Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
149
 

Plmyra ve Afganistan

Plmyra ve Afganistan
 

Bamyan'da ki Buda Heykeli.


Palmyra antik kenti Suriye'de bulunuyor. Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan bu kent dönemsel anıtsal yapı ve kalıntıları çölün ıssızlığında hala barındırıyor.

Geçen günlerde IŞİD'in eline geçen bu kentte, geçmişin ayak izlerini günümüze taşıyan insanlığın ortak kültür mirası arasındaki eserlerin tahrip edilip edilmediği henüz bilinmiyor.

IŞİD'İN Palmyra antik kentinde onlarca Suriyeli askeri elleri arkalarında bağlı olarak katletmesi basında yer almıştı. Elleri bağlı savunmasız askerleri ve yüzlerce sivili acımadan katledenlerin insanlığın ortak mirası antik kalıntılara acıyacağını düşünmek saflık olsa gerek.

IŞİD'ın daha önce Irak'ta "Hatra" ve "Nimrud" u yıktığı bilinmektedir. Bu bağlamda Palmyra'da da benzeri tahribatı ve yıkımı yapacağı kaçınılmazdır diye düşünmek yanlış olmasa gerek.

IŞİD'in Irak ve Suriye'de bulunan binlerce yıllık antik kalıntıları yok etmesi, Taliban'ın Afganistan'da yaptığı tahribat ve yıkımı akıllara getiriyor.

Taliban'ın Afganistan'da yaptığını bugün IŞİD Irak ve Suriye'de yapmaktadır.

Taliban islama aykırı diye yüzlerce sanat eserini ve heykeli parçalamış, Afganistan'ın belleğini yok etmişti.

1990'lı yıllarda Afganistan'ın büyük bölümünü ele geçiren şeriatçı Taliban yönetimi, uluslararası yoğun tepkilere rağmen, insanlığın ortak kültür mirası kabul edilen "Bamyan" da ki 1400 yıllık iki dev Buda heykelini dinamit ve tank ateşi ile yerle bir etmişti.

Taliban lideri Molla Muhammed Ömer, islama aykırı olduğu gerekçesi ile dev buda heykelleri ile ülkede bulunan tüm heykellerin yıkımı için talimat vermişti. Bir çok ülke ve kuruluşun insanlığın ortak mirasına zarar vermemesi için çağrıda bulunmasına rağmen,  yıkım kararı uygulanmış ve tepki ve protestolara neden olmuştu.

Afganistan önce Sovyet işgali, ardından başlayan iç savaş sonrası Taliban felaketi ile karşı karşıya kaldı. Bu süreç sonunda ülkede taş üstünde taş kalmadı. Yüzyıllar öncesi yapılan her türlü kültürel değer iç savaşta yok oldu.

Tarım ve ekonomi çöktü.

Demografik yapı, kültür ve eğitim paramparça oldu.

Zaten yoksul olan ülke, sefaletten de öte bir çizgiye uzandı.

Taliban yönetimi ülkeye deyim yerindeyse son çiviyi de çaktı.

Bu sert coğrafyadaki iklim ve doğa koşulları da Taliban'ın yaptığı tahribata katkıda bulundu. Tarım ve ekonominin çökmesi ile Afganistan adeta bilimkurgu filim ve öykülerinde karşılaştığımız çöle dönüştü.

Afganistan'da bugün Taliban yönetimi yok. Lakin Taliban militanları ülkede can almaya, ülke ekonomisine, tarımına darbe vurmaya, Afganistan'ın hayat arterlerini kesmeye devam ediyor.

Hanife MERT bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanlıkla birlikte var oluşunun göstergesi kültürünü de katlediyor, cehaletin karanlığın adamları... Nereye kadar bu katliam, yok ediş? Ne tarafa yüzümüzü dönsek karanlığın cehaletin izlerini görüyoruz... Ben yine de ümitsiz değilim. Bu karanlık bir gün mutlaka aydınlanacak, insanlık kurtulacak... Kaleminiz daim olsun Hocam... Saygılar selamlar.

Hanife MERT 
 12.07.2015 9:39
Cevap :
Cehalet deyince insanın aklına Ortaçağ Acvrupası geliyor ilk kalemde. Engizisyon mahkemeleri ve Giyotin uygulamaları geliyor. Bastil hapishanesinin basılması sürecinde Fransız Devrimi süreci başladı. Galileo, Bruno, Sokrates vb. düşünceleri sonucu ölüme gönderildi. Laikn, sonuçta bugünkü Avrupa'ya, Evrensel İnsan Haklarına saygıya ve uymaya gelindi. Bunlar geçmiş yüzyıllarda olan olaylar. Benzeri çok bu olayların. 21.yy.da IŞİD'in yaptıkları kabul edilebilir değildir. Afganistan örneği bir ülkenin terör sonucu ne hale gelebileceğinin canlı örneğidir.  17.07.2015 16:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 210
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 902
Kayıt tarihi
: 04.05.08
 
 

Eğitimciyim. Bir insanın çağdaş bir gelecek için, aydınlanma için çok okuması gerektiğine inanıyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster