Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
397
 

Plan B 3.0 İçin Ne Dediler?

Plan B 3.0 İçin Ne Dediler?
 

Lester R. Brown, domates ekimi ile başlayan kariyerinde 50’den fazla kitabı tek başına ya da başka yazarlarla üretmiş ve 24 ayrı onursal unvan kazanmış, kitapları 40’ı aşkın dile çevrilmiş, eko-ekonomi anlayışının tasarımında kullandığı “sürdürülebilir kalkınma” kavramının öncülerinden biri olmuştur. 26 yıl boyunca Worldwatch Enstitüsü’nün kurucu ve başkanlığını yapmıştır.

Brown’ı, Washington Post Gazetesi “ <ı>Dünyanın en etkili düşünürlerinden biri”,

The Telegraph of Calcutta Gazetesi de, “ <ı>dünya çevre akımının gurusu “ olarak tanımlamaktadır. *<ı>Guru;<ı> Aşmış, bitirmiş, yalamış, yutmuş insan . TDK’da, pir.

Kırk yılı aşkın süredir,” küresel çevre ile çevresel eğilimleri” arasındaki etkileşimi inceleyen Brown, Plan B 3.0 ‘da uygarlığımızı şimdi kurtarmanın haritasını çiziyor.

TEMA Vakfı’nın 15.Yıl etkinlikleri için Türkiye’ye gelecek olan Brown’ın gelişinde farkındalık yaratmak için tüm Türkiye’de ve Alanya Kalesi’nde 20 Haziran Cuma günü saat 21.00’de, 10 dakika süre elektrikler kesilerek, enerji tasarrufuna dikkat çekilecek.

Çevre analisti, yazar, düşünür ve Dünya Politika Enstitüsü (Earth Policy Institute) Başkanı olan Brown’ın, Plan B 3.0 analizi için söylenenler:

- Lester Brown, daha adil bir dünya yaratmanın ve gezegenimizi kurtarmanın pratik ve dolaysız bir yönetimini anlatıyor. Brown’ın tavsiyelerini hepimiz dinlemeliyiz. <ı>(ABD eski Başkanı Bill Clinton)

- Uzağı gören bir düşünür.” <ı>(U.S.News &World Report)

- Heyecan verici … bir baş yapıt!” <ı>(Ted Turner)

- Pek çok zor konuyu tek bir kitapta ele alan Plan B 3.0, aydınlatıcı bir kaynak” <ı>(Times Hinger Education Supplement)

- İnsanoğlunu uykusundan uyandıracak müthiş bir kitap!” <ı>(Klaus Scwab, Dünya Ekonomk Forumu)

- Dünyanın önde gelen eko-iktisatçılarından L.R.Brown… tehlikeyle başa çıkmanın yolunu anlatıyor… Planların düzenli olarak yenilenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor; Brown da bu kitapta içgörüsü ve öngörüsüyle işte bunu yapmış. <ı>(Ode)

- Küresel ısınmadan, azalan su kaynaklarına, balık tarlalarına ve ormanlara kadar pek çok sorunu, anlaşılır ve yetkin bir şekilde aktarmış. Karşımıza çıkan tablo çok ürkütücü. Fakat kitap nasıl bir gelişme kaydedebileceğimizi de gösteriyor<ı>. (Clare Short, İngiliz Parlementer)

- Lester R Brown, doğal çevre üzerinde yarattığımız baskının bir sonucu olarak uygarlığın karşısından duran temel sorunların kısa ama son derece bilgilendirici bir özetini sunuyor. Süregelen tartışmalara değerli bir katkı. <ı>(The Economist)

- Plan B üç bölümden oluşuyor: Küresel ekonomiyi yeniden yapılandırmak, yoksulluğun kökünü kurutmaya çalışmak ve çevresel bozulmayı tersine çevirmek. Tabii ki her şey sırayla olmayacak ama Plan B, imkansız gibi görünen bir şeyi gerçekleştirmenin yolunu sunuyor.Üstelik bunu,dünyadaki eğilimler ve kültürleri de dikkate alarak yapıyor. <ı>(The Midwest Book Review)

- Çevrenin durumu –hem sorunlar hem de çözümler- hakkında bugüne dek okuduğum en iyi, en kapsamlı özet. <ı>(Grist)

- LesterR. Brown, çevre konusunda takip ettiğimiz ve bizi “ekonomik gerileme ve çöküşe” götüren, alışılmış ama kabul edilemez yola (Plan A), etkileyici bir 21. yy alternatifi sunuyor<ı>.(T.F.Malone)

-Çevreyi iyileştirmenin ve ekonomik gelişmeyi sürdürmenin yollarını anlatan harika bir kitap. (<ı>St. Petersburg Times)

<ı>- Dünyanın Durumu, Gezegenimizi Kurtarmak, Yarını Düşünmek, Eko-Ekonomi, Dünyayı Nasıl Tükettik?, Toprak Erozyonu ve Plan B3.0 ‘ı okuduktan sonra, “uygarlığı kurtarmak” idealine “<ı>emeğimi, enerjimi ve yüreğimi” koymaktan hiç pişman değilim… Zaman, bu yolda gidenleri haklı çıkaracaktır. <ı>(Engin Özdemir, Eğitimci- Alanya TEMA Gönüllü Sorumlusu)

<ı>

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 272
Toplam yorum
: 141
Toplam mesaj
: 42
Ort. okunma sayısı
: 726
Kayıt tarihi
: 13.10.07
 
 

1959 Sinop Bektaşağa Köyü doğumluyum. Yaşamda, anlaşılacak bir şeyi olanlara ve bunu öğreti yapan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster