Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '14

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
1611
 

Portakal Çiçeği Karnavalı - Adana

Portakal Çiçeği Karnavalı - Adana
 

Nisan ayı baharın müjdecisidir. Nisan ayındaki çiçeklerin rengarenk hayat bulması, yağmurlar, bir gün sıcakken ertesi günü esen rüzgarda o çiçek kokularının yayılması , insana güzel duygular verir.  Adana'nın her semtimde vardır bu koku, portakal çiçeği kokusu...

Bu ayın en güzel yaşandığı şehirlerden biri ise Adana'dır.

Adana'da şehri enlemesine bölen iki ayrı su kanalının her iki yönlerinde sıralı olan; portakal ve turunç ağaçları Nisanda dantel gibi açar.Yeşil yaprakların arasında daha tomurcukken mis gibi kokmaya başlar.

Büyülüdür o mis koku...Kokuyu taa içinizde hissedersiniz,insana huzur ve enerji verir.

Geçen yıl bu güzellikten yola çıkarak bir karnaval düzenlendi.Bende Adana Bosna Derneği adına bu karnavalda yer aldım. Proje başlangıç noktası Toyoto Ceo su Ali Haydar BOZKURT'dur. Adana ilinde sivil toplumdan oluşan ,bir sivil insiyatif oluşturarak marka şehir ve farkındalık yaratmak düşüncesi vardı. Şehrimize turistik bir canlılık getirmenin yanısıra ekonomiye de katkısı oldu.

İşte bu Karnavalın ruhunda ve yola çıkış felsefesinde, sadece bir "sevgi" birlikteliği vardır.

Portakal Çiçeği Komitesinin de, katılan ve emek veren gönüllülerinde amacı; Adana içinde yaşayan ve farklı kültürlerde olan halkın ortak katılımıydı. Her türlü  "farklılığı" kenara bırakıp tek yürek olabilmek, siyasi görüşlerimizi bir günlüğüne de olsa bir kenara koyup, o günü bir sevgi ve hoşgörü birlikteliğine dönüştürmek...

Bu karnaval, unutulmaya yüz tutan ortak değerlerimizi bize hatırlatacaktır.

Birlikte yaşayabilme kültürünün herşeyin üzerinde olduğunu gösterecektir.


Hayatta herşey, birlikte ve kardeşçe yapıldığı zaman çok güzel olur.

Hepinizi 12 Nisan Cumartesi günü Adana'ya bekliyoruz. Gelin Karnaval çoşkusunu birlikte yaşayalım... Hoşgörü ve tebessümle kol kola-omuz omuza birlikte yürüyelim.

Adana'ya geleceklere duyurulur...

Büyüksaat civarında 24 saat ciger yemenin tadına varın. İstediğiniz herhangi bir lokantada Adana Kebabı mutlaka yeyin ve yanında şalgam isteyin. Akşamüstü Göl Kıyısında sıkma-ayran yeyin ancak; bici bicininde tadına bakın. Şehri gezerken kazan simidi ile açlığınızı yatıştırın. Aşlama içmeyi deneyin. Tatlıyı geçmeyin,Adana'da sıcak tatlıyı ayak üstü yemek adettir. Tatlı aldığınız satıcılar size bakmazlar bile..İstediğiniz kadar yer,ödersiniz.  

Büyüksaat Kulesi,Ulucami, Sabancı Merkez Camii,Taş Köprü, Çoban Dede,Dilberler Sekisi,Merkez Park, Sinama Müzesi ve daha birçok yeri de gezebilirsiniz.

12 Nisanda Adanada ; Portakal Çiçeği Karnavalında buluşmak dileğiyle bekliyoruz. Karnaval hazırlık aşamasında bizlerle birlikte olan Ali Haydar Bozkurt'a ve Komite sorumlusu İlhami Günsel'e yakınlıkları, içten davranışları, anlayışları ve toplantıya katılan yüzlerce kişiyi büyük sabırla dinledikleri için teşekkür ederim. Kendi adıma bu insanlarla tanışmak ve aynı ortamda bulunmaktan onur duyuyorum.

http://nisandaadanada.com/

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SAYIN BOSNALI GÜZEL PAYLAŞIMINIZ İÇİN KUTLARIM. AH O PORTAKAL ÇİÇEKLERİNİN KOKUSUNA BAYILIRIM. FETHİYE'DEKİ BAHÇEMDE BOL BOL KOKLAMA FIRSATIM OLUR HERHALDE.SELAM VE SAYGILAR.

NAHİDE ÇELEBİ 
 10.04.2014 13:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 261
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1384
Kayıt tarihi
: 21.03.08
 
 

Hacettepe Ün. mezunuyum. Öğrencilik yıllarımda ve okulu bitirdikten sonra bir gazetenin muhasebe ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster