Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
272
 

PISA temel yeterlik düzeylerinde alarm!

Dünya genelinde politika belirleyicileri, kendi ülkelerindeki öğrencilerin bilgi ve beceri düzeylerini araştırmaya katılan diğer ülkelerdeki öğrencilerin bilgi ve beceri düzeyleriyle karşılaştırmak, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla standartlar oluşturmak ve eğitim sistemlerinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için PISA sonuçlarını kullanmaktadırlar.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA); temel olarak fen, matematik ve okuma becerileri alanlarında öğrencilerin becerilerini değerlendirmektedir. Bu değerlendirmeyi yaparken temel alanları “okuryazarlık” kavramı üzerinden tanımlamaktadır.

Okuryazarlık kavramı, öğrencilerin temel konu alanlarındaki çeşitli durumlarda karşılaştıkları problemleri tanımlarken, yorumlarken ve çözerken, bilgi ve becerilerini kullanma, analiz etme, mantıksal çıkarımlar yapma ve etkili iletişim kurma yeterlilikleri olarak ifade edilmektedir.[i]

PISA sonuçları değerlendirilirken; öğrenciler fen, matematik ve okuma becerileri alanlarında, her alanın özgün durumuna göre en alt başarı düzeyinden en üst başarı düzeyine göre 6 düzeyde gruplandırılmaktadır. PISA’da hedef kitle olan 15 yaş grubundaki öğrencilerin temel yeterlik düzeyi olan 2. yeterlik düzeyinde tanımlı bilgi ve becerilere sahip olması beklenmektedir. Bununla birlikte 2. düzeyin altındaki yeterlik düzeyleri alt yeterlik düzeyleri şeklinde tanımlanmakta iken 5. ve 6. düzeyler üst yeterlik düzeyleri şeklinde tanımlanmaktadır. Bu düzeylerdeki öğrencilerin göstermesi gereken nitelikler dikkate alınarak dünya, OECD ülkeleri ve Türkiye’deki öğrencilerin durumu karşılaştırıldığında, karşımıza olumsuz bir tablo çıkmaktadır.

Fen okuryazarlığı alanında;Türkiye’de 1. düzey ve altında (alt yeterlik düzeyi) bulunan öğrenci oranları PISA 2012’de %26,9 iken bu oran PISA 2015’te %44,4’e yükselmiştir. PISA 2015’te OECD ülkelerindeki 1. düzey ve altında bulunan ortalama öğrenci oranı ise %23,3’tür. Bu oran tüm ülkelerde %31,4’tür.

PISA 2015’de fen okuryazarlığında 5. düzey ve üstünde (üst yeterlik düzeyi) bulunan öğrenci oranları tüm ülkeler için %5,3, OECD ülkeleri için %7,8 ve Türkiye için %0,3’tür. Türkiye için PISA 2015’de fen okuryazarlığında 5. düzey ve üstünde bulunan öğrenci oranın PISA 2012’deki üst yeterlik düzeyinde bulunan öğrenci oranından daha düşük olduğu görülmektedir.

Okuma beceri alanında;  1. düzey ve altında (alt yeterlik düzeyi) bulunan öğrenci oranları PISA 2009 ve PISA 2012’ye göre artmıştır. PISA 2015’de alt düzeyde yer alan öğrenci oranı OECD’de %20,1, tüm ülkelerde %31,4 iken Türkiye’de %30’dur.

PISA 2015’de 5. düzey ve üstünde (üst yeterlik düzeyi) bulunan öğrenci oranları ise PISA 2009 ve PISA 2012’ye göre düşmüştür. PISA 2015’de üst düzeyde yer alan öğrenci oranı OECD’de %8,3, tüm ülkelerde %5,6 iken Türkiye’de %0,06’dır.

Matematik okuryazarlığı alanında; 1. düzey ve altında (alt yeterlik düzeyi) bulunan öğrenci oranları PISA 2012’ye göre artmıştır. PISA 2015’de alt düzeyde yer alan öğrenci oranı OECD’de %23,4, tüm ülkelerde %35,8 iken Türkiye’de %51,3’tür.

PISA 2015’de 5. düzey ve üstünde (üst yeterlik düzeyi) bulunan öğrenci oranları ise PISA 2012’ye göre düşmüştür. PISA 2015’de üst düzeyde yer alan öğrenci oranı OECD’de %10,7, tüm ülkelerde %8,2 iken Türkiye’de %2,01’dir.

Oranlarla ifade ettiğimiz bu alarm durumunu sade bir dille anlatacak olursak; 15 yaş grubu öğrencilerimizin fen, matematik ve okuma becerileri alanlarında en alt düzeydeki oranı artarken, en üst düzeydeki oranı dramatik bir şekilde azalmaktadır.

Bir eğitimci olarak derin bir üzüntü duymaktayım. Durum, adeta alarm verecek düzeydedir ve tedbir alınmakta geç kalınmamalıdır.


[i] PISA 2015 ULUSAL RAPORU. ANKARA, 2016

Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sıralamada Turkiye den sonra gelen ülkeler de, açlık sınırında olan ve dünyanın en geri kalmış ülkeleri;))) Çok başarılıyız onlardan bir tık öndeyiz;)))Selamlar...

Selda Çakmak 
 26.03.2017 12:10
 

Öncelikle sizi bu önemli konuya bir eğitimci olarak gösterdiğiniz duyarlılık için kutluyorum. Beni 10 senedir mensubu olduğum MB'da en çok kahreden konulardan biri özellikle öğretmenlerimizin eğitim sistemimizin durumunu büyük bir açıklıkla sergileyen PISA sınavlarına hemen hemen hiç ilgi göstermemeleridir. Bir yığın şairimiz, öykü yazarımız, hatta siyaset yazarımız var ama ülkemizin giderek yozlaşmasına neden olan okuryazarlık kavramı ile ilgilenen öğretmenimiz yok. Sorun bence bizim "vatanını seven, dinine, örf adetlerine bağlı, sanat ve edebiyat sever, Atatürkçü gençler" yetiştirmek istememizden kaynaklanıyor. Okuryazarlık sorunun Türkçesi OKUDUĞUNU ANLAMAMAK'dır. Edebiyat, şiire, hamasete dayalı eğitim vereceğimize düz metin, açık, net, objektif bir dille anlamaya ve anlaşmaya yönelik eğitim versek eminim ki sorunu çok daha kolay çözebilirdik. En azından sorunları gerçekçi bir şekilde analiz etmeyi öğrenebilir ve gençlere öğretebilirdik. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 13.03.2017 12:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 171
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 04.01.08
 
 

Gaziantep' te öğretmen olarak görev yapmaktayım. Son olarak Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster