Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '17

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Portakal suyunda sınırları zorlama

Portakal suyunda sınırları zorlama
 

Portakal suyu yüksek asit ve şeker miktarıyla sınırlı miktarlarda tüketilmesi gereken bir içecek.


Hep dikkatimi çekmiştir...Dizi ve filmlerde zenginlerin sabah kahvaltı sofralarının olmazsa olmazıdır portakal suyu...Sosyal medyaya baktığınızda da, özellikle de instagramda muhteşem doğa manzaralar eşliğinde konulan kahvaltı fotoğrafları da en çok beğeni alan fotoğraflar olmaya başladı. Sanki bir bardak bu mucize içecekten içince, enerji alıp kuş gibi kanatlanıp uçacağız ve mutlu olacağız sanıyoruz..
 
Artık kış mevsiminin sonlarına yaklaşıyoruz ancak, pek çoğumuz halen salgın halindeki gripten muzdarip durumda. Ayakta ya da yatarak atlatmaya çalıştığımız ve domuz, keçi ve kuş gibi hayvan isimleriyle daha da antipatikleşen bu hastalıklardan kurtulmak için C vitaminine yüklenir olduk. Mucizeler yaratarak bizi hemen ayağa kaldıracağına inandığımız ve sıkıp sıkıp bardak bardak suyunu tükettiğimiz, C vitamini deposu portakalın, faydaları yanında aslında çoğumuzun bilmediği gizli zararlarından bahsetmek gerektiğini düşünerek bu yazıyı hazırladım.
 
Nasıl olur ? Doktorların kışın bol bol tüketin dedikleri portakal da mı aslında zararlı? gibi sorular eminim şu anda aklınızdan geçiyordur. Bu soruya yanıtım hem evet hem de hayır olacak!
 
Aslında yola ‘Herşeyin fazlası zarar’ mantığından gitmek gerek. Vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu C vitamini ortalama sadece 50 mg dır. Fazlasını almaya başlarsak, C vitamini bağırsak düzenimizin bozulmasına, hatta zamanla böbrek taşlarının oluşumuna bile sebep olabilir.
 
Ayrıca çoğumuz, en büyük yanlışı yaparak, C vitaminini sadece portakaldan alabileceğimizi düşünüyoruz. Halbuki sofralarımızdan eksik etmememiz gereken her türlü yeşillik de zengin birer C vitamini deposudur. Böyle olunca günlük yeşillik tüketimimizle farkında olmadan aslında C vitaminini alıyoruz. Yani, doğru miktarlarda yeşillik tükettiğinizde,(taze biber, ıspanak, domates, maydonoz,brokoli,karnıbahar…) vücudunuzun ihtiyacı olan C vitaminini fazlasıyla karşılayabiliyorsunuz. E hal böyle olunca, yüksek miktarda asit ve şeker içerdiğini her fırsatta belirttiğim portakalın suyunu yerine lif oranı yüksek olduğundan bütün olarak tüketmenin daha doğru olduğunu söylemek gerek. Düşünsenize,bir bardak portakal suyu elde etmek için neredeyse 4-5 adet portakal sıkmamız gerekiyor. Her bir portakalın içindeki fruktoz da karaciğerimizin yağlanmasına ve metabolik sendromlara sebep olabiliyor. Yani aslında faydalı bir şey yapayım derken diğer taraftan tahribat yapıyoruz.
 
Gut'un Sebeplerinden Biri
 
Çoğumuz GUT hastalığını daha çok zengin hastalığı olarak bilir ve nedeni de daha çok hayvansal gıda ve deniz mahsulleri tüketimine bağlıdır. Size son dönemde yapılmış bir araştırmadan bahsetmem gerek;Kısa bir süre öncesine kadar da sadece erkeklerde görülen GUT hastalığının bugün özellikle Amerika’da 40 yaş üstü kadınlarda da sıkça görülmeye başladığını ve asıl şaşırtıcı olanın ise ana sebeplerinden birinin de portakal suyu olduğudur.  
 
Taşikardiyi tetikler
 
Kalp atışlarının normalin üzerinde olması yani taşikardi veya kalp çarpıntısı şikayetlerinin de bazen yüksek dozda portakal suyu tüketiminden kaynaklandığına, tüketirken artık belirli limitlerde ve düşünerek tüketmemiz gerektiğine sizleri ikna edebilmişimdir.
 
Dişleri aşındırır!
 
Evet yanlış duymadınız! Asitli içeceklerde bulunan asidin,hassas bir yapı olan diş minesindeki kalsiyumu çözdüğünü ve diş minesini erozyona uğrattığı artık bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlandı bile...
 
Diyabet Hastalığına Aday
 
Her gün düzenli olarak ve yüksek miktarlarda  meyve tüketiminin, diyabet riskini artırdığını düşünecek olursak, özellikle portakal suyunun barındırdığı yüksek şeker miktarı ile diyabete yakalanma riskinin en önde gelenlerinden bir olabileceğini söyleyebiliriz. 
Her zaman belirttiğim gibi,
Ne yerseniz O sunuz
 
Sağlıkla Kalın...
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1229
Kayıt tarihi
: 21.12.16
 
 

Sevilay Öztürk, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunud..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster