Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1378
 

Plaklar ve pikap

Plaklar ve pikap
 

Bazen ben de merak ediyorum, evde o kadar çok son sistem elektronik müzik aleti varken neden hep aklım o eski plak ve pikaplarda diye. O gövdesi kara yol, yol birbirine paralel çizgilerle dolu deli gibi şarkı söyleyen yorgun plaklarda beni çeken şey ne. Çocukluğumun bir kısmı İzmir’de geçti. Eşrefpaşa yokuşunda hemen sol tarfta ara sokaklarda bir evimiz vardı. İzmirli olanlar bilir, orada tüm eski evler birbirinin sırdaşı, çiceklerin kokuları tüm komşularındır. Yaz akşamları kapı eşiklerine oturulur, tabak, tabak çekirdek, mevsim meyveleri dizilir. Allah ne verdiyse hep beraber yenir, sohbet edilrdi. Yine böyle bir akşam kulakalarımı daha önçe hiç duymadığım bir ses şarkı söylüyor. Bu ses beni kendine çekti, ayaklarım yerden kesildi sanki. Farkında olmadan sese doğru yöneldim. Bizim evlerin daha arkasında bizimkinden daha eski bir evde açık bir pencere gördüm. Cılız bir lambanın aydılattığı bir odanın otasında bir masa, masada bir alet yanında epey yüksek bir kara yığın. Yaşlı adam bir tutam pamuğu bir şişenin ağzına getirip, birden şişeyi ters çeviriyor. Pamuk mas mavi isporto ile boyanıyor. Sonra o maviliği kara tabak gibi şeylere sürüyor ama bu kez daha nazik ve özenle. Sildiği kara şeyleri de şiş gibi bir alete üstüste takıyor. Üç, beş derken o şiş gibi aleti alıp, başka bir tablaya takmazmı. Birkaç düğme çevirdi biraz okus, pokus tabla başladı dönmeye, başka bir kol oturduğu yuvayı terk edip dönen tablaya doğru yola koyuldu. Gitti, gitti dönen diskin en başında bir yer buldu kendine. Yerini bulur bulmaz başladı şarkıya. Ben tüm bunları şaşkınlıkla ve hayretle seyir ediyorum. İşte o günlerden bir miras her halde plak ve pikap sevgisi. Şimdi evimde yüzlerce plak ve iyi durumda bir pikap’ a sahibim. Tüm son moda aletlere karşın onların yeri bambaşka gözümde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gramafon denilince hemen yanıbaşındaki çağrışım "tango" benim için. Taşplaklara kaydedilmiş tangoları dinlemek ayrı bir keyif. Gramafon artık antika ötesi bir kimliğe sahip günümüzde, teknoljiye kurban edilmiş.. bir zamanlar ne şaşalı günler görüp geçirmiştir kimbilir.. dili olsa da konuşsa.. İnsanda hüzün duygusu uyandırıyor aynen tangolar gibi..

Yeşim E. Narter 
 02.12.2007 0:31
 

SiZiN TEVELLUT BENDEN TAM 10-SENE GENC (Burada ister istemez desifre oldum) BiLMEZMiYiM O GRAMAFON DENiLEN PiKAPLARI (Plak Calarlari) 1-TAS PLAGA=1-GRAMAFON iGNESi.... "ODEON"-"SAHiBiNiN SESi-KOPEKLi"-"Colombia" SU ANDA AKLIMDA OLAN TAS PLAKLAR BUNLAR(78-Devirli), TANGOLAR, SAMBALAR, RUMBALAR,CA CALAR,VALSLER (YIL-1956-1957) 1-TAS PLAK FiYATI=1-TL (Bir Lira) SEVGiLi EYYUP BEYCiGiM SiZE CUKUROVA-ADANA`dan SEVGi ve SELAMLARIMI SUNARIM...! NECiP KONi - ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 26.11.2007 19:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 890
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster