Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '15

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
270
 

Prim sepeti

Prim sepeti
 

Türkiye' nin en büyük online yemek sipariş sitesi olan Yemek Sepeti şirketi, Delivery Hero' ya 589 milyon dolara satıldı. 

 

Piyasaların sıkıntıda olduğu bir dönemde oldukça başarılı bir satış gerçekleşmiş oldu. Ama bu satışı ilginç kılan, 15 yıl önce 80 bin dolara kurulan şirketin, bu kadar yüksek bir tutar karşılığında satılması değil. CEO Nevzat Aydın' ın bu satışla ilgili olarak çalışanlara verdiği prim. Nevzat Aydın bu satışın ardından 114 çalışanına tam 27 milyon dolar prim dağıttı. Hem de bu ödemeyi çalışanlara hiç bir taahhütü olmadığı halde gerçekleştirdi.  Neden böyle yapıyorsunuz şeklindeki soruya '' Ortada bir başarı varsa bunu hep birlikte gerçekleştirdik'' şeklinde yanıt verdi. Aslında kritik cümle bu. Ortada bir başarı ya da kazanç varsa bunun çalışanlardan bağımsız olmadığı. Çalışan maaşlarının sadece bir maliyet kalemi olarak görüldüğü ve sürekli azaltılmaya çalışıldığı günümüz iş dünyası çölünde, Nevzat Aydın' ın yaptığı bir vaha gibi oldu. Çalışanların işin önemli bir parçası olduğunun onlara hissettirilmesi ve olumlu sonuçların maddi manevi paylaşılması, hem işlerini sahiplenmelerini sağlar hem de performanslarını arttırır. Ayrıca, kendilerini o iş yerinde değerli hissetmelerine neden olur. Bu da aidiyet duygusu içerisinde performanslarının artmasını sağlayacaktır. Performans artışı şirket kazançlarına yansıyıp bir nevi kazan kazan durumu ortaya çıkartacaktır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tüm ülkemizde böyle işverenlerin olmasını çok isterdim herkez bu adam gibi olsa kimse zorda kalmaz afrika olmaz sorun kalmaz helal olsun patron sana. astropay kart

Kasım Ylmz 
 02.08.2015 23:46
Cevap :
Haklısınız Kasım bey. Ancak helal olsun denir.  03.08.2015 12:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 160
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster