Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
531
 

Polis ayrım yapar mı?...

Polis ayrım yapar mı?...
 

Ülkemizde son dönemlerde meydana gelen siyasal, sosyolojik ve ekonomik çalkantılar özellikle bu çalkantılı süreçte polis ve eylemci grupların karşı karşıya gelmesi; polsin"orantısız güç" kullanma noktasında görsel basına yansıyan karelerin toplumda "vicdan" sahibi herkeste çok kötü intiba bıraktığını göz ardı etmemek lazım!

Yasalarla belirtilen sınırlar içinde "asayiş ve düzenin" sağlanmasını oluşturmak, bunun önünde engel teşkil eden faktörleri en makul ölçüde zararsız ve etkisiz hale getirmekle görevli polis ve kolluk kuvvetlerinin ölçüyü kaçırmaları toplumda bu kuruma karşı giderek bir antipatinin oluşmasını engellemek güç olabilir.

Ankarada ABD karşıtı afiş astıkları gerekçeçesi ile özel güvenlikçi bir şahısla beraber darp edilen, yerlerde sürülen gencecik çocukların görüntüleri vicdan sahibi herkesi derinden sarsmıştır!

Polisin görev ve yetkileri yasa ve kanunlar çerçevesinde düzenlenmiş olup “Polis”in kim olduğuna ve görevlerine dair gerekli açıklama 2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nda açıklığa kavuşturulmuştur. Bu kanunun 1. maddesine göre “Polis, asayişi, amme şahıs ve tasarruf emniyetini korur. Halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eder. Yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eder. Kanun ve nizamnamelerin verdiği vazifeleri yapar.”

Polisin ve kamuda çalışan tüm kamu görevlilerinin vatandaşa eşit ve adil davranması yasalarla belirtilmekle beraber son zamanlarda meydana gelen olay ve eylemlerde bunun ihlal edildiği apaçık ortadadır.

Dikkat ettiyseniz sağ ve sol gruplar arasında meydana gelen tüm olaylarda birtakım siyasi parti sembolleri yapan şiddet yanlısı güruhlar adeta himaye edilmekte ve asayişi sağlamakla polisin gözleri önünde karşı görüşteki insanlar adeta linç edilmektedir, Edirnedeki son olaylar bunun çok açık kanıtı değil midir? Elbette bu ayrıcalığa karşı gelen polisleri ayırmak gerekir.

Polis bu memlekette herkese eşit ve aynı mesafede olmak zorundadır, tıpkı diğer kamu görevlilerinin olmak zorunda oldukları gibi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eylam yapanlar, insan yürekli, eşitlikçi, özgürlükçü ve emekçi ise ülkemiz için en büyük düşmandır. Hiç acımamak gerekir. Yok hırsız, çete mensubu, soguncu ise çok sempatik....?????

Yapukay 
 07.01.2010 19:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 526
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster