Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '16

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
2079
 

Pisagor bardağının sırrı

Pisagor bardağının sırrı
 

Pisagor barrdağı


Güzel Egemizin nadide sahil kasabalarından Kuşadası’nın hemen karşısında Samos adası vardır. Antik Batı Felsefesi’ne bilgelik aşkı anlamına gelen “filozof” kelimesini kazandıran Pisagor’un vatanıdır.

Sayıların babası Pisagor günümüze dek uzanan birçok miras bırakmıştır. Bunların arasında Pisagor Bardağı olarak adlandırılan bir el yapımı bardak içerdiği anlam ve mesaj ile bana çok anlamlı gelmiştir hep.

Basit bir bardak değildir. Altı delik bir bardaktır. Altı deliktir ama içine su konunca bardağın altından su sızmaz nedense. Ancak bardağın içindeki çizgiden fazla doldurulunca, bir anda o ana kadar su akıtmayan bardak bir anda su akıtıverir.

Büyülü bir bardaktan bahsetmiyorum. Pisagor, basit bir fizik kanununu kullanarak bunu sağlamış.

Altını çizmek istediğim ise bardağın içerdiği anlamdır...

Denge, ölçülülük ve ahenk ile ilgili evrensel kaideleri hatırlatır sanki bizlere 2600 yıl öncesinden.

Belli bir ölçüye dek bardaktan su sızmaz. Çünkü bir fizik kanunu ile ahenk içinde tasarlanmıştır bardak. Her şey eşiği gösteren çizgi geçilene dek dengededir; aynı evrendeki tüm cisimler gibi. Ancak o eşik geçildi mi denge bozulur, bardak boşalır ve dinamik denge yasası ışığında yeni bir denge sağlanır. Bu yüzden bardağı kullanan kişinin eşiği bilerek ölçülülük prensibi ile kullanması lazımdır. Bunu bilmezse denge kanunlarını es geçer ve yeni bir dengenin sağlanmasına dek düzenin bozulmasına sebep olur.

Her şeyin kusursuz bir ilahi denge içinde, mutlak bir ölçü ve ahenk ile işlediği bu düzende bu 3 erdem aynı zamanda biz insanların nasıl yaşaması ve birbirimize nasıl davranmamız gerektiğine de işaret etmiyor mu sizce de sevgili dostlar?

Kişi kendi imkan ve kabiliyetleriyle dengeli yaşarsa, toplumsal kurallar ve adap, edeb ilkelerine uyarsa, evreni yöneten fiziksel ve ilahi kurallara uyarak ahengi sağlarsa mutlu olmaz mı?

Kendisine ve başkalarında ölçüyü kaçırmadığı sürece özgür ve mutlu yaşayabilir insan. Bunun için de içsel dengesini sağlamayı bilmelidir.

Ancak bazen hayatın medceziri insanı öyle büyük bir hayat sınavı ile sınar ki, o zaman da kişinin sabır ve metanetle her inişin bir çıkışı olduğunu bilerek çıkışı beklemesi ve bu tecrübeden öğrenmesi gerekir ki bu da Taocuların “Tao ile ahenk içinde yaşamak” dedikleri şey.

Fikrinde, zikrinde, kalbinde dengeyi, ölçüyü ve yaşamla uyumu kuran kişi kalıcı mutluluğu yakalayabilir.

Pisagor iyi ki bu bardağı yapmış ve tek söz söylemeden evrensel 3 esası bizlere gerçek bir bilgenin yaptığı gibi kendi zamanının ötesine de ulaşacak bir şekilde anlatmış. Emeğine sağlık.

Semboller her yerde, yeter ki mesajlarını anlayalım. Her şeyin endirekt mesajlarla insana iletildiği bu alemde mesajları alan “hayat kitabı”nı okuyabilir dostlar. Allah hepimize bizler sunulan mesajları okumayı ve anlamayı nasip etsin inşallah.

Sevgiler,

Kenan

https://twitter.com/Naacel

https://www.facebook.com/public/Kenan-Kolday

https://instagram.com/naacel/

http://naacel.blogspot.co.uk/

http://www.felsefetasi.org/author/kenan-kolday

 

İLİŞKİLİ YAZILARIM

Büyük İnisiye, sayılarım babası “Pisagor” http://blog.milliyet.com.tr/buyuk-inisiye--sayilarin-babasi--pisagor-/Blog/?BlogNo=510841

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yani ölçüsüzlük kapıyı çalınca, Pisagor’un bardağını elinde taşıyanın sınavı da başlar, öyle ya, ölçüsüzlük kapıyı anahtarla açmazmış, kapıyı kırdığı gibi, evi de yerle yeksan edermiş. İnsan belli bir ölçüyle içmeli her ne içecekse, ölçüsüz su bile içse boğar adamı, bastığı yeri su götürürken, midesinden bağlandığı da alır götürür onu, hem de zincirsiz ve de halkasız. Kenan Bey, evet, insanlığın ölçüye ihtiyacı var; ama ölçüsüzlerle mücadele etmekte bir o kadar zor. Ölçüye değil, ölçüsüzlere özeniyoruz, ne yazık ki! Ortadoğu’da neredeyse yıkılmadık ev kalmadı, ne garip biz de onlara benzemeye başladık. Cadde ve sokaklarda hendekler kazılırken, evler de delik deşik edilmeye başladı. Buna tarihi eserler de dâhil. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 12.02.2016 21:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1124
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster