Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '15

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
91
 

PKK neden Kürt oluşumludur?

En büyük neden; Kürtler’in sömürgeci batının göz diktiği zengin yeraltı kaynaklarının bulunduğu bölgede doğup büyümeleridir. Bunun yanı sıra kültürlerine körü körüne bağlı olmaları, Aşiret ağalarına ölümüne itaat etmeleri, kendi dillerinden başka dil bilmemeleri ve bu sebeple devletin yazılı kanunlarından bi haber olmaları bu oluşumu tetikleyen sebepler arasındadır. 
 
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayı kayıtsız şartsız kabul eden halkın (Bu halk arasında kürt vatandaşları da fazlasıyla mevcuttur) PKK örgütünün Türk-Kürt sorunu adı altında bilinçsizce çok sayıda asker ve sivil i şehit etmesi sonucu, haklı olarak Kürt halkına öfkesini dile getirmesine ve olumsuz tepkiler göstermesine sebep olmuştur. 
 
Ölen asker, sivil, kadın, çocuk bir çok masumun ve geride kalan ana babaların halen süren acılarının vebali büyüktür. Fakat bu vebal sadece Kürt halkının boynuna değildir!! 
 
VEBAL; İngiltere’nin, zenginliklerinden ve saltanatlarından vazgeçmek istemeyen Aşiret Ağalarının ve 80 Darbesi Hükümetinindir!! 
 
VEBAL -1: İNGİLTERE 
 
İngiltere’nin diğer ülkelerinde desteğini alarak ülkemizi kuşatmaya başladığı dönemlerde pastadan en büyük dilimi alarak gözünü yeraltı kaynaklarının en zengin olduğu bölgeye dikmesi Türk-Kürt sorununun fitilini ateşlemesini kaçınılmaz kıldı. İngiltere MusulKelkük ve Kuzey Irak bölgelerini kontrol altında tutabilmek için, Anadoludaki Kürtleri aşiretler vasıtası ile isyana teşvik etti. Kendi ülkesinin çıkarları Müslüman insanların hayatından daha önemliydi çünkü. Müslüman müslüman’ı vurmuş, Kürtmüş, Türkmüş İngiltereyi zerre kadar ilgilendirmiyordu. Aşiretler sözde kendi özerkliklerini koruma adı altında Türk devletine isyan ederken Diğer dış güçlerin sömürüsü altında kaldıklarının farkında bile değillerdi. Şeyh Sait İsyanı bu durumun açık kanıtıdır. 
 
VEBAL-2: AŞİRET AĞALARI 
 
Tarih boyunca Kürtler, derebeylik sistemi ile özerk bir şekilde yaşamayı tercih etmişlerdir. Aslında aşiret ağalarının tercihi demek daha doğru olur. Emrindeki marabaları sayesinde zenginliklerine zenginlik katan ağalar devletin merkezi otoritesini kabul etmek istemediler. Devletin Kürtlere vermek istediği vatandaşlık haklarını halkı devlete karşı kışkırtarak geri çevirdiler. O dönemde Türkçe bilmeyen Kürt halk Türkiye Cumhuriyetinin ve T.C. vatandaşlığının nedemek olduğunu anlayamıyorlardı.Yazılı kanunlardan bi haber Aşiret ağaları ne derse kayıtsız şartsız itaat ediyorlardı. Kültürlerine körü körüne bağlı bu insanları değişime çağıran devlete karşı ayaklanmalarını sağlamak aşiret ağaları için hiçte zor değildi. Özerkliği Kürt halkı değil, Aşiret ağaları istiyordu. Devlet karşısında güçlü durabilmek için dış güçlerin desteğini almayı kabul ettiler. Dış güçler, Ağaları. Ağalar, marabaları kullanarak isyan bayraklarını çektiler. DERSİM bu durumun en acı kanıtıdır.. 
 
VEBAL-3: KENAN EVREN HÜKÜMETİ (80 Darbesi),(Diyarbakır Cezaevi) 
 
12 Eylül sonrası gözaltına alınanları devlet kontrolsüzce sorguladı… Diyarbakır Cezaevinde yapılan insanlık dışı işkenceler,çoğu kişileri insanlıktan uzaklaştırarak birer militan haline gelmelerine sebep oldu. 1984 te PKK harekeketlerinin patlak vermesinin nedenini o dönemde Diyarbakır cezaevinden tahliye olan çoğu kişinin normal yaşama ayak uyduramayıp dağa çıkmaları sebep gösteriliyor. 
 
VESSELAM; İngiltere Petrol, Aşiretler Saltanat, Devlet Otorite istedi. Olan Kürt halkına oldu. 
Öte Yandan HDP ye bakıyorum…. Onları dinliyorum…. Sürekli Kürt halkı haklarını istiyor deyip duruyor. Ben Laz’ım…. düşünüyorum’’ benden fazla nasıl bir hakka sahip olabilir bir Kürt’’. İkimizde T.C. vatandaşıyız. İkimizde oy kullanabildik ve istediğimiz vekili meclise gönderdik. Tek fark benim vekilimin ülkeyi bölüp parçalamak gibi bir derdinin olmayışı… Ama Kürt vekilin bu isteği aşikar. Ve senin vekilin bu fikrini açıkça ve korkusuzca T.C. meclisinde dile getirebiliyorsa benden daha fazla hakka sahipsindirr. Bunun adına da demokrasiyi ölçüsüzce kullanmak denir. 
 
‘’Kürdün Kürtten başka düşmanı yoktur’’ sözü de çok doğrudur. 
 
Meclisteki vekillerinizin gerçekte Kürt Halkının çıkarlarını mı!!!! yoksa Dış güçlerin çıkarlarını mı!!!! koruduğunu kendi içinizde sorgulamanız gerektiğini düşünüyorum……. Umarım biran önce gerçeği görebilecek zihniyete kavuşabilirsiniz!!!…..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 267
Kayıt tarihi
: 24.07.14
 
 

HAYATA DERKENAR! ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster