Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '15

 
Kategori
Balıkçılık
Okunma Sayısı
1473
 

Piranalar nasıl beslenir?

Zaman zamana oldukça huysuz olan Piranalar bildiğiniz gibi esas olarak doğada yaşayan balıklardır ve hayatlarını avlanarak sürdürürler.

Akvaryumda ise yine bu avlanma güdüsü ile yaşamlarına devam ederler. Yemini zamanında vermediğinizde huysuzlaşan bu yüzden akvaryumdaki arkadaşları yemeğe çaloışan, saldırganlaşan hatta sinirlenip akvaryum içindeki elektrik aksamını kemirerek bütün balıkların ölmesine neden olan bir çok hikaye akvaryum forumlarında yer almaktadır.

Yem attığınızda korkmuş gibi yaparak kaçan fakat bu davranışı ile aslında avını kandrımaya çalışan bir zekaya sahiptir. Sürü gidisi ile hareket eden, sürü azaldıkça bu güdüyü kaybeden bir özelliği vardır.

Piranalar Nasıl Beslenir

Piranhaların saldıramayacağı avın boyutu sürüdeki balık sayısına bağlıdır. Onlar saldırırken tek vücut olurlar ve hepsinin oluşturduğu kütleden daha büyük bir canlıya saldıramazlar. O yüzden ben onlara voltran diyorum. Saldırırken voltranı oluşturuyorlar ve tek vücut halinde saldırıyorlar… Genelde leş vb. şeylerle beslenirler. Fakat sürekli olarak bu tip yiyecekler bulamayıp açık sularda gördükleri hareketli canlılara da saldırırlar…

Serrasalmuslar; Asalak balıklardır. Nerde leş var orada onlar olur. Ancak genelde pygocentruslardan fırsat bulamazlar. O yüzden genel beslenme şekilleri başka balıklar üzerindendir. Kendi boylarında yada daha büyük balıkların yanlarında dolaşıp acıktıkça balıktan parçalar kopartırlar. Balık bir hafta veya daha kısa sürede iyileşecektir. Fakat bu arada yeni bir yarası daha olacaktır. Balık kaçana kadar peşinde dolaşıp durur yada artık balığın kaçacak hali kalmaz yaralarından dolayı hastalanmıştır ve ölecektir ki o ölmeden bizimki onu parçalayıp yer. Aslında işlerini garantiye alıp hiç aç kalmayan balıklardır. Pygocentruslar uzun süre aç kalıp daha sonra haddinden fazla beslenirler. Serrasalmuslarda bu yoktur. Bir pygocentus’a nazaran daha büyük cüssesi vardır fakat buna rağmen daha da küçük mideleri vardır. Az yiyerek karınlarını doyurabilirler ve kuraklık zamanında daha fazla hayatta kalma şansları vardır…

PİRANHAYA AKVARYUMDA NE VERİLİR? :
Piranalar akvaryumlarda doğadaki gibi beslenemezler. Bu yüzden verilebilecek yemler kısıtlıdır.

Canlı / Ölü balık (Deniz balıkları ile beslemeyin!!!Sadece tatlı su balığı)

Küçük kurbağalar (bir balığın bir kurbağadan fazla yememesini sağlayın)

Kırmızı et (Tek parça halinde verilmelidir. Kemiksiz olmalıdır)

Beyaz et (Büyük balıklara tek parça halinde verilmelidir)

İri solucanlar (Özellikle yavrulara, avlanma güdüsünü geliştirmek için…)

Karides (Büyük balıklara) Haşlanmış yada çiğ olarak verilebilir.

Tubifex (Yavru balıklara verilmelidir. Ancak dikkatli ve temizce)

PİRANHAYA NELER VERİLMEMELİDİR?

Piranhalar bazı besinleri sindiremezler. Sindiremedikleri taktirde kabızlık vb. rahatsızlıklar oluşur. Bu durumda piranhaya haşlanmış ıspanak yedirmek imkansızdır. Bu yüzden belli başlı yemler haricinde yem verirken dikkat etmek gerekir.

ÖNCELİKLE; DOĞASINDA YEMEDİĞİ ŞEYLERİ KESİNLİKLE VERMEYİNİZ!!!

Kıyma vermek yanlıştır. Piranha parça halinde yutan ve midede sindirimi başlayan bir balıktır. Eğer kıyılmış bir et verirseniz piranha için bu başka balığın dışkını yemek gibidir sindirilmiş bir et parçası onu doyurmaz. Ve zaten kıyma sindirilmeden dışkı olarak geri çıkacaktır. Kıyma ile beslediğiniz taktirde akvaryum tabanında kıyma parçaları olacaktır. Balık ya kusar yada sindiremeden dışkı olarak atar.

Kemikli etler vermek yanlıştır. Piranhalar doğada olduğu gibi tam anlamıyla sağlıklı değildirler ve akvaryumdaki piranhanın dişleri çok hassas olur. Kemikli etler dişlerini kıracaktır. Hatta tavuk kemiği gırtlağını delip onun ölümüne dahi neden olabilir!!! Eğer ki çok büyük ve ağzına sığmayacak kadar iri bir kemik var ise rahatlıkla verebilirsiniz. Üzerinden eti sıyıracaklardır. Daha sonra kemikleri toplamayı unutmayın!!

Deniz balıkları ile beslemek yanlıştır. Deniz balıkları(sardalya, hamsi, istavrit vb. ) çok yağlı balıklardır. Hem akvaryumu kirletir hem balığı yağlandırıp(şişmanlatıp) kısırlaştırır. Dediğim gibi doğasında yemediği yemleri vermeyiniz!!!

Kedi yavrusu, civciv, ördek, kuş, yılan vb. yemler vermek yanlıştır. Piranhalara böyle abuk sabuk yemler atıp psikopatlık yapmayın. Zaten bu gibi yemleri verecek adamın bu sitede ne işi olur.

  •  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 80
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2857
Kayıt tarihi
: 13.01.13
 
 

Tuncay Takmaz 1975 yılında Şişli İstanbul’da doğdu. Bugüne kadar 27 kişisel sergi açtı, çok sayıd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster