Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
42
 

Plastik Poşetler ve Çevre Sağlığı

Bizde bir deyiş vardır. "Osmanlının yasağı üç gün sürer" derler. Biz alışkanlıklarımıza uygun olmayan bir karara bir süre uyar ondan sonra yine kendi bildiğimizi okuruz.

Plastik torba konusu da böyle. Eskiden kimse hergün markete veya bakkala gitmezdi. Günlük olarak alınan bir tek ekmek vardı. Bu yüzden alışverişe gidileceği zaman insanlar yanında bir torba götürürdü. Şimdi öyle mi ya? İşten dönüşte markete uğrayıp günlük ihtiyacımızı karşılıyoruz. Bu iş içinde hergün yanımızda torba taşımak hem pratik değil, hem de külfetli. Bu yüzden de çevreme baktığımda ilk günlerdeki duyarlılığın giderek azaldığını görüyorum.

Konuştuğum kişilerin yüzde birinin bile çevre sağlığını düşündüğü yok. Çoğunluk, zaten maliyetin içinde olan poşet için bir de ücret ödemenin kızgınlığı içinde idi. Bence de yerden göğe kadar haklılar. Zaten maliyet hesaplarının içinde olan poşete bir de neden ücret ödensin ki.

Çözüm ise poşeti paralı yapmak değildir. Plastik poşet yerine kağıt poşet kullanılmasıdır. Bildiğim kadarı ile plastik poşetler geri kazanıma gitmiyorlar. Ama kağıt her zaman geri dönüşüme gidebilir. Bu sayede doğayı daha az kirletiriz.

Denilebilir ki insanlar biraz duyarlı olsunlar, doğayı kirletmesinler. Bu bizim için maalesef geçerli değil. 

Bizim evin önünde çocuklar için park var. Tabii kanepeler ve çocukların çöpü yere atmaması için de bir adet çöp kutusu var. Ancak sabah evinden elinde çöp poşeti ile çıkan "çok kültürlü" çevre sakini yürüyüş yolu üzerinde elli adım ilerideki çöp kontenerine değil de parkın çöp kutusuna çöpünü  bırakıyor. Tabnii ikinci poşette kutu doluyor.

İlerki saatlerde çocuğunu oynatmaya çıkaran "çok kültürlü" ev hanımları da bir yandan kanepelerde muhabbet ederken bir yandan da yedikleri çerezin çekirdeklerini yerlere atıyorlar. Tabii çocuklarda ellerinde ne varsa yere atıyor. Özellikle yaz akşamları herkes evine çekilince, sabahleyin belediye görevlisinin gelip tertemiz yaptığı park çöplük yuvası oluyor.

Nasıl yapılacağı ayrı bir yazı konusu ama, muhakkak surette insanlara çevreyi temiz tutmayı, ardından da korumayı öğretmek gereiyor. Değilse marketlerde poşetten ücret almak çevre koruma anlamında çözüm değildir.

İzmir 13,02,2019

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herkes çöpünü evin önüne bırakıyor ben ta uzaktaki konteynıra götürüyorum.

Kerim Korkut 
 15.02.2019 18:24
Cevap :
Merhaba, Cennet ve cehennemi bir arada yaşamak böyle bir şey sanırım. Saygı ve selamlar...  15.02.2019 20:52
 

Kıymetli İzmirli doksanyedi: Haklısınız kesinlikle naylon poşet yasaklansın ve üreticisi de başka bir meşguliyetle iştigal etsin. Siz biz hatırlarız Kese kağıdı derlerdi. Halen kuru yemişçilerde özellikle kese kağıdı kullanılmaktadır.Fileyi ne çabuk unuttuk. Çevremiz azda olsa temiz kalır ancak bu bir kültür meselesi. Çöpü yol kenarına atan bir toplum temiz kalamaz.Siyasi partilerin üretmekte oldukları bez torbalar başka gayeler içindir.Naylon poşetler tarihe karısın.Saygılar sunuyorum.Sağlıkla, mutlulukla yaşamanızı diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 14.02.2019 17:12
Cevap :
Sevgili Mehmet Burakgazi, Toplum olarak sözde modernleştikçe pisleşiyoruz ve bu beni çok üzüyor. Saygı ve selamlar...  14.02.2019 23:50
 

Görüldüğü gibi, meselenin iki muhatabı var... Devlet, yani mevzuatı düzenleyici, diğeri vatandaş. Yazdığınız kısa yazıda devletle vatandaşın birbirine "uyum" içinde olduğu gayet açık bir biçimde kanıtlanıyor. Ama bir de gönüllüler var: Çevre gönüllüleri... Bu ikisinin ne yaptığına, ne dediğine aldırmadan koşturan, didinen gönüllüler... Cehenneme dönüştürülen yerküreyi tekrar cennete çevirmeye çalışan gönüllüler... Onlar ayrı bir kumaştan... Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 14.02.2019 16:49
Cevap :
Merhaba, Haklısınız. Sizin de içinde bulunduğunuz o kıymetli topluluğa sonsuz saygı duyuyorum. saygı ve selamlar...  14.02.2019 20:46
 

Sayın İzmirli! Önce insanlara çevreyi temiz tutmaları öğretilecek ama nerede genci yaşlısı çocuğu yediklerini yerlere atıyorlar etraf sigara izmaritleriyle dolu.Çok yararlı bir paylaşım teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.02.2019 16:16
Cevap :
Merhaba, Birgün inşallah insanlar oturduğu, gezdiği yerleri, aldığı havayı, içtiği suyu, yaşadığı çevreyi temiz tutmayı düşünürler. Saygı ve selamlar...  14.02.2019 20:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1648
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster