Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '12

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
662
 

Pişmanlıklar ve sorumluluklar üzerine

Pişmanlıklar ve sorumluluklar üzerine
 

Düşüngenç.com


Hayat boyunca sürekli bir çaba içindeyiz. Farklı zamanlarda farklı işler ile haşır neşir oluyoruz. Bunların bazısı hobi, bazısı iş veya sosyal yaşam hakkında vaktimizi alıyor. Ne olursa olsun, hepsinin bir gün sonu geliyor. Sonun da bir sonu var elbet: yeni bir başlangıç. Bu yeni başlangıçlar bize, sonun bir devamı olarak yansır. Bir firma sahibinin iflasından sonra ki başlangıç veya bir üniversite öğrencisi adayının (şimdi ki adını bilmiyorum, sürekli değiştiği için) ÖSS sınavını başarıyla verip, hayatının yeni renkleri ile yapacağı başlangıç, anlatmak istediğim son ve başlangıç ilişkisine iyi birer örnek olacağını düşünüyorum.

Övünmek, gözünü karartmayacak kıvamda iyidir, insanın öz güvenini arttırır ve daha önemli işler için kendine güven verir. “Hey! Bunu ben yaptım. A’dan Z’ye her noktası benim eserim.” demeli insan. Ancak “Ufak dağları ben yarattım!” yüksek irtifasında uçmak, emin olun, bulunduğunuz yerden aşağılara kesilen tek gidişlik bileti elinizde tutmanız demektir.

Benim asıl değinmek istediğim: başarısızlıklar. Başaramadığımız her mecmuaya, bir bahane üretiyor dilimiz (ya da körelmiş aklımız) veya yamalıyor da diyebilirim. Aslında bu çaba, benim gözümde, savaşta kılıcını bırakıp sadece kalkanına sarılan, yeni bir askeri canlandırıyor. Adını savaş koydum ya, muhakkak yitip giden bir şeyler var. Yok, kimsenin canından olduğu da yok. Bu savaşta yitip giden insanın karakteri ve aklını kullanabilme, düşünme yeteneğidir. Vakti gelir bir gün, yaşlı birisiyle oturup da konuşursanız ona tecrübelerini sorun, sonra da, kendisi, anlattıklarından nasıl nasiplenmiş onu sorun. Eğer anlattığı şeyi zamanında başaramadıysa, bir nedeni (bence bahanesi) vardır ve o neden (bahane) ile karşınızda duran yaşa kadar gelmiştir. Bu durum sadece yaşlılarımızda yok, 4 yaşındaki çocuktan ömrün yettiği yere kadar birçok insanda var. Ancak yaşlı insanlar ile gençler arasında 2 fark var, bunların birincisi, yaşlıların akılları başlarına gelmiş ama bizim hala daha aklımız başımızda değil. İkincisi ise gençlerimizin her an kendini düzeltebilecek genç zekası ve çevikliği, hırsı ve zamanı mevcutken yaşlılarımız da bunların bir çoğu körelmiş ve zamanı kalmamış olmasıdır.

O nedenle, yapmaya başladığımız her işi bir kerede sonlandırmalı. Olabildiğince basit, bir o kadar kaliteli ve yeterli sonuçlandırmalı. Herkes her konuda başarılı olacak diye bir şey de yok aslında, ama her insanın kendine göre başarılı olacağı konular mevcuttur. İşte insan başarısız olduğu bu konularda zaman kaybedeceğine, başarılı olacağı konular üzerine eğilmeli yada hedef belirlediği bir işi ne olursa olsun bitirmeli. Aksi halde paylaşmaya çalıştığım, karamsarlığa düşüyor insan ve aklımız sadece kalbimizi ikna edecek bahaneler üretmek için çalışmaya başlıyor.

“İlk defa da başarmadığın ve ikinci şans verdiğin bir işi, yetiştirmiyorsan, bir daha ki denemeye niyet dahi etme! “

Daima sevdiğiniz, bir kerede en güzelini yaptığınız işlerle meşgul olmanız dileğimle.

N.Yahya YAZICI

www.düşüngenç.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 313
Kayıt tarihi
: 25.04.12
 
 

Geleceğe dair düşünmekten ve düşüncelerini gerçekleştirmek için çalışmaktan geçiyor hayatım. Bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster