Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
2550
 

Pozitif Motivasyon

Pozitif Motivasyon
 

En iyi motivasyon kişinin kendisini motive etmesidir. Eğer birileri beni motive etsin yada moralimi düzeltsin diye bekliyorsanız biran önce kendi başınızın çaresine bakacak planınızı yapmaya başlamalısınız.

Hemen hemen herkes sırtının sıvazlanmasından hoşlanır. Başardığından yada yaptığının doğruluğundan emin olamayan biri için bu sıvazlama en büyük destekleme ve onaylamalardan biri olacaktır.

Çoğu insan kötü alışkanlıklarını “acıya” dönüştüğünde bırakır. Yaptıklarının kötü olduğunu bildikleri ve kendi kendilerine dırdır etmelerine rağmen o alışkanlıktan kurtulmak için yeterince acı çekmeyi beklerler. Suçluluk, şüphe, utanma ve kendini cezalandırma gib i işe yaramayan negatif davranışları kendilerine yapıştırırlar.

Aslında 10 kilo vermeyi kutlamak yerine aldıkları 1 kilonun derdine düşmeyi tercih ederler. Özetlemem gerekirse insanlar kendilerini döve döve motive etmeye çalışırlar.

Birde şöyle düşünmek lazım: Eğer sizde başkalarını aynı şekilde motive etmeye kalksanız ne kadar sonuç alırsınız?

Öncelikle “olabilirlikler” yaklaşımından hedeflerle düşünme yaklaşımına geçmeniz lazım. Kendi sırtınızı sıvazlayabileceğiniz ve kendi kendinizi cesaretlendirebileceğiniz şekilde bir düşünce tarzına geçmeniz gerekiyor.

Neyi yanlış yaptığınıza odaklanmaktansa neyi doğru yapabileceğinize odaklanmanız gerekir. İşte bu noktada pozitif bir bakış açısıyla olayları ve kendinizi değerlendirmeniz çok önemlidir.

Yapmak istediğiniz şeyleri yaptığınızda kendi kendinizi ödüllendirmeniz doğal düşünce tarzınız olmalı, kendinizi zorlayarak yaptığınız şeylerde değil. Kendinizi her adımda ödüllendirmek bir sonraki adım için cesaretlenmeniz ve ilerlemenizi kolaylaştırmanzı anlamına gelecektir.

Kendi kendinizi nasıl ödüllendireceksiniz?

    Öncelikle belirli ödül seviyeleri belirleyin. Kararlılığınızı mutlaka değerlendirme kriteri olarak alın. Ödülün kendiniz için anlamlı olması önemli. Bazen bir çift ayakkabı bazen bir kitap doğru olacaktır. Şimdi bir şeyleri gerçekleştirdiğinizde kendinize belirlediğiniz ödülü alın. Yemek ödül değildir. Küçük hediyeler küçük şeylerde büyük hediyeler büyük şeylerde olmalı. Eğer sağlık, kilo gibi, hedeflerinize ulaştıysanız bunu kutlayın. Kendinize dürüst olun. Ödülü almaya değil hedefi gerçekleştirmeye odaklanın.

Ödüller ne olabilir?

    Kendini övmek. Kimse sizi övmüyorsa siz kendinizi övün. Başkalarını överken kullanacağınız cümleleri kendiniz için kullanabilirsiniz. Başarılarınızı yazın. Kendinize plaket yaptırın. Kendinizi seviyelendirin. Bir yıldız, 2 yıldız, 3 yıldız vb. Haftasonu tatili Her hedef gerçekleştirdiğinizde kumbaraya 1 YTL atın. 100 YTL olduğunda harcayın. İyi bir filme gidin. Masaj yaptırın. Hep isteyip alamadığınız bir şeyi alın. Doğaya çıkın. Hobinize ilişkin bir şeyler alın.

Kötü bir alışkanlığı yenmek, gerçekten yapmak istediğiniz bir şeyleri başarmanız için pozitif motivasyona ihtiyacınız vardır. Her gün bir şeyleri başardığınız için mutlaka kendinizi ödüllendirin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

siz artık kişisel gelişim proje yönetim kitabını yazarak kendinize 3 ayakkabı, 5 gömlek, 10 kitap ödülünü koyabilirsiniz self motivation adında bu konudaki bir semineri 20 yıl önce harvard dan bir prof olan robert dan dinlemiştim. aynı şeyleri amerikanca söylemişti iyi ki varsın cahit günaydın www.consulturk.net sitemde artık sen de varsın. görüşlerini bekliyorum.siteyi sana satmaya karar verdim ne dersin

Cahit Günaydın 
 26.11.2007 17:01
Cevap :
inşallah vakit bulursam oda olacak. sitenizede en kısa zamanda bakmaya çalışacağım  26.11.2007 20:58
 

Sn. Şakar, motivasyonun pozitifi ne demektir acaba? Negatifi de olur mu ki pozitifi olsun? Motivasyon yada eşdeğeri güdüle(n)me, tetikle(n)me sözcükleri zaten olumlu (~pozitif) bir olguyu adresleyen bir çeşit ödül mekanizmasının işleyişini / işletilişini ifade etmezler mi? bir olumsuzluğa doğru güdülenmenin adı negatif motivasyon mu olacak bu durumda? Oysa bu duruma, "motivasyon eksikliği" demek sanki daha doğru geldi şimdi kulağıma. Ve pozitif motivasyon yerine de; "fazladan motivasyon", "ilave motivasyon" "duble motivasyon" gibi kullanımların bu "negatifi de olur mu ki acep?" çağrışımını engelleyeceğini düşünüyorum, ne dersiniz? Saygılarımla

Yeşim E. Narter 
 25.11.2007 22:15
Cevap :
inanın ben bu kadar detaylı düşünmedim. sadece kişinin kendini yada diğerlerini motive etmesi ve bunu poztif yapması gerekliliğini belirtmeye çalıştım. Teröristlerinde motive olup cinayet işlediklerini düşünürsek onların motivasyonunu "negatif" diye düşünmek bence yanlış olmaz. motivasyonun yöneticilerce lüks olarak görüldüğü, çalışanlarca hala enflasyonist dönemlerin etsikisinde para ile sınırlı kaldığını düşünürsek bence pozitif yada negatif kavgası değil bu konuda yazılar üretmeye, gerçekten birilerini motive etmeye odaklanmalıyız diye düşünüyorum  26.11.2007 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5352
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster