Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
210
 

Pirinç çuvalı

Pirinç çuvalı
 

Meclisteki kavgalara iyice alışmıştık. Anayasa görüşmelerinin de farklı olması beklenmiyordu. Yine kavga oldu ama bu seferki kavgayı kadınlar ediyordu. Erkek vekillerin, partilerine ve ideolojilerine ne kadar bağlı olduklarını, attıkları yumruk ve tekmelerle ispat etmeye çalıştıklarını sıkça görüyorduk. Ama kadınlar da benzer yola girince insan ne diyeceğini bilemiyor.

 

Ülkemizde kadına şiddetin neredeyse kanıksanmaya başladığı bugünlerde, böyle bir kavga olması hiç iyi olmadı. Kavgada aktif bir şekilde yer alan milletvekili kısa bir süre önce kadına şiddetin insanlık suçu olduğunu söyleyen bir konuşma yapmıştı meclis kürsüsünde. Kavga ederken aklına gelmiş midir acaba yaptığı konuşma? Kavgayı edenlerin hangi partiden olduğunun önemi yok. Bu bir siyaset yazısı değil zaten. Her partide şiddet görüntülerine rastlayabiliyoruz. Aylin Nazlıaka' nın eylemi, ne işe yarayacağı belli olmayan manasız bir eylemdi ama sonunun kavgaya gitmesine de gerek yoktu. Kavgada Şafak Pavey' in protez kolunun çıkması da çok üzücüydü. Gözlerin ne kadar karardığının göstergesi. 

Yıllar önce bir sohbette dinlediğim bir cümle aklımda kalmış. Pirinç çuvalının içinden pirinç çıkar diye. Bizim toplumdan da böyle şeyler çıkıyor. Biz böyleyiz maalesef. Kadın, erkek şiddete meyilliyiz. Mecliste, sokakta, futbol sahalarında, tribünde, okulda, neredeyse her yerde. Umarım zamanla değişiriz. Şiddetin utanılacak bir davranış haline geldiği, insanların konuşarak ve biri birine saygı duyarak iletişim kurduğu bir toplum haline geliriz. Umarım pirinç çuvalının içinden sadece pirinç çıkmaz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 160
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 183
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster