Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
789
 

Poppy Kimdir? Popüler Kültür Gençlere Ne Yapmaktadır?

Poppy Kimdir? Popüler Kültür Gençlere Ne Yapmaktadır?
 

"Poppy, Poppy kimdir, Poppy İllimunati için mi çalışmaktadır, Youtube ve medya okuryazarlığı hakkında bilgi sahibi olmak, Poppy gibi fenomen olan karakterlerden gençleri nasıl korur diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz."

Uzun zamandır herhangi bir konu ile ilgili araştırma yaparken google amcaya sormak yerine youtube sitesinden çeşitli videolar izleniyor. İçeriklerin çoğunda doyurucu bilgi verilmese de konu hakkında fikir edinmek ve bunu okumak yerine izlemek gibi pratik yoldan yapmak tercih sebebi oluyor. İnternet ortamındaki her şey sizi doğru noktalara ulaştırmaz bu söylem youtube için de geçerli elbette. Medya okuryazarlığı diye bir şey var seçici olmakta bilinçli tüketmekte de yarar var.

 

Girişi epey uzattım, bir türlü asıl meseleye gelemedim. Bu yazının amacı son zamanlarda çok konuşulan ‘Poppy’ diye bir youtube fenomeni ile ilgili aslında. Şimdi milyon izlenme oranları ile ün salmış bu kız  Türkiye’deki birçok genci etkisi altına almış durumda. 

Poppy kelime olarak Türkçe’de haşhaş anlamına geliyor. Bu kızın ünlü olmasının sebebi çektiği videoların farklı olması ve her videoda aynı konsepti kullanması. Fenomen olmasının sebebi ise hakkında birçok iddia atılmış olması. Yaratılan gizemli durumlar sayesinde gençlerin dikkatini çekip üzerinde konuşulmasına vesile oluyor.

 

İddialardan biri videoların gençleri hipnoz ettiği yönünde olmuş. Videolar incelendiğinde kullanılan müzikler, kullanılan fon, makyaj, seçilen kıyafetler, yaratılan gizemli unsurlar da etkiyi arttırıyor. Video içeriklerinde, mutlu musun, seni takip eden biri var, yükleme tamamlandı, hiç baştan başlamayı diledin mi, her şey güzel olacak, baştan başlasan nasıl olurdu gibi cümleleri tüm video boyunca tekrar ediyor.

 

Ünlü olmak için insanlar yeni şeyler denemek, fark yaratmak zorundalar ve bu nedenle sınırları zorlamaktan çekinmiyorlar. Bu çalışmada PR (Public Relations) olarak başarılı denilebilir. Halkla İlişkilerdeki bu başarısı ileri de şarkılarının çok izlenmesi ve reklam payını arttıracağı şüphe götürmez.

 

Tüm bunları günümüz gerçekleri olarak kabul etsek bile içerik hakkında gençlerin ama özellikle çocukların korunması gerekmektedir. Videoların altındaki yorumlardan belli yaş üstü gençlerin etkilenmediği görülüyor ancak daha küçük çocukların ve içe kapanık, ruhsal yönden zayıf olan gençlerin etkilenmesi de bir o kadar olası bir durumdur. İçeriklerin de bu yönde hazırlandığı anlaşılıyor. Ailelerin bu konuda daha bilinçli olması ve internet kullanımında çok daha dikkatli olması gereği de gün geçtikçe daha da önem kazanıyor.

 

Çünkü medyanın her türlüsü bize yalan yanlış içeriklerle tüketime, öz bilincimizi kaybettirmeye yönelik dayatmalarda bulunuyor. Bizler ve çocuklarımız bundan ancak daha sorgulayıcı ve bilinçli olursak kurtulabiliriz.

 

Sevgilerimle,

Dilek Söylemez

Sorularınız için uzman@dileksoylemez.com adresine mail gönderebilirsiniz.

www.dileksoylemez.com

www.facebook.com/dileginimgeleri.dileksoylemez

www.instagram.com/dileginimgeleri

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 399
Kayıt tarihi
: 13.01.17
 
 

Kitap: EBEVEYNLİK NOTLARI - Kitapyurdu sitesinde satışta E-kitap: Kişisel Gelişim Değil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster