Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Dr Barış Çakır Burun Akademi

http://blog.milliyet.com.tr/burunakademi

25 Mayıs '14

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

POPO ESTETİĞİ ve KABIZLIK

-Hakan, bana kendi konunla ilgili yazı yazsana, Milliyetteki köşeme koymak istiyorum.

-Kabızlık ile ilgili olurmu?

-Olur tabi,

-Ama sen köşen de  estetik ile ilgili yazılar yazmıyormusun?

-Evet, POPO ESTETİĞİ için öncelikle Sağlıklı bir POPO lazım, Sen yaz ver :)))

 

             Hakan Akıncı'nın kabızlık ile ilgili yazısınız aşağıda bulabilirsiniz. 

             Birçoğumuz hayatımızın belirli dönemlerinde kabızlık yaşarız. Özellikle seyahatlerde , stresli zamanlarımızda , hamilelikte veya hiçbir sebep olmaksızın birkaç gün tuvalete gidemediğimiz olmuştur. Bazen bu durum birkaç hafta devam edebilir. Bu tür kabızlık her insanın hayatında sıkça karşılaşabileceği ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemeyen bir durumdur ve herhangi bir test veya tedavi gerektirmez. Basit önlemlerle (suyu ve lifli besinleri fazla tüketmek, yürüyüş yapmak , tuvalet alışkanlığını düzenlemek vb) veya kendiliğinden düzelir.

           Dışkılama şekline , süresine ve kaç günde bir olduğuna göre kabızlığın çeşitli bilimsel tanımları birçok tıbbi otorite tarafından yapılmıştır. Bu tanımlamalardan çıkan ortak sonuç , kişinin hayatını kötü yönde etkiliyorsa ve bundan şikayetçi ise o kişi kabızlık yaşıyor demektir.

            Son 10 yılda tıbbın ve teknolojinin ilerlemesi ile artık büyük oranda (% 85- 90) kabızlığın sebebi tespit edilip sebebe yönelik tedavi yapılabilmektedir. Tanı ve tedavi süreci bazen çok kısa , bazen de uzun sürebilmektedir. En önemli faktör kişinin gerçekten bu rahatsızlığa çözüm bulunmasını istemesi ve bu süreci sabırla devam ettirmesidir.

           Kabızlığın tanısındaki ilk ve en önemli basamakta kişi ile ayrıntılı bir şekilde konuşulup tüm hikayesi ve şikayetleri sorgulanır. Ardından detaylı bir muayene yapılır. Bu sayede kabızlığın sebebi ve ardından hangi testlerin yapılması gerektiği hakkında doktor yüksek oranda bilgi sahibi olur.

           Tanı için yapılması gereken testlerin hepsi her kabızlığı olan kişiye yapılmaz. Muayene sonucunda bu testlerden hangisinin yapılacağı belirlenir. Amaç bağırsaklarda yapısal bir sorun olup olmadığını anlamak , eğer yoksa bağırsak hareketlerinin anormalliğinden mi kaynaklandığını belirlemektir. Testler şunlardır:

            Endoskopi: Ucunda küçük bir kamera olan alet vasıtasıyla mideye (gastroskopi) ve kalınbağırsağa (kolonoskopi) bakma işlemidir. Bu işlemler ile hem tanı hem de tedavi imkanı vardır. Kabızlığa sebep olabilecek yapısal bir barsak bozukluğu olup olmadığını araştırmak için yapılır ve çok önemlidir. Yapısal bir sorun görülürse endoskopi ile biyopsi alınabilir veya uygunsa tedavi edilebilir.

            Bağırsak Geçiş Süresi: Röntgende görülebilen 24 adet küçük halka içeren bir kapsül (hap) kişiye içirilir. Bu kapsül midede açılarak halkalar bağırsağa dağılır. Kapsül içildikten sonraki 5. ve gerekirse 7. gün basit bir karın röntgeni çekilir. Halkaların bağırsaktaki dağılımına göre bağırsak hareketleri hakkında bilgi veren önemli bir testtir.

            Defekografi: Muayene ve bağırsak geçiş süresi değerlendirmesi sonucu bağırsağın son kısmı olan rektum ve anüs bölgesinde bir problem olduğu düşünülürse bu test yapılmalıdır. Kadınlardaki kronik kabızlığın en sık sebebi bu bölgedeki sorunlardan kaynaklanır. Röntgende veya MR’da görülebilen ilaçlı bir sıvı rektuma doldurulur ve kişi bu maddeyi çıkarırken röntgen veya MR (MR Defekografi) çekilir.

            İlaçlı Karın Tomografisi: Bağırsakların duvar kısımları ve damar yapıları , karın içindeki diğer organlar hakkında detaylı bilgiler verir.

           Ayrıca anal manometri , elektromyografi gibi daha spesifik testler vardır , ancak bunlar çok nadir kullanılmaktadır.

 

Teşekkürler Hakan,

Dr. Barış Çakır

www.bariscakir.com

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 312
Kayıt tarihi
: 03.03.13
 
 

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanıyım. Fulya Terastaki ofisimde hastalarımı kabul e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster