tarifi ile lahana sarmasıyla yetineceğim.)

İlyas Bayram 
 09.12.2007 1:16
Cevap :
Sayın ilyas Bayram, Bizler de Cemal Hoc'ya Sağlık diliyoruz. Neyazk ki, elimizden başka bir şey gelmiyor. Efsane buluşması çok güzel başladı ama, tadını kaçıran bir olat hepinizi üzdü. Saygılarımla..  09.12.2007 10:34
 

Yalova'nın diğer ucundaydı o kamp.Araştırma enstitüsü bizim mahallenin karşısındaydı,çocuk halimizle DÜÇ ne gidemezdik ki,araştırma enst. herşeyimize yetiyordu :)

shalimar 
 07.12.2007 20:13
Cevap :
Her şeye rağmen güzel günlerdi. Özlüyorum. Saygılarımla..  07.12.2007 20:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2322
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster