Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '19

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
78
 

Plastik Poşet Devrimi

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi ile ilgili yasa nihayet yürürlüğe girdi. İlgili kanun sonrası bilgisi olan olmayan herkes için yeni bir süreç başladı. Özellikle bilgisi olmayanların bu uygulamaya tepkileri olayı anlayıncaya kadar bir çok kurum çalışanını zordada bıraktı. Bizi de evde çöp torbası konusunda kıtlığa sevk etti. :))

Fakat, uygulamanın çok yerinde olmasına rağmen burada tam olarak anlaşılmayan 0,25 tl olan poşetlerden bir soygun yapıldığının düşünülmesi, oysaki burda hedef para çalmak değil çevreye plastik atık maddelerin verdiği zararın önüne geçmek,işletmelere zaten kalan bir kazanç yok.

Çevreye o kadar zarar veriyoruz ki, geçtiğimiz h.sonu bir belgeselde deniz kaplumbağası yani karetta karetta’nın miğdesinde yiyecek sanıp ta yediği plastik poşetler(deniz anasını andırdığı için özellikle poşetleri yemekteler) çıktı. O çok önemsemediğimiz atıkların aslında zincirleme olarak tüm canlılara zarar verdiğini birçoğumuz görmüyor bilmiyoruz.

O nedenle,

Bu bedel dışında ne yapılırsa yapılsın o, şu, bu, sen ya da ben değil hemen hemen hepimiz plastik poşet israfına devam ederdik. Ama işin içine 0,25 kuruş girmiş olunca 7 ürüne 5 -6 poşet almak yerine 1 poşet ile çıkıyoruz marketlerden, mağazalardan hatta file ve bez torbalarımızı yanımızda taşıyoruz. İsteyince cebimizden gidecek  0,25 kuruşu bile koruyoruz ve en önemlisi  çevremizide bedeli çok daha ağır yükten koruyoruz.

Peki, aynı tepkiyi başka konularda neden yapamıyoruz. Daha yüksek meblağları neden ödüyoruz soyguncu işgüzar işletmecilere, Hersey devletten bekleniyor ama bizlerin de yapabileceği uygulamalar var.

Hemen hemen her semtin sokaklarında adım başı farklı kurumların marketleri var. Birinde örneğin aynı marka aynı kalite mercimek 8 tl ise 20 metre ilerdeki markette 11-12 tl  , Yumurta fiyatları model model, gram gram farklı fiyatlarda, gezeni, kümesi, hızlandırılmış makına usülü çıkanı ile reyonlarda, hee gezen yazınca gezen tavuk ürünü mü yediriyorlar emin bile değiliz. Emin olanlar da kendini kandırıyor.

Devletin bu konuda piyasaları bu kadar serbest bırakmaması lazım, mutlaka bir el atılmalı ve ortak bir standart oluşturulmalı, fiyatlar 0,50 kuruş -1,50  tl farkedebilir ama 6-7 tl fark etmemeli. Yakın rakam oluşunca insanlar market seçimini fiyata göre değil, işletmecinin kendilerine verdiği hizmet sonrası müşteri memnuniyetini aldıkları yerleri tercih ederek yapar. Bu da kaliteyi ve sağlıklı ürün teşviğini yüksek tutar.

Bize düşen ise poşette kolladığımız 0,25 kuruş gibi, market yada benzeri işletmelerden aldığımız ürünlerden de geri çekilmektir, cebimizdekini bu kadar kolay yedirtmemeliyiz. Nasıl işletmeler istedikleri fiyata ulaşamayınca ürünleri stok edip, fiyatları örnek gerekirse domatesi 12-13 tl den patatesi soğanı 7-8 tl den bu millete yedirdiler. Biz de millet olarak alışverişlerimizi poşette olduğu gibi % 60-70 azaltarak tepkimizi vermeliyiz. İstersek yapabiliyoruz.

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Celal bey..Aynen yazınızda ki gibi, aynı marka ve aynı kalitenin arasında gözle görülen fahiş bir fiyat varken nasıl almıyor isek. 25 kuruş olan poşetleri hiç almayabiliriz. 38 yıldır Avrupa'dayım mecbur kalmadıkça poşet almadım, almamda. Burada pet şişeler ve meyve suyu 2 lt olan plastik şişeler para ile satılıyor. Tümünü evde biriktirip aldığınız markete verdiğinizde şişelerin parasını geri alıyorsunuz, mükemmel bir uygulama darısı, yani depozito sistemi.. Türkiye'nin başına diyorum, saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 03.01.2019 15:22
Cevap :
Merhaba Gülşen hanım,Bulunduğunuz ülkedeki uygulamada çok güzel bir nevi depozito ücreti olarak geri dönüşüm sağlanmış.Ülkemizdede yakın zamanda bu tür uygulamalar yayılacaktır Örneğin kent kartlarımıza para yüklemesi yapabileceğimiz plastik atık otomatlarıkurulmaya başlandı. Market ürünlerindeki fahiş fiyata gelince biz bireysel olarak bu farkı gördüğümüzde o ürünü almıyoruz. yazımdaki mercimek emsaldir.Değerli yorum ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Saygılarımla..  03.01.2019 17:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 81
Kayıt tarihi
: 06.09.18
 
 

Gümrükleme hizmeti veren özel şirketin ith.müş.temsilciliğini yapıyorum, mesai dışında vaktimi ai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster