Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
484
 

Pozitif ayrımcılık hakkına sahip kadına, 110TL ödemeden koruma yok!

Pozitif ayrımcılık hakkına sahip kadına, 110TL ödemeden koruma yok!
 

 

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumla Anayasamızın bazı maddeleri değiştirilmişti. Değişen maddelerden birisi de; ‘Kadın ve Çocuklara Pozitif Ayrımcılıktı!’ O tarihten, bu tarihe kadar kadına ve çocuklara pozitif ayrımcılık yapıldığını pek görmedik.
 
Kadına ve çocuğa yönelik şiddet olayları artarak devam etti!
 
Anayasa değişikliği halkoyuna sunulurken, iktidar çok güzel vaatlerde bulunmuş ve bu vaatlerini ‘İleri Demokrasi’ ile taçlandırmıştı. Ancak ‘İleri Demokrasi’nin ne olduğunu halka anlatmamış, sadece ‘Askeri Vesayetin’ kalkacağını söylemişti. Bazıları bunun çok güzel bir uygulama olacağını, her ne kadar bu uygulamanın yetmese de, olumlu bir adım olduğunu belirtip, “Yetmez ama EVET” demişlerdi.
 
Gelinen noktaya baktığımızda, kadına pozitif ayrımcılık tanıyacaklarını belirterek, halkın oyunu alanlar, bırakın kadına pozitif ayrımcılığı, kadını günlük yaşamımızdan uzaklaştırıyorlar. Örneğin; hâkim ve savcı mesleğinde bulunan kadın sayımız ne kadar biliyor musunuz?
 
Sadece mevcudun yüzde 3 ü kadar!
 
Diğer kurum ve kuruluşlardaki kadın sayımızın da aşağı yukarı aynı sayıda olduğu verilerde görülüyor.
 
Yani kadınlarımız, gün geçtikçe sosyal alandan uzaklaşıp, evlerine kapanıyorlar.
 
Bu arada günlerden beri Haber Türk Gazetesinin manşetine konu olan, bir kadına uygulanan şiddetin resmi tartışılıyor. Konu; kadına şiddetin nasıl önleneceği değil! Kadına uygulanan şiddetin böyle manşete taşınıp taşınmayacağı! Tıpkı terör olaylarının basında yer almamasını istemek gibi bir şey!
 
‘İleri Demokrasi’den örnekler sergileyen iktidar partisi, “Ustalık” dönemi eseri olarak, her türlü eylem ve söylemi paraya çevirmeyi seviyor. Tıpkı ‘Aile Hekimliği’ uygulamasını başlatıp, sonra Aile Hekimine ilaç yazdıran vatandaşlardan ücret alma gibi…
 
Şimdiki uygulama da; şiddete uğrayan kadınlara yönelik. Tam bir ‘İleri Demokrasi’ göstergesi! Şiddet gören kadınlarımız ‘pozitif ayrımcılık’ beklerken, bundan böyle koruma talep etmek için 110 lira ödeyecekler. Bu parayı ödemeden, koruma talep etmek 1 Ekim itibarı ile maalesef yok!
 
Eğer paran yoksa koruma da yok!
 
Paran yoksa ölümlerden ölüm beğenmek özgürlüğüne sahipsiniz!
 
Bildiğiniz gibi1 Ekim’de yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre artık hukuk mahkemelerinde açılacak tüm davalarda masraflar peşin ödenmek zorunda.
 
Bunun anlamı; aile mahkemelerinde boşanma ve nafaka davası açmış, korunma talep etmiş çok sayıda kadının mağdur olması demek.
 
Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereği artık dava açarken ‘gider avansı’ yatırmak gerekiyor. Avans tarifesine göre davacı, bu tarifede gösterilen gider avansını dava açarken mahkeme veznesine yatırmak zorunda. Gider avansı her türlü tebligat ve posta ücretleri, keşif giderleri, bilirkişi ve tanık ücretleri gibi giderleri kapsıyor.
 
Örneğin; ‘Ölüm tehdit’ edilen bir bayan için korunma talebinde bulunmak için savcılığa başvurulduğunda, başvuru talebinin işleme konulması için anında 110 lira yatırılması gerekiyor.
 
Para yoksa koruma da yok!
 
Oysa 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği korunma kararı istenmesi harca tabi değil.
 
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok merak ediyorum, sizin bu bahsettiğiniz haberleri görmek için hangi basını takip etmek gerekiyor? Ben Milliyet'i hergün okurum, böyle bir habere rastlamadım. Siz o engin vizyonunuzla böyle haberleri gördüğünüz yerleri paylaşın da biz de sizin vizyonunuzdan faydalanalım. Ama gördüğüm kadarıyla siz okumadan anlayanlardansınız.

hakperest 
 13.10.2011 13:50
Cevap :
Benim vizyonumu sorgulamak senin ne haddine. Herkes haddini bilecek. Git Savcılığa sor. Yandaş basını okumadığımı çok rahatlıkla söyleyebilirim. Benim okumadan anladığımı ne güzel çözmüşsünüz(!) bu sizin dehanızı gösteriyor! Tabi vizyonunuzu da  13.10.2011 16:42
 

İnsan anlamadığını istediği gibi yorumluyor. Korunma talebi için dava açmaya gerek yok, zaten bahsettiğiniz 6100 sayılı kanunda listelenen dava tiplerini okursanız aynı şeyi görürsünüz. Koruma talebi için müşteki olunması yeterli, bu da kamu davası olur ve davacı olan devlettir. İşin hukuğunu geçtim, bugün 12 ekim, bu yasa yürürlüğe girdiğinden beri koruma talep edildiğinde para istenildiği olmuş mu? Bu konuda bir örnek var mı? Dediğim gibi, insan anlamadığı şeyleri istediği gibi anlıyor. Sizin mantığınızla düşünürsek suç duyurusunda bulunmak da parayla olurdu.

hakperest 
 12.10.2011 18:32
Cevap :
Tabi insan okuduğunu anlamazsa da yapılacak fazla birşey yok. koruma talebinde bulunandan istenen para 110TL, dava açandan talep edilen para daha fazla. Evet, koruma talebinde bulunandan para istenilmiş. Eğer basını yakından takip etseydiniz görürdünüz. Yok belli bir basını takip ediyorsanız orada göremezsiniz. Benim mantığımla hareket edelim ve hukuk mahkemelerine bir suç duyurusunda bulunalım. Bakalım ne kadar para talep edecekler. Veya ceza mahkemelerine bir dava açalım ne isteyecekler? İsterseniz bir deneyin.  13.10.2011 11:35
 

Merhaba, Bunlar zengin müslüman seviyorlar. Fakirsen, hele birde kadınsan tek hakkın var o da ölmek. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 10.10.2011 20:14
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  11.10.2011 13:26
 

Delirmek üzereyim.İnanın bazen imdaattt diye bağırasım geliyor .Mesut Bey durum budur.Saygımla.

Şennur Köseli 
 10.10.2011 19:20
Cevap :
Merhaba Hemşire Hanım. Malesef ülkemizin gerçeği bu! Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  11.10.2011 13:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3029
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster