Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '17

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
1241
 

Porselen Diş Çeşitleri

Porselen kaplama ile dişlerinizin daha parlak ve daha beyaz görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca eksilen ya da kırılan dişleriniz nedeniyle bozulan bir ağız yapınız varsa kaplama protez diş tedavisi olabilirsiniz.
 
Porselen diş çeşitleri nelerdir?
 
Laminate veneer olarak adlandırılan yaprak kaplama, metal destekli porselen kaplama, zirkonyum destekli porselen kaplama ve komple porselen kaplama çeşitleri vardır.
Laminate veneer kaplamada iki farklı malzeme kullanılır, bunlar porselen ve kompozittir. Kompozitin ömrü daha kısa olup porselene nazaran fiyatı daha uygundur. Çapraşık dişlerin düzeltilmesinde ve dişler arasındaki boşluğun kapatılmasında kullanılır. Bu kaplama için yaş sınırı yoktur.
 
Metal destekli kaplamada, diş bir takım özel işlemlerden geçirilir. Bunlar, diş üzerinde yontma ve dişin porselen ya da kompozit ile kaplanması şeklindedir. Kanal tedavisinde kurtarılamayan dişler, kırık dişler ve diş etlerinin altlarındaki çürük dişler bu kaplama ile düzeltilir. Arka dişlerde daha çok tercih edilir. Zirkonyum destekli kaplama en çok tercih edilen porselen kaplama çeşididir. Porselen ve zirkonyumun bir arada kullanılmasıyla estetik açıdan kusursuz dişler elde edilir. Beyaz renge sahip olan zirkonyum, ışığı geçirmesi özelliği sayesinde dişlerinizi daha parlak gösterir. Ayrıca korozyona dayanıklı olan zirkonyum, çay ve sigaradan dolayı oluşabilecek sararmaların önüne geçtiği gibi fırçalanma ile aşınmayarak dişlerinizin orijinal görünümlerini korur. Fiyatı diğer porselen dişlere oranla daha yüksek olsa da içlerindeki en uzun ömürlü ve en estetik olanıdır. Komple porselen diş kaplama ise en çok tercih edilen kaplama çeşididir. Dişin üzerine doğrudan kaplama yapılır. 45 dakikalık işlem sonrasında dişler törpülenir ve doğal hallerine kavuşturulur. Komple porselen kaplamada çok sert besinleri ısırmanız önerilmez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 0
Kayıt tarihi
: 06.06.17
 
 

Hayatı çok uç fikirler ile yaşamayı seven bu sebeple sürekli, biyografi, başarı öyküleri, olmamış..