Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
2160
 

Piri Reis’in haritası

Piri Reis’in haritası
 

9 Kasım 1929 günü Topkapı Sarayı. Müzeye dönüştürülen Saray’daki eşyaların düzenlemesi yapılırken, Piri Reis’in bilinmeyen bir haritası ortaya çıkıyor.

Amerikanın keşfinden 10 yıl sonra çizilen en eski Amerika haritası. Piri Reis’in haritacılık alanındaki önemi zaten biliniyordu. Hatta Hammer’in dediği gibi ”Piri Reisi’ in bıraktıkları arasında Bahriye adını taşıyan iki deniz atlası çok değerlidir”. Bu bulunan iki parça harita Piri Reis’in hazırladığı kayıp dünya haritasının Kuzey ve Güney Amerika haritalarıdır.1513’ te çizilen haritalar Kristof Kolomb’un kullandığı haritalardan faydalanarak hazırlanmıştır. Piri Reis de notlarla, resimlerle, açıklamalarla haritaları zenginleştiriyor.

Piri Reis’in Amerika ve dünya haritasını hazırlarken hangi kaynaklardan faydalandığını Afet İnan şöyle anlatır: “Türk coğrafyacısı, haritayı yapmak için elde ettiği ve yaralandığı yirmi kadar haritadan söz etmektedir. Bunlardan sekizi Mapamondo, dördü Portekizliler tarafından yapılmış yeni haritalar, biri Arapça Hint haritasıdır. En önemlisi bu haritayı yaparken Kristof Kolomb’un bir haritasından faydalandığıdır”. Yazılanlardan anlaşılacağı gibi Piri Reis haritasını hazırlarken birçok eski kaynaktan faydalanmıştır. Ama bunları tam olarak açıklamamıştır. Önemli bir noktada haritaların bu gün uydular tarafından çekilen haritalarla örtüşmesi. Tabi ufak tefek noktalar hariç.

(Dünyamızın Gizli Sahipleri- Koza Yayınları adlı kitabı kaynak olarak kullandım.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 910
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster