Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
198
 

PKK, Canlı Kalkan Yaptı, Bakan Cesaret Verdi: Korkmayın!

PKK, Canlı Kalkan Yaptı, Bakan Cesaret Verdi: Korkmayın!
 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, PKK’nin Sirt’te öğretmenleri canlı kalkan olarak kullanmasına değerlenirken, öğretmenleri öylesine övmüş ki... Emekli bir öğretmen olarak duygulandım. Doğrusu, oradaki öğretmenleri kıskanmadım desem yalan olur!

Güneydoğu’daki öğretmenlerin nasıl bir “misyon”a sahip olduklarını Bakan Dinçer’den öğrenmiş olduk:

"Terör, aslında o bölgenin geri kalmışlığını bugüne kadar istismar etti. Halbuki bizim öğretmenlerimiz oraya, o bölgenin makus talihini yenmek üzere gidiyorlar ve hizmet görüyorlar. Çocukları eğitiyorlar, yoksulluğun giderilmesi, gelir dağılımının eşitlenmesi ve insan hakları konusunda eğitim yapıyorlar. Bu, bu ülkenin geleceğine bir katkıdır." (TRT Haber)

Bakan Dinçer'in “övgü”leri, beni başta duygulandırmasına karşın, sonradan uzun uzun düşündürdü. Düşündükçe, ortada bir “övgü” olamadığını, “nutuk” olduğunu, uykudan uyanmış insan gibi kendime gelince, anladım.

Anladım ki,  bakan olmanın rahatlığıyla, Ankara’dan rahat konuşmak çok kolay.

*****

Bakan Dinçer'in, Güneydoğu’da görev yapma öğretmenlere yüklediği “misyon” ne/ymiş?

Güneydoğu’nun “makus talihi” yenmek/ değiştirmek!

Yoksulluğu ortadan kaldırmak!

Gelir dağılımındaki eşitsizliği gidermek!

İnsan hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesine katkı sağlamak!

Bütün bunlar nasıl olacak?

Düşünebilir musunuz, öğretmenler, “bölgenin makus talihi yenmek üzere”, Güneydoğu’ya gidiyorlarmış!

Bakan Dinçer, “makus talihi”nin, neyin sonucu olduğunu her halde söylemeyecek. Ayrıca, bunu kendileri gibi, sağ siyasetçilerin yazdığını da... Yazsa yazsa, solcular yazmışlardır. Çünkü o “zihniyet”te olanlar, “öküzün altına buzağı” ararlar. Tıpkı, Bakanlığın Teşkilat Yasası’nda yapılan değişiklikle MEB’nin görevleri arasında olan “Atatürk İnkılâp ve İlkelerine ve Anayasa’da ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı yurttaşlar yetiştirme” ifadesinin  kaldırılmasında olduğu gibi...

Oysa Bakan Dinçer, “eğitimin ideolojik perspektiften çıkartılarak rasyonel ülkenin geleceği ve çocukların birey olmalarıyla sonuçlanacak bir çaba olarak değerlendirilmesi” gerektiğini düşünüyor.

Demek oluyor ki, “Atatürk İlke ve inkılaplarına, Cumhuriyet değerleri”ne göre “yuttaş"lar yetiştirme, “ideolojik” bir yaklaşım.

*****

Bakan Dinçer, öğretmenlere önemli bir “misyon” yüklemekle kalmıyor, PKK’nin canlı kalkan yapmasına karşılık da, öğretmenlere cesaret ve öğüt veriyor:

Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve güvenlik güçleri gerekli tedbiri almıştır!

Olan, “tekil hadise”dir; sakın etkilenmeyin!

E, öğretmenler ne yapsınlar?

Yanıtı Bakan Dinçer'den:

"Tüm öğretmenlerimiz kendilerinden emin bir şekilde görevlerini yapmaya devam etsinler."

Gel de Güneydoğu'daki öğretmenleri kıskanma!

 

TURGUT ÇELİK/ Mersin
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Gerçekten de kıskanılası(!) bir durum. Bunu duyan tüm öğretmenlerin doğu ve güneydoğuya atama talepleri zincir olmuş olmalı. Öğretmenliği kıskanılacak bir durum, bir meslek olarak görenler/gösterenler o halde neden diplomaları iptal şoku yaşatıyorlar anlamakta güçlük çekiyorum...

Ayşegül HAYVAR 
 27.09.2011 11:21
Cevap :
Ayşegül Hanım...Kısal kesimde, özellikle Güneydoğu'da çalışan öğretmenlerin durumu ancak "empati" yoluyla anlayabiliriz. Bunu da siyasetçiler hiç anlamaz. Saygılar, selamlar.  27.09.2011 23:56
 

Öğretmenler üzerinden terör siyaseti yapılmasını tehlikeli buluyorum. Sevgili bakanımızın öğretmenler üzerinden misyon tarifini ve zımni meydan okumasını PKK kabul eder de öğretmenleri yeniden hedef almaya başlarsa ne olacak? Karakolu vurmaya gelen caniler lojmana dalıp öğretmenleri katletmeye karar verseydi onları kim engelleyebilecekti? Kendini koruyamayan karakol mu yardım edecekti. Bu nasıl güvenlik sağlama?

Buz Adam 
 27.09.2011 11:12
Cevap :
Değerli Blogdaş. Şimdi de öğretmenler dağa kaldırılıyor. Bakalım, bakan, bu kez ne diyecek; öğretmenlerin hangi “misyon”nundan söz edecek. Saygılar, selamlar.  28.09.2011 7:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2383
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster