Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '18

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
131
 

Poyraz Ülger ve Umudum Sensin

Poyraz Ülger ve Umudum Sensin
 

Melek misin, huri misin, nesin sen
Keskin bıçak gibi acımı kesen
Yanımda sen, yolumda sen, kesin sen
Ruhuma işlendin sen desen desen.

         (Muhsin DURUCAN)

Yazarından bilgi edindim. Yayınevi Yetkilisi Murat Bulut ile telefon görüşmemiz sonrasında kargo bir paket getirdi. Ne mi? Doğrusu ben de merak ettim! Açtığımda ön kapakta: Poyraz Ülger - Umudum Sensin… Sonra notalar, sol anahtar, keman görüntüsü ve Puslu Yayıncılık…

Yeni yayımlanmış ya da okuruyla buluşmuş bir kitabın önce ön kapağına bakarım. Buradaki kitap adı ve yazarı ile kapak resmi ve yayınevi gözüme girer.

Sonra mı? Evet, sonra arka kapağını çeviririm. Oradaki satırları içselleştirerek birkaç kez okurum ve yapıtla ilgili kimi ön bilgiyi almış olurum.

(Öteki kitaplarında aldığı gibi, bu kitabın yirminci bölümüne yukarıda aktardığım bir dörtlüğümle giriş yapıldığını gördüm!)

İlgiyle arka kapak yazısını okudum, okudum, okudum… Siz de okumak ister misiniz? O halde buyurunuz:

“Beklenmedik şeylerle dolu olan hayat, insanı önüne katıp nereye götürürse götürsün; eğer inançlı, ahlaklı ve iyi eğitilmiş mesleği olan ve gittiği yerin lisanını biliyorsa insan, o zaman hayattan korkulmamalıdır. Yeter ki hayatın sürükleyip götürdüğü yerde ona verilen fırsatın farkında olup yurt edinme çabasından vazgeçilmemeli.

Poyraz Ülger “Umudum sensin” romanında, “Arap baharı” olarak bilinen Suriye iç savaşından kaçan ve Türkiye’ye mülteci olarak gelen Halepli Bin Ziyad ailesinin, İstanbul’a geldikten sonra hayata karşı tutunma çabalarını anlatıyor. Kendileri ana dillerinden başka üç dil bilen, eğitilmiş ve meslek sahibi olan Habil ve Lamiha, kızları Miray ve Mislina’yı da kendileri gibi eğitimli, fazla dil bilen meslek sahibi olmaları çabasını sürdürürler.

Kanun sanatçısı olan büyük kızları Miray, İstanbul’da akademisyen Melikşah’a âşık olur ve evlenip, İstanbul’a yerleşir. Küçük kızları Mislina ise İstanbul’dan lisans eğitimini aldıktan sonra, Paris akademisinde lisansüstü çalışmasını tamamlar ve keman sanatçısı olur. Paris’te metroda (yeraltı treni) rastladığı Cezayir kökenli ressam Bakeer’e âşık olur ve evlenip, Paris’e yerleşir.

Romanda, o zaman dilimlerindeki Türkiye ve yakın komşularındaki kargaşalıklar ve Türkiye’deki toplumsal olaylar da Poyraz Ülger tarafından her okuyanın bir parçası olarak duru ve aydınlık bir dil ile anlatılmıştır.

Poyraz ülger “Umudum sensin” romanında; savaşın kötü yanlarını, sevginin ve aşkın gücünün, ölümün, yitirilen ve dağılan umutların yeniden toparlanması sürecinde, toplumsal ilişkileri esas alarak; dayanışmanın, hayata karşı gösterilen direnç çabaları ile birleştirilerek yaşananları gözler önüne seriyor.”   

                                                                         ***

Daha sonra kimi bilgilerini gördüm. Editör: Özlem Gündoğdu, Hamur Tipi: 2.Hamur,Baskı Sayısı: 1. Basım,Yılı: Haziran 2018, Sayfa Sayısı: 484, Boyut: 13,5x21, Basım Yeri: İstanbul, Basım Tarihi: Haziran 2018

Yazarı saygın bir ad…Umudum Sensin, Prof. Dr. Poyraz Ülger’in beşinci yapıtı. Dördünü coşkuyla okudum, değerlendirmelerimi değişik yerlerde yayımladım. Kitabın puntosu küçük olsa da okuyacağım ve değerlendireceğim. Kitabı edinmek için iletişim: www.pusluyayincilik.cm.tr

***

Duygu ve düşüncelerimi okuduktan sonra aktaracağım. Şimdiden Rektör Ağabeyim Prof. Dr. Poyraz Ülger’i ve Puslu Yayıncılık’ı kutluyorum. Başarılarının sürmesini diliyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 644
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1368
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster