Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2894
 

PKK’ yı din yıktı; İmam Şafi’nin müritleri ateist bir örgütün peşinden gider mi?

PKK’ yı din yıktı; İmam Şafi’nin müritleri ateist bir örgütün peşinden gider mi?
 

AKP’li cumhurbaşkanı 6 milyon oyu olan bir partiye rest çekti “Siz de kimsiniz” dedi. Önce biz bunu sayın cumhurbaşkanının kişiliğine verdik “O ABD’ye, Rusya’ya da rest çekti, tarzı böyle…”

Oysa bence bu resti çekerken güvendiği bir şey vardı. Devlet Kürtlerin 6 milyonunu karşısına aldı ama kalan 6 milyonu yanındaydı.

Türkiye PKK ile mücadelede hiç zor duruma düşmedi. Biz biliyoruz ki Amerika Vietnam’da, Rusya’da Afganistan’da bunca güçlerine rağmen istediklerini elde edememiş, bırakıp gitmek zorunda kalmışlardı. Türkiye ise 30 yıllık savaşta üstelik içeriden de destek alan PKK gibi bir örgüte karşı hep üstün taraftı. “Biri koca devlet, diğeri örgüt” demeyin, koca koca devletlerin örgütler karşısında nasıl aciz kaldığını biz çok gördük.

PKK yola çıkarken ihtimal ki Kürtlerin “Kürtlük” damarına güvenmiş, Kürt halkının aynı zamanda Müslüman olduğunu unutmuştu. Dahası bu halkın içinde ateistler kadar koyu dindarlar da vardı ve Müslümanlık bunlar için belirleyiciydi. Yani Müslümanlık ön plandaydı ve belki de Kürtlük bunları fazlaca ilgilendirmiyordu. Bölgeye mahsus 300 köyün sahibi Harran ağaları gerçeğini de unutmayalım.

Günümüzdeki anlayış, bir şeye değer vermiyorsanız ona karşısınız demektir. Belki PKK’dan da önce dindar Kürtler diğerleriyle iyi anlaşıyor değildi. Ve bu yüzden solcu Kürtler örgüt kurup dağa çıkınca bunlar da saflarını belirlediler;  onlara en uygun parti olan AKP’nin yanında yer aldılar.

Dağda AKP’ye oy veren bir tane bile Kürt olduğuna inanmıyorum. Kürt özgürlük hareketi onları ilgilendirmiyor. Hadi dindar olmadıklarını bir yana bırakalım hareket de ırk temeline dayanıyor, Kürt milliyetçiliği. Oysa dindar Kürtlerin derdi yeter ki Müslüman olsun. Siz Kürtlük ile ilgili şeyler istiyorsunuz onlarsa Müslümanlıkla. Ve onlar aradıklarını Türkiye ile birlik olmakta zaten buluyorlar, niye peşinizden gelsinler!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Kerim bey kardeşim, Din ve ırk milliyetçiliğinin dışındaki tüm Sol ve Sosyalist örgütler, temel felsefelerini Materyalizme dayandırırlar. Bu felsefeyle birlikte, mücadele alanlarındaki toplumların gelişim seviyelerine göre politika belirlerler. Bu siyasetlerse, örgüt içi demokratik hukukla yürütülür. Ve böylece her renkten, her düşünceden insanlara kapılarını açmaktadır. PKK de böyle bir örgüttür. Anadolu, Ortadoğu ve Mezopotamya'nın tarihinden de anlaşılacağı gibi, PKK nin uygulamış olduğu siyaset ve politikanın dışında hiçbir Marksist yapı doğru düzgün taban bulamamışlardır. Böylece PKK kendine göre en doğru siyasal yöntemle savaşmaktadır. Selamlar.

Cemal Zöngür 
 08.06.2016 14:30
Cevap :
Bu tür yazılara pek yorum yapılmıyor, nedenini bilmiyorum. Sonuçta ülkenin en önemli sorunu.Bir de ben konuya objektif yaklaştığı için karşı tarafın hani belki küçük bir konuda ya da şu kadarcık haklı olabileceği şeyleri de söylediğimden yanlış anlaşılıyorum.  10.06.2016 13:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5245
Toplam yorum
: 13605
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster