Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
4285
 

Pinhan - Elif Şafak

Pinhan - Elif Şafak
 

Pinhan Elif Şafak’ın 1998’de yazdığı ilk romandır. O yıllarda işlediği “çoklukta teklik bulmak” olgusu yıllar sonra Aşk romanında da derinlemesine işleniyor. Pinhan ve Aşk’ı karşılaştırmak niyetinde değilim ancak her iki kitapta da anlatılan hikayler imbikten süzüldüğünde geriye kalan “Bir olmak yerine Tek olmak” dürtüsüyle hareket eden toplumların düştüğü yanılgının yansımasıdır.

Pinhan parçalanmışlık ve ayrılmışlığın romanıdır. Gönül okşayan tatlı hikayelerle eski İstanbul yaşamı hem iğneli hem de nükteli bir dille anlatılırken yüzlerce yıl önce insan zihnini ve ruhunu meşgul eden şeylerin bugünkünden pek farklı olmadığına dikkat çekilir. Ancak eğer içiçe geçmiş, kimi zaman nerede biteceği belli olmayan yoğun hikayelerden hazetmiyorsaniz kitabı takip etmek zor olabilir. Buna bir de yazarın bolca kullandığı Arapça ve Farsça kelimeleri de eklerseniz ağır ve anlaşılmaz gelebilir.

Roman Dürri Baba tekkesindeki çilekeş dervişlerin mistik yaşantılarıyla başlar ve zıtlıklarla ayrılmışlıklar derinlemesine anlatılırken keyifli hikaye halkalarının birinden çıkılıp diğerine geçilir. Roman kahramanı Pinhan ne erkektir ne de kadın. Aslında hem erkektir hem de kadın. Hava karardığında içi daralan, hiç kimseyle sırrını paylaşamayan, çözümü meçhul bir hikaye peşine düşerek şehr-i İstanbul’a gitmekte gören Pinhan ikibaşlıdır.

Pinhan gibi Hokkagülü İfakat ve Karanfil Yorgaki de ikibaşlıdır. Sidikli Safiye ile kadim dostu Hoyrat Hacer’in sergiledikleri komşuluk ve diyaloglar da ikibaşlı bir ilişkinin gizliden sunumudur. İstanbul insanlarının kendinden farklı olandan korkması fakat aynı zamanda merak etmesi, kınaması fakat saygı duyması da ikibaşlılıktır. Zıddıyla tabir bulan rüyalar, Pinhan’ın tutulduğu rüzgarlar, girip çıktığı kapılar ve “az gidip uz giderek” vardığı mahalle de ikibaşlılığı temsil etmektedir.

Pinhan’ın çıktığı yolculuğun sonunda ulaşacağı mahalle, sokak araları, çarşı, pazar ve esnaf yaşamı teatral bir dille rengarenk anlatılmıştır. Mahalleli emanete ihanet etmiştir, başına gelen türlü cefaya bir süredir katlanmaktadır. Derdine deva aramaktadır. Bu sırada görülen ak karınca, sakinlerinin uzun süreli suskunluklarına son vererek çözümü aramalarına yol acar. Ak karınca iyiyi ve güzeli simgeler, dolaylı yoldan kurtarıcıyı fısıldar.

İnsan için ikibaşlılık utançla gelen öfkedir! Dışarıya öfkeyle hücum ederken içini görememek ve kendini layıkıyla keşfedememektir. Toplum için de ikibaşlılık öfkedir. Öfke bölünmüşlük, parçalanmışlık ve ayrılmışlık getirir. Öfkeyi öfkeyle bastırmaya çalışmak kanı kanla yıkamak gibidir. Çözüm ise zıtlıklarda zenginlik, çoklukta teklik bulmak olmalıdır.

Envai çeşit halkalarla süslenmiş bu kitap şifa sunmaktadır: içiçe geçmiş halkaların renk, desen, çeşit, boyut, doku ve kıvam cümbüşü son tahlilde şifadır. Her yaştan, her fıtrattan, her dinden, her mezhepten, her renkten insanın kabul görmesi ve bir vücutta kaynaşması sentezlenmiştir.

Romanı okurken, Elif Şafak’la İhsan Oktay Anar ve Sema Kaygusuz arasında ortak edebi noktalar hissettim. Her biri severek okuduğum birer yazar olduğundan, bu üç-başta teklik gösteren güzide noktalar estetik hazlar verdi.

Zevkle okuduğum bu kitabı bana hediye eden sevgili Esra’ya çok teşekkür ederim (@EsraCasa)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Pinhan okudugum ilk Elif Safak romani ve ondan sonra yazilanlardan da ayni hazzi aldigimi soyleyemeyecegim. Bir baskaydi Pinhan. Hic tanimadigim bir yazardan elime tutusturulan surpriz bir paket gibiydi. Actikca yeni bir pakete sardi ve her seferinde biraz daha sasirtti beni. Senin yorumunla hafizamin bir uzak dehlizinden cikti geldi yine. Okunmak istiyor galiba yeniden... Kalemine saglik.

GozlerdenIrak 
 17.03.2011 6:48
Cevap :
Bambaska birsey vardi Pinhan'da.. Kesinlikle katiliyorum... Aynen dedigin gibi "Surpriz bir paket gibiydi. Actikca yeni bir pakete sardi ve her seferinde biraz daha sasirtti..." Icten yorumuna cok tesekkur ederim. Bana ayirdigin zamana da:) Esenlikler dilerim Fatos  17.03.2011 14:29
 

İsterse dünyanın en başarılı yazarı olsun veya O. Pamuk gibi Nobel Edebiyat Ödülü vs. alsın; ülkemize ve tarihimize iftira atan, bizi soykırımcı ilan eden dış güçlerin ağzıyla siyasi söylemler üreten biri, benim gözümde sıfırdır! Eşinin yaptıkları da cabası... Övgünüze layık görmenize üzüldüm Fatoş Hanım. Esefle, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 22.11.2010 19:00
Cevap :
Ilk analizde haklı olabilirsiniz Mehmet Bey. Bu düşünce yabancı değil; etrafımda sizin gibi düşünen epeyce kişi var. Bence, Elif Şafak ve Orhan Pamuk gibi yazarlarımız, politik görüşleri ne olursa olsun, kimlerin maşası olarak kullanılırlarsa kullanılsınlar(!), pek de küçümsenecek edebi çalışmalar yapmamışlar. Almış oldukları payeler göz önünde bulundurulmaksızın, edebiyatımızı genç kuşağa, daha önce kitap okumaktan bihaber çoğunluğa, her kesimden, ve görüşten okuyucuya sevdirebildilerse gözümde okunmaya değerlerdir. Nacizane okumakla yetinmiyorum bir de düşüncelerimi iliştiriyorum. Elbette bu onların politik görüşleriyle birebir örtüştüğüm anlamına gelmez. Bu belki de kafamda siyaset ve politikayla, edebiyat ve sanatı kesin çizgilerle ayırdığımdandır. Son analizde; seksist, faşist veya ırkçı değilim ama bu düşünceler etrafında yazılmış kitap, magazin, haber sitesi veya blogları okuduğum olur. Firkirlerinizi açıklıkla paylaştığınız için sonsuz teşekkür ederim. Saygı ve içtenlikle.  23.11.2010 20:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 2544
Kayıt tarihi
: 25.03.09
 
 

Gündeliğin akışını, yaşanmışı, gezilip görülmüşü veya okunmuşu paylaşmak istiyorum. Eleştirilerin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster