Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '16

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2744
 

Piraye’de Nazım olmak…

Piraye’de Nazım olmak…
 

Piraye'de Nazim olmak...


Piraye,  Nazım da yaşadığı sürece her bir hatıra mutluluk kokuyordu ancak Nazım Piraye’de bir başına yaşamaya başladığında Piraye yalnızlığın dişlilerinin arasında sıkışıp bir türlü huzurla nefes alamıyordu. Hiç kolay olmadı. Nazımsız olmak, yaşadığını sanmaktı.

Damarlarında akan kanın ve tüm organlarının, hücrelerinin görevini yerine getiriyor olmasının  yegane sebebi Nazımdı. Yaşamak için onu içinde yaşamayı sürdürürken ruhundaki yaralar ile bir yandan cenazeye dönüştürüyordu kendini.

Toprak görmemiş, sandukası olmayan, kefensiz bir cenazeydi dünya üzerinde Piraye’nin bedeni. Ruhu uzun zamandır sonsuzluk boşluğunda kayıp olmuştu.

Zırhlandıkça güçlenmiş gibi görünse de esasında zırhın içerisinde tükenmişti. Anlatmıyordu. Suskunlukla sessiz çığlıklar yayıyordu yankıları olmayan.

Kendince birkaç insandan oluşan bir liste edinmişti. O listede adı yazanların yanında şapşal bir gülümseme ile yaşıyormuş taklidi yapıyordu. Hatta olur olmaz her şeye abartılı kahkahalar ile eşlik ediyordu. Kahkahalarınla gözlerinden sızan Nazım kederinden kimsenin haberi olmuyordu.

Sonbahar, İlkbahar ve diğer zıt mevzsimler gibi ruh halleri ile yaşamaya alışmıştı. En çokta sise kapladığı  geçmişini görünür kıldığında fırtına kopartıyor, kendini kilitlediği odasında kırıp döküyordu ruhundaki sarayın camını çerçevesini.

Tam bir hakimiyet kuramıyordu yaptığı işlerde. Artık sahip olmadığı ruhun eksikliği ile zihni de yeterli gelmiyordu dünya olaylarına.

Nazım’ın ölümünden sonra herkes kapısını eskisinden çok aşındırır olur. Mektuplar ufak ufak oğlu Memet sayesinde ifşa olmaya başlar. Şiirler başka aşklara tercümanlık eder epeydir.3

Hayatının kıymetlilerini, şiirleri ve mektupları başkalarının kıymetsiz aşklarına meze yapıyor olmak fikri midesini bulandırır.

Nazım daima merak edilen bir edebiyat adamıdır. Herhangi bir şahsiyet olmaması sebebi ile meraklıları da çoğalmıştır. Devrin basın mensupları, yazarları, şairleri bir bir kapısında uçsuz bucaksız bir kuyruk oluşururlar.

Tüm baskılara rağmen paylaşma fikrini kabullenemz. Memet annesini dinlemeyecektir. Kendi çapında toparladığı bilgilerden ufak ufak  Nazım dünyasını anlatan kitap hazırlığı içerisindedir.

Mümkün oldukça bu kitap fikrini annesinden saklar ancak Piraye için  bunu anlamamak mümkün değildir. Sessiz kalmayı yeğlediği apaçık ortadadır. Ne yapma diyecektir,  ne de yap. Karışmama kararı alır.

 nazım-hikmet-pirayeNazım’ın ne denli merak edildiğini düşünüp ve Memet’in Nazım ile ilgili hassasiyetini de anımsayarak bir zaman sonra bu kitap için olur verir.

Memet Fuat annesi Piraye’nin ölümünden beş yıl sonra annesinden saklayarak derlediği “Nazım Hikmet”  başlıklı kitabını meraklıları ile kavuşturdu.

Memet Fuat, Nazım ve annesi Piraye’nin etkisiyle edebiyata küçük yaşlarından meraklı bir çocukken, eğitimini de edebiyat üstadlığı üzerine tamamlar.

Aldığı ödüller ve sayısız edebi eserler ile hakikaten üstad olmayı başarır.

Gidemezsin.

Dönmeyeceğini sandığın hiçbir yola gidemezsin sen.

Gittiğini sandığın hayatların içerisinde,  olmadık bir anda gözünün önüne gelecek gözlerim.

Çaresizliklerinde beni anacak, bir koku ile hatırlayacak, bir meyve ile duygulanacak, belki de bir şarkı ile ağlayacaksın benim için ve kimse bilmeyecek içinde açan yaprakları kanlı, gövdesi yaralı Piraye çiçeğini.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Âşk olmazsa şiir, şiir olmazsa şâir, şâir olmazsa Nazım olmaz."..."Piraye olmak, Nazım'ın âşk tanımı olmaktır. Gerisi, ilerisi teferruattır..." Teşekkürler. Harika bir eser..Okurken, oradaydım sanki, izledim tüm yaşananları. Teşekkürler..

Kemal Alkan 
 27.01.2020 16:58
Cevap :
Çok teşekkürler kıymetli yorumlarınız için.   10.03.2020 1:13
 

En mühim bilinmeyenler başlığı altında bir istatistik yayınlansa Piraye-Nazım aşkı eminim hatırı sayılır bir sıra alır. Dışarıdan bakılarak bunu anlamak zor. Yazmak da... Bunun için Nazım bile değil, Piraye olmak gerek. Ateşin düşüp yaktığı yürek. Temmuz sıcağında tir tir titreyen beden. Bu addaki kitabınızı henüz edinemedim. Bulunduğun idari birimdeki kitapçıları raf raf aradım, yok. İnternetten Yağmuran Sonra Deniz i sipariş vermiştim gele gele Sarah Jio nun Yağmur Sonrası. Kütüphanemde olduğu ve zaten okuduğum için iade ettim. Bu konuda kitabınızı okuduktan sonra yazmak istiyorum. Saygılarımla

Birkan Can 
 25.04.2017 23:11
Cevap :
www.kitapyurdu.com www.kulturperest.com gibi internet sitelerinden tenmin edebileceğiniz gibi bir çok kitap markette de bulabilirsiniz. Sevindirdiniz beni teşekkür ederim. Piraye'de Nazım olmak sanıldığı gibi birlikteliklerindeki aşkı anlatmaz. Ayrılık ve terk ediş sonrası Piraye'nin sızan aşkını anlatır. Keyifle okumanızı dilerim.   26.04.2017 0:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 155
Toplam yorum
: 85
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 230
Kayıt tarihi
: 22.08.15
 
 

Karşı kıyıdan kendi topraklarına geri dönmüş bir ailenin İstanbul'daki bolca edebiyat kokan evinde ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster