Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '12

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
200
 

Popüler ilkellikler üzerine beş paragraf

İnsanın dinlenmek ve benzeri nedenlerle günün üçte birini uykuda geçirmesi ilkelliktir. Ömrün üçte birinin uykuda geçmesi durumunu aşamamak, insanoğlu için önemli zavallılıklardan birisidir. Uyku, çağımızın en ciddi birkaç hastalığından biridir.

Enerji için yemek yemek durumunda olmak önemli bir zafiyettir. İnsanoğlu için ilkel bir durumdur. İnsan, ömrünün önemli bir bölümünü öteki canlılardan farkı olmaksızın beslenme aktivitesi yolunda çaba göstermekle geçirir.

Yaşamak için oksijene ihtiyaç duyuyor olmamız, akla mantığa sığmayacak denli korkunç ve ilkel bir durumdur. Enerji üretimi konusunda çok daha iyi, çeşitli ve sürdürülebilir seçeneklerimiz olmalıydı. İçinde bulunduğumuz çağda hâlâ geleceğimizin ağaçlara bağlı olduğunu düşünmek delirtici bir ilkelliktir.

İfade ve algı arasında bir köprü olarak yazılı kayıt yönteminin hâlâ devrede olması ilkelliktir. Kâğıtbasım kitaplar gereksizdir. Yeryüzü insanının sesleri ortak sembolle dahi ifade edemiyor oluşu iki kere ilkelliktir. Hiç değilse ortak ve tek bir dil yapısının olmayışı üç kere ilkelliktir.

İnsanların, yaşamı sürdürmek adına canlıları öldürmek durumunda hissetmeleri ilkelliktir. Oysa bitkilerin ve hayvanların ürünleri ile yaşamımızı sürdürmeyi öğrenebilmeliydik. Hayvanların ve bitkilerin doğal ömürlerine hayvanca müdahale, insanoğlunun en ilkel tutumlarından biridir. Zira ilk çağlarda beslenme adına yapılan uygulama ne ise bugün de yapılan farklı araçlarla da olsa aynı şeydir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 269
Kayıt tarihi
: 17.02.11
 
 

Hüseyin Kalyan 1974 Düzce doğumlu. Lise yıllarında hiçbir inanç ve felsefi açılımın kendisini tat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster