Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '07

   
  Kategori
  Koleksiyon
  Okunma Sayısı
  2510
   

  Plak koleksiyonuna başlangıç - 1

  Plak koleksiyonuna başlangıç - 1
   

  Plak koleksiyonu yapmak istiyorsunuz. Nasıl başlayacağınızı billiyor musunuz? Hangi sanatçılar, hangi tür plaklar bulunacak, plak alınırken dikkat edilecek püf noktaları neler olacak? Kafanız karıştı değil mi? Bütün bunlar için benim yazılarımı takip etmeniz yeterli olacak. Buna inanın ve gelin beraber koleksiyonunuzu geliştirip, herkesin gıpta edeceği seviyeye çıkaralım.

  Koleksiyon yapmaya başlamadan evvel dilerseniz önce koleksiyonun neye dendiğini, koleksiyoncunun kim olduğunu, koleksiyon kültürünü ve yaptığımız koleksiyonları gerektiği gibi korumayı anlatacağımız bir bölümle konumuza başlayalım:

  Koleksiyonculuk, bilinçli bir şekilde biriktirmektir. Azim, sabır ve fedakarlık isteyen koleksiyonculuk hayatın tadıdır. Bir yaşama biçimidir. Çok okumak, çok araştırma yapmak gerekir. Ne kadar çok şey öğrenirseniz, zorlukları da o ölçüde çabuk aşarsınız. Bir malı, bir objeyi tanımak çok önemlidir. Bunun için de bilgi gerekir. Bir başka deyişle "bilginizin boyu neyse koleksiyonunuzun da boyu o kadardır." ki koleksiyoncu kime denir diyeceksiniz; "ruhbilimciler koleksiyoncular için değişik ifadeler kullanmışlardır: Acayip şeyleri toplama düşkünlüğü; fayda gözetmeksizin herşeyi toplamaya karşı duyulan aşırı eğilim; tatmin olunmamış bir hakimiyet ihtirasının sonucu; mülkiyet içgüdüsü; kendilerini önemli adamlar gösterme sevdası; gösteriş meraklısı olma, hayranlık duyulması, ihtiyacı gibi.." Bunlara isterseniz siz bile ekleme yapabilirisiniz.

  Koleksiyonerler için ne derseniz deyin, tüm dünya koleksiyonculara çok şeyler borçludur.Koleksiyonerler olmasaydı belki de müzeler oluşmayacaktı. İlk onların hibeleriyle müzecilik fikri doğmuş ve çaşitli uzmanlık dalları ortaya çıkmıştır. Koleksiyoncular çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler. En başta o ülkenin tarihine sahip çıkmaktadırlar. İkincisi daha önceki kültürleri gelecek kuşaklara taşırlar.

  Koleksiyonculukta saklama, bakım, teşhir, aydınlatma konularına gelecek sayfalarımızda devam edelim. Huzurlu günler sizin olsun.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

  Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 1
  Ort. okunma sayısı
  : 2510
  Kayıt tarihi
  : 15.01.07
   
   

  Okumayı çok severim. Mizahi yanım oldukça kuvvetlidir. Az konuşur daha çok dinlerim. Kitap okumayı ç..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster