Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
105
 

Pişmanlık fayda etmez...

Pişmanlık fayda etmez...
 

İnsanımız vaktinde sahip çıkmayıp  yıllar sonra pişman olma,kadrini bilemedik durumuna sürekli düşüp durmakta...

Neye sahip çıkma veya niye mi ?..

Bugün Adnan Menderesi'i, Turgut Özal'ı rahmetle ananların, çok başarılı siyasetçiydi, meğer projeleri ülkemizi kurtaracak çaptaymış diyenlerin önemli bir kısmı onlar hayattayken en ağır hakaretleri edenlerdi,acımasızca ve pervasızca muhalefet edenlerdi...

Daha eskiye gidersek bunun en çarpıcı örneğini Sultan II.Abulhamid de görüyoruz. Bu büyük insan  İttihatçıların devrin masonları tarafından kullanıldığının farkında ve basın gibi bir güç de onların elinde olduğu için çareyi yasaklarda bulmuştu o zamanlar... İttihatçılarla birlikte merhum Mehmet Akif,Bediüzzaman gibi, Dr.Rıza Nur gibi Rıza Tevfik, Süleyman Nazif gibi... (saymakla bitmez!) muteber insanlar da sert bir şekilde muhalefet edince halkı da İstibdat (Despotluk, dikta...) var fikrine inandırdılar ve nitekim padişahı tahttan indirip daha sonra marifetleri ile ülkemizi dünya savaşına sokup parçaladılar...

Aradan yıllar geçince yaptıkları hataların farkına varan bu zatlar pişmanlıklarını dizelerle ..yazılarla dile getirdiler ama fayda etmedi...Kaybedeceklerimizi kaybetmiştik ve giden geri gelmiyordu.

“İttihatçıların halini görünce Abdülhamid aleyhine çalıştığıma utanmış, ne büyük günah işlemişim demiştim. Bunu görünce Abdülhamid’e de İttihatçılara da rahmet okuyor, aleyhlerine çalışmakla ettiğim günahların affını Allah’dan diliyorum.” [Bkz. Dr. Rıza Nur, a.g.e., 4, 1513]..

Padişahım gelmemişken yâda biz,
İşte geldik senden istimdâda biz,
Öldürürler başlasak feryâda biz,
Hasret olduk eski istibdâda biz.(Süleyman Nazif)..

Bu gibi pişmanlık dolu daha çok şiir var ama bu kadarı ile yetinelim bence ve bugün ülkemizin içinde bulunduğu durumu iyi analiz etmeli ve perde arkasında olabilecek şeyleri gözardı etmeden hareket etmeliyiz..

İleride bizler de pişman olmayalım dileği ile...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 264
Kayıt tarihi
: 27.02.14
 
 

İstanbul Üni.Eczacılık Fak. 2008 mezunuyum. Devlet hastanesinde eczacı olarak çalışıyorum. Şu and..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster