Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
198
 

PKK'nın "koruculuk sistemi"ni kaldırma çabası

BDP’li milletvekili İdris Baluken, Meclis Başkanlığı'na sunduğu önergenin gerekçesinde, koruculuk sisteminin suç örgütüne dönüştüğünü iddia ederek, şu ifadelere yer verdi: "Bunca katliam ve infial yaratan koruculuk sistemi Türkiye'de normalleşme süreci yaşanmak isteniyorsa ilk kaldırılması gereken mekanizmadır.” Şeklinde ifadeler kullanmıştır.

BDP milletvekili İdris Baluken’in hangi amaçla koruculuk sistemini kaldırmak istediğini çok iyi biliyoruz. Terör örgütünün emellerine ulaşmasının önündeki en büyük engel olan koruculuk sistemini kaldırıp, terör ve yandaşlarının kapıldıkları boş hayalleri gerçekleştirmeyi hedeflemektedirler.

Köy Korucuları Federasyonu olarak, korucularımızı “suç örgütü” gibi asılsız ve küstahça ifadelerle itham eden İdris Baluken’i esefle kınıyoruz.

Biz korucular ülkemizde etnik tabanlı her türlü siyasi tanıma ve projeye karşıyız. Fransız İhtilali’nin insanlığın başına açtığı bir bela olan etnik tabanlı milliyetçilik akımlarının sonucunun akan kan ve gözyaşı olduğuna tarih şahittir. Korucular olarak daha önce “akan kanın durması, silahların susması için her türlü iyi niyetli girişimi desteklediğimizi” belirtmiştik. Fakat bütün iyi niyetli girişimlerimize rağmen terör örgütü PKK, kanlı eylemlerine devam etti. PKK terör örgütü, Ülkemizin bütünlüğü ve vatandaşlarımızın canına tehdit oluşturduğu sürece mücadelemizden ödün vermeyeceğiz.

Koruculuk Yönetmeliği’nde yetki alanımızın sınırları yasalarla açık bir şekilde çizilmiştir. Yasalara aykırı hareket eden korucular hakkında yargısal süreç başlayıp, gereken ne ise hukuk kuralları çerçevesinde yapılmaktadır.

Terörle mücadelede onurlu bir duruş sergileyen korucularımızı karalama kampanyalarına girişenlere şunları sormak istiyorum;

 Terör örgütü PKK’ya silah bırakma çağrısı yapma veya terörün kanlı eylemlerini kınama cesareti gösterebiliyorlar mı?

Terör örgütünün, Kürt kökenli vatandaşlarımıza yönelik yüzlerce katliamına karşı neden sessiz kaldılar?

Terör saldırılarını meşru gören hiçbir siyasi partinin, korucularımıza yönelik fikir beyan etme hakkı yoktur. 1984 yılında terör örgütü ilk silahlı eylemlerine girişti. Koruculuk sistemi ise 1985 yılında kuruldu. Yani koruculuk sistemi terör örgütünün nedeni değil, bir sonucudur. Koruculuk sistemi terör sorunun çözüm sürecinde hiçbir şekilde engel değildir. Çözüm sürecinin önündeki tek engel terör örgütü PKK ve kendilerini terörden soyutlayamayanlardır.

 

Korucu bilir ki;

Barış ve kardeşliği sağlamak, önce komşusuyla sonrasında da bütün ülke insanı ile barışık olmaktan geçer.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 12.03.12
 
 

AİBÜ uluslararası ilişkiler mezunuyum. Ülkenin; iç ve dış politikları üzerine makaleler yazmaktay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster