Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

TÜKETİCİ KÖŞESİNDE "SEMRA ABLANIZ"

http://blog.milliyet.com.tr/semra_sahin

27 Ağustos '10

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
1161
 

Polis Merkezlerinde, uygulanması zorunlu vatandaşlık haklarımız nelerdir…

Polis Merkezlerinde, uygulanması zorunlu vatandaşlık haklarımız nelerdir…
 

Semra Şahin; “Tutuklanma hallerinizde vatandaş olarak, yasal haklarımız nelerdir… (Polis Amca Haberl


Emniyet Genel Müdürlüğü İnsan Hakları İhlali Başvuru Formu adı altında, vatandaşlarımızı bilgilendiren aşağıdaki başlıkları altında açıklanan içerikleriyle güzel bir eyleme imza atmış.

Bu gibi somut ve objektif davranışlar ve hukuki olumlu eylemler geliştirildikçe, vatandaşın da, emniyet güçlerine karşı güven duyguları artmış olacaktır.

Siyasi iktidarların, kesinlikle siyasi baskılarını bu teşkilattan uzak tutması ve teşkilatın yönetsel yapısındaki hiyerarşide itaatkar adamcılığın bırakılması hallerinde ise, polis teşkilatı hem kendi gündeminde hem de vatandaşın gündeminde başarı çıtasını yükseltmiş olacaktır.

Diyelim ki göz altına alındınız, nezarette gözetim altındasınız siz sevgili vatandaşlarımız, bir kısmınız (tahminimce %30 civarında) haklarınızı bilmekle birlikte çoğunluğunuzun bu haklarınızı bilmediğinizi tahmin etmekteyim.

Şimdi bu haklarımız nelermiş, birer birer, dikkatlice okuyalım.

Hatta birer çıktısını alıp çantamızda, cüzdanımızın bir kıyısında cebimizde daima taşır isek, Allah düşürmesin ama bir şekilde böyle bir olay ile karşılaştığınızda, cebinizden o yazılı çıktıyı çıkartıp okuyarak hak ihlalleri ile karşılaşıyorsanız, önleminizi almış olursunuz.

HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

İnsanca Yaşama Hakkı:

İnsanca yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahipsiniz.

Size hiç kimse işkence ve eziyet yapamaz; insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamazsınız.

Hürriyet:

Kişi hürriyete ve güvenliğine sahipsiniz. Bu hürriyet ve güvenliğiniz, kanunlarla belirlenen tutuklama, göz altına alma, ıslah evine gönderme ve resmi müessesede gözlem altına alınma hallerinin dışında hiçbir kişi veya kuram tarafından ihlal edilemez, kesintiye uğratılamaz.

Yasa tarafından belirtilmeyen gerekçelere ve usullere dayanılarak özgürlüğünüz kısıtlanamaz. Bu en tabii hakkınız, bunu sağlamak da en önemli görevimizdir.

Tutuklanma Nedenini Öğrenme Hakkı:

Kanunlarla belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda; tutuklanma sebebinin en kısa zamanda tarafınıza bildirilmesi, haklarınızın neler olduğunun anlatılması ve tutuklandığınızın yakınlarınıza bildirilmesi zorunludur.

Yakalanmanız veya tutuklanmanız durumunda en kısa sürede hakim önüne çıkarılmanız, tutuklanmanız veya yakalanmanızda kanuna uygun olmayan bir unsurun varlığında hemen serbest bırakılmanızı sağlamak amacıyla yetkili bir yargı merciine başvurma hakkına sahipsiniz.

Özel Hayatın Gizliliği:

Özel hayatınıza ve aile hayatınıza saygı gösterilmesini isteme hakkına sahipsiniz.

Özel hayatınızın ve aile hayatınızın gizliliğine dokunulamaz. Kanunlarla belirlenen esaslara göre verilen arama kararları bu konuda bir istisnadır.

Konut Dokunulmazlığı:

Konut dokunulmazlığı en tabii hakkınızdır. Kanunun açıkça gösterdiği hallerde usulüne göre verilen hakim kararı olmadıkça, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise Cumhuriyet Savcıları ve onların yardımcıları sıfatıyla emirlerini yerine getirmeye memur olan Güvenlik Güçleri dışında hiç kimse konutunuza giremez, arama yapamaz ve buralardaki eşyanıza el koyamaz.

Avukat İsteme Hakkı:

Herhangi bir suçlamayla yakalanmanız veya göz altına alınmanız durumunda; soruşturmanın her hal ve derecesinde bir veya birden fazla avukatın hukuki yardımından faydalanma hakkına sahipsiniz.

Zabıta amir veya memurlarınca yapılan sorgu işleminde ancak bir avukat bulundurabilir, sonraki savunmalarda ise ancak üç avukat bulundurabilirsiniz.

Hangi makam veya kişi tarafından yapılırsa yapılsın soruşturmanın her safhasında avukatınızın sizinle görüşmesi, ifade alma ve sorgu müddetince yanınızda bulunup, hukuki yardımda bulunması engellenemez veya kısıtlanamaz.

Maddi yetersizliklerden dolayı avukat seçebilecek durumda olamamanız halinde ise 'Barolar Birliği' tarafından görevlendirilecek bir avukatın hukuki yardımından ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Delil Toplatma Hakkı:

İfadenizin alınması veya sorgunuz sırasında üzerinizde yoğunlaşan şüpheden kurtulmak gayesiyle belirteceğiniz konularda somut delillerin toplanmasını talep edebileceğinizin ve aleyhinize olan şüpheleri ortadan kaldıracak somut delilleri ileri sürme hakkınızın olduğunun da hatırlatılması zorunludur.

Geçersiz İfade:

Herhangi bir nedenle alınan ifadenin özgür iradenizle alınmış ve aynı doğrultuda kayıtlara geçirilmiş olması zorunludur.

İradenizi baskı altına alma, kötü davranma, işkence, zorla ilaç verme, yorma, aldatma, bedensel cebir ve şiddette bulunma, araçlar vasıtasıyla cebir ve şiddet uygulama gibi iradeyi bozan, istenmeyenleri söylemek zorunda bıraktıran bedeni veya ruhi zorlama ile kanunlara aykırı herhangi bir eylem yapılamaz.

Kanuna aykırı menfaat vaat edilemez. Bu tür yasak yöntemlerle elde edilen ifadeleriniz rızanız olsa da delil olarak değerlendirilemez.

Susma Hakkı:

Zabıta amir ve memurları ile C. Savcısı tarafından ifade alınma ve hakim tarafından sorguya çekilmede; ne ile suçlandığınızın açıkça belirtilmesi, isnat edilen suçlamayla ilgili olarak açılamada bulunmamızın (yani susmanızın) kanuni haklarınızdan olduğunun hatırlatılması da zorunludur.

Bu önemli bilgileri vatandaşlarımıza anımsatmak üzere, broşürler halinde hazırlamışsınız, Polis Merkezlerinde görünen yerlere astırmışsınız. İnternet sitenize almışsınız. Bizde elçilik görevimizi yaptık,

Teşekkür ederiz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, vatandaşı polisten korkutmak yerine yakınlaştırma gayretinde olan sayın Yöneticileri, Polis arkadaşlarımız.

Saygılarımla.

TÜKETİCİ KÖŞESİNDE

“SEMRA ABLANIZ”

E-BİLGİ İÇİN: bizebilgi@hotmail.com

ÖNEMLİ DİPNOT BİLGİSİ:

Tüketici Köşesinde, “Semra Ablanız” Milliyet Blog sayfalarımdaki yazı ve resimlerimi, ismim, soy ismim ve yazının kaynak linkinin gösterilmesi suretiyle alabilirsiniz.

Yazılarımın tüm telif hakları, “TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Merkezi’ne aittir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 3086
Kayıt tarihi
: 28.08.09
 
 

Tüketicileri bilinçlendirmek, haklarımızın aranmasına çözümler üretmek üzere faaliyette bulunanları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster